Switch to full style
Linux, poslužitelj, mreže i sigurnost
Odgovori

izbjegavajte dotdeb sourceve za debian!

19 tra 2014, 13:22

Odmah na početku priznajem da sam debian noob, i server o kojem pričam nisam sam podizao već sam naslijedio održavanje od prošlog admina...

Uglavnom pustim redovan update, međuostalim paketima je to bio i mysql update, sve prođe ok. Napravim restart mysql servisa i pukne, neće se više podignuti. Odmah kernelpanic u glavi. Pokrenem ručno i vidim slijedeće:

mysqld: unknown option '--explicit_defaults_for_timestamp'

Gledam u /etc/mysql/my.cnf i stvarno je tamo ta opcija uključena...

Googlam dalje i vidim da je "explicit_defaults_for_timestamp" uključen u 5.6 verziju mysql-a, provjerim po updateu i vidim da je ovoj koji sada imam 5.5.35 što i odgovara službenoj verziji za wheezy: https://packages.debian.org/wheezy/mysql-server-5.5

Nakon češkanja po glavi pogledam na kraju i apg sources, i tamo vidim uzrok problema... netko (vjerovatno developeri prije mene) su aktivirali dotdeb repozitorij koji ima noviji mysql 5.6 a sada kada je izašao službeni mysql update on ga je downgradeirao na službenu verziju koja je 5.5.35

Nisam znao da je Debian tako blesav - kako to da update može napravidi mayor downgrade nekog paketa, a pogotovo mysql-a... To se na Redhatu neće dogoditi nikada. Ovo je #fail admina ali debiana koji tako nešto dopušta.
Zadnja izmjena: valent; 22 tra 2014, 10:23; ukupno mijenjano 1 put/a.

Re: debian je malo debilan :(

19 tra 2014, 13:31

Prvo i osnovno, promijeni naslov jer nema veze sa tekstom.
Drugo, takav downgrade je očito zbog ručnog mijenjana prioriteta repozitorija jer to nije defaultno ponašanje, ali i tvoj problem jer nisi pazio o tome o kojem je sustavu riječ, verzijama i o tome što će se raditi. trebaš pažljivo čitati što ti apt-get/aptitude vele da će napraviti, a ne samo kliktati yes/yes/upgrade.
Treće, koja je poanta ovog posta?

Re: debian je malo debilan :(

19 tra 2014, 13:46

Kako naslov nema veze sa tekstom? Itekako ima, jer sam se šokirao da je tako nešto uopće moguće. yum alat na redhat / centos / fedori tako što ne dozvoljava bez vrlo žestoih --force parametara. apt-get je onda jako loš alat ako tako što po defaultu dozvoljava, to nikako ne bi smjela biti default opcija, tek bi se nešto slično trebalo omogućiti s force parametrom.

I da, čitao sam što mi apt-get piše, nisam glesav da ne čitam, ali nigdje se iz teksta koji je apt-get napisao nije vidjelo da ide MAJOR DOWNGRADE. Jedino je napisao popis paketa za koji radi upgrade i pitao me y/n. Naravno odabrao sam y i patka.

Da li ti znaš napamet sve verzija paketa koje imaš instalirane na 10-ak mašina? Ako održavaš samo jednu jedinu možda bi još mogao primijetiti pad sa 5.6 na 5.5 verziju, ali ako radiš na više od 3-4 nema šanse da znaš napamet sve verzije paketa i zato je potrebno imati alate kojima možeš vjerovati da će "pametno" odraditi svoj posao.
Zadnja izmjena: valent; 19 tra 2014, 13:55; ukupno mijenjano 1 put/a.

Re: debian je malo debilan :(

19 tra 2014, 13:53

Dakle, tebe muči problem sa ponašanjem apt-get, a ne debian je debilan. naslov je u stilu "pomoći, imam problem " ili "HITNOOO".

opet, to nije defaultno ponašanje nego posljedica ručnog korigiranja default opcija ili priroiteta repozitorija. Zato postoji dokumentacija koja ti veli što je i kako instalirano na svakom serveru, koji je policy za sve i slično. također kod nas u firmi se na svim serverima se vrti ista verzija mysql-a (i svega ostaloga jer je to policy, pa onda ne moraš pamtiti što je gdje), koja se također nalazi u dodatnom repo i nikada se ovako nešto nije dogodilo upravo jer NIJE normalno/defaultno ponašanje. Ti očito nemaš iskustva sa debianom, prošli admin nije radio dokumentaciju ili ju ti nisi pročitao i očito nemate policy već svi rade kako kome puhne, a sada se sam žališ na probleme koje si sam prouzrokovao i za to kriviš debian, dok je očito problem u adminu.


Jedan savjet: nemoj nikada pretpostavljati u kojem se stanju sustav nalazi, već to provjeri.


EDIT:
Dodatna je mogućnost da mysql uopće nije instaliran iz repozitorija, već ručnim kompiliranjem ili nešto slično u kojem slučaju bi ti bilo koji alat (yum, apt, emerge,...) svejedno pregazio jer nema informacija o tome što je instalirano. Čak i da je ručno instalirao deb pakete, apt ne bi napravio automatski downgrade.

Re: debian apt-get problem na serveru

19 tra 2014, 14:06

Naravno da stoji sve što ti pričaš, i jedno je kada radiš u nekoj stabilnoj firmi, a sasvim drugo kada kreneš freelance raditi za neki startup gdje su prije tebe server doržavali developeri aplikacije, i naravno da oni nisu sysadmin, ne rade dokumentaciju i sysadmin znanje im je jako malo...

Tako nešto je realni svijet, i ovakvih primjera poput moga su sigurno i drugi imali koji su se bacili u neki freelance posao gdje su naslijedili posao od drugih...

Ok, istina da sam debian newb, ali nisam sysadmin newb, i opet me šokira da je tako nešto na debianu moguće... to bi trebalo hitno mijenjati u apt-get paketu ako je ikako moguće. Šteta što Debian koliko vidim dosta stagnira po razvoju apt-get paketa, dok je Redhat jaaako popravio yum paket i još uveo novi dnf koji je tri koplja brži i od yum-a i od apt-geta i naravno ne bi nikada dozvolio downgrade paketa.

Umjesto da se vrtim u krug, dajte mi savjet što da pročitam oko podešavanja sources lista, ima li neki debian sysadmin guide kako podesti sorces liste, znam da postoji pinning, ali želim pročitati neku dokumentaciju koja prolazi kroz par dobrih primjera kako bi podesio da i dalje imam mysql 5.6 iz vanjskog repozitorija a da mi se ne dogodi downgrade ponovo...

Re: debian apt-get problem na serveru

19 tra 2014, 14:19

Joj, vidim da si tvrd ko ja :D Opet, nije problem to apt-get UOPĆE ili debiana, već ručnog modificiranja defaultnog ponašanja poput toga sa pinningom https://wiki.debian.org/AptPreferences http://jaqque.sbih.org/kplug/apt-pinning.html
Uostalom, gle, tebi je to sada problem, ali u drugim situacijama je takvo ponašanje feeature (tko zna, možda je prošli admin htio dda se tako nešto dogodi), ali opet ti poanvljam, to što se desilo njie defaultno ponašanje već rezultat nečijeg prčkanja i kao takav uopće nije problem apt (inače je aptitude debian preporučeni alat, a ne apt-get), tako da ti je ljutnja na debian/apt poptpuno krivo usmjerena. Najlakše češ to riješiti da u firmi napraviti policy za stvari i standardizitrate instalacije i imate barem jednog sysadmina koji će biti isključiva i ijedina osoba koja instalria okolo pakete.

Re: debian apt-get problem na serveru

19 tra 2014, 15:50

shrike je napisao/la:Joj, vidim da si tvrd ko ja :D Opet, nije problem to apt-get UOPĆE ili debiana, već ručnog modificiranja defaultnog ponašanja poput toga sa pinningom https://wiki.debian.org/AptPreferences http://jaqque.sbih.org/kplug/apt-pinning.html
Uostalom, gle, tebi je to sada problem, ali u drugim situacijama je takvo ponašanje feeature (tko zna, možda je prošli admin htio dda se tako nešto dogodi), ali opet ti poanvljam, to što se desilo njie defaultno ponašanje već rezultat nečijeg prčkanja i kao takav uopće nije problem apt (inače je aptitude debian preporučeni alat, a ne apt-get), tako da ti je ljutnja na debian/apt poptpuno krivo usmjerena. Najlakše češ to riješiti da u firmi napraviti policy za stvari i standardizitrate instalacije i imate barem jednog sysadmina koji će biti isključiva i ijedina osoba koja instalria okolo pakete.

Yep, ako nije ručno, naglašavam ručno postavljeno da napravi override i downgrade-a paket, apt-get ili debian to neće nikada automatski napraviti, baciti će upozorenje da je instalirani paket noviji pa ga treba forceat da downgrade napravi.

Re: debian apt-get problem na serveru

19 tra 2014, 17:36

Pročitaj si debianovu dokumentaciju o aptu, dpkg i njihovom konfiguriranju. Tamo sve lijepo i jasno piše. Da nije bilo ručno namješteno u konfiguracijskom fajlu, apt nikad ne bi sam spustio verziju.

Re: debian apt-get problem na serveru

19 tra 2014, 19:35

Gledam sada apt preference file gdje inaće stoje pinovi i tamo ništa nije podešeno. Dakle ipak je apt-get napravio downgrade sam tj automatski... kako to objašnjavate?

Re: debian apt-get problem na serveru

19 tra 2014, 19:48

shrike je napisao/la: inače je aptitude debian preporučeni alat, a ne apt-get

Ova izjava nije točna, sada sam pitao na #debian i njihov odgovor je kako je jedini službeni paket manager dpgk a oba frontenda imaju podjednaku preporuku, i svaki ima svoje prednosti i mane:

<dpkg> For big upgrades such as from stable to testing, apt-get will often behave better than aptitude (this used to be the other way around as aptitude was recommended for etch->lenny). Aptitude's resolver can sometimes produce unexpected results, but then apt-get will often just give up and provide no assistance in the same situation. Chose the right tool for the job and pay attention.
<valentt> why aptitude
<dpkg> aptitude has more advanced conflict/dependency resolution and will often find a solution where apt-get gives up. It can be used from the command line like apt-get plus an interactive resolver makes it much easier to recover from broken dependencies. It has advanced search capabilities (see <aptitude search>). For some upgrades, apt-get is preferred (e.g. <lenny->squeeze>, <squeeze->wheezy>). http://tinyurl.com/3g4d4d9.
Odgovori