Switch to full style
Linux, poslužitelj, mreže i sigurnost
Odgovori

IBM xSeries 335 - nov život

06 pro 2013, 13:55

Pozdrav svima!

Evo mene sajednim ne baš konkretnim pitanjem. Nabavio sam polovni IBM xSeries 335 server za izrazito malo novaca, naručio sa eBaya sve što mi je potrebno da funckionira, i sada ostaje sustav.

Odlučio sam se staviti linux na njega zato što par kolega sa faksa, uključujući i mene, žele nešto naučiti o web aplikacijama, radu na linux poslužiteljima i sve što bi jednog programera moglo zanimati. Imam dosta iskustva sa VPS-ovima, pa pretpostavljam da će konfiguracija ovoga biti slična tome. Jedino oko čega trebam pomoć je odabir sistema.

Znam onu temeljnu da valja odabrati distribuciju o ovisnosti što će se raditi na serveru pa sam s toga došao na tri mogućnosti: Debian, Ubuntu Server i Arch.

Trenutna konfiguracija je slijedeća:

1 disk 40 GB
2 GB RAM
2x Intel Xeon 2.6GHz

U budućnosti bi još malo dignuo RAM, i dodao jedan disk u RAID (čim malo naučim što je to). Pa ako netko ima neke savjete, ideje, i bilo što što će mi pomoći da ne izgubim zdrav razum s ovom glasnom zvijeri - Hvala!

Re: IBM xSeries 335 - nov život

06 pro 2013, 14:28

nisam serveraš, ali mislim da bi trebao birati između Debiana i Centosa. bleeding edge distru stavljat na server je, po mom mišljenju, suludo.

06 pro 2013, 14:38

Shicy je napisao/la:nisam serveraš, ali mislim da bi trebao birati između Debiana i Centosa. bleeding edge distru stavljat na server je, po mom mišljenju, suludo.

To je server kao što sam ja Obama :lol: ali primljeno na znanje. Najviše sam do sada koristio Ubuntu ali nekako sam sve više i više skeptičan prema toj distribuciji. Ako još netko imam preporuke, slušam :)

06 pro 2013, 14:52

Može i Arch na server samo ga treba redovito updateati i pitanje je koliko će biti stabilan. Moja preporuka ti je FreeBSD, systemsi disk ostaviš na UFS-u, a kasnije napraviš ZFS pool i dodaješ diskove u ZFS.
Može i Debian.

12 pro 2013, 12:17

andrei je napisao/la:Pozdrav svima!

Evo mene sajednim ne baš konkretnim pitanjem. Nabavio sam polovni IBM xSeries 335 server za izrazito malo novaca, naručio sa eBaya sve što mi je potrebno da funckionira, i sada ostaje sustav.

Odlučio sam se staviti linux na njega zato što par kolega sa faksa, uključujući i mene, žele nešto naučiti o web aplikacijama, radu na linux poslužiteljima i sve što bi jednog programera moglo zanimati. Imam dosta iskustva sa VPS-ovima, pa pretpostavljam da će konfiguracija ovoga biti slična tome. Jedino oko čega trebam pomoć je odabir sistema.

Znam onu temeljnu da valja odabrati distribuciju o ovisnosti što će se raditi na serveru pa sam s toga došao na tri mogućnosti: Debian, Ubuntu Server i Arch.

Trenutna konfiguracija je slijedeća:

1 disk 40 GB
2 GB RAM
2x Intel Xeon 2.6GHz

U budućnosti bi još malo dignuo RAM, i dodao jedan disk u RAID (čim malo naučim što je to). Pa ako netko ima neke savjete, ideje, i bilo što što će mi pomoći da ne izgubim zdrav razum s ovom glasnom zvijeri - Hvala!

moj izbor bi bio debian.

12 pro 2013, 13:35

Da, znači, serverski OS su ti debian ili centos, arch na serveru je suluda ideja. Ubuntu server isto nije baš nešto zbog nestabilnosti i čudnih bizarnosti. BSD na drugu stranu, ovisi kakve si sreće. Također, ako si početnik, sa BSD-om češ imati strašnih problema jer oko svega netrivijalnog se očekuje nadprosječno znanje i razumijevanje detalja koji će ti biti kompletno nerazumljivi i nejasni. ZFS se može nativno imati i na debianu, ja upravo to sada testiram. Ukratko, ako si do sada bio na ubuntu, Debian ti je beskompromisno najbolaj opcija jer već imaš neku bazu.

12 pro 2013, 17:00

shrike je napisao/la:(...) Debian ti je beskompromisno najbolaj opcija jer već imaš neku bazu.

Odlučeno! Sada još samo čekam ventilatore inače mogu jaje kuhati na procesoru. Početnik i nisam baš teški, imam nešto malo naprednijeg ikustva, ali slabo - treba još učiti.

:zubo:
Odgovori