Sada je: 16 tra 2024, 05:13.
Linux, poslužitelj, mreže i sigurnost

Moderator/ica: Moderatori/ce

Vidim da je tema dosta stara, ali i dalje aktualna pa... Svakome tko zeli nauciti ponesto o mrezama od literature preporucio bih slj. knjige:

1. Sybex - TCP/IP JumpStart Internet Protocols Basics - second edition
2. TCP/IP Primer Plus - Heather Osterloh
3. TCP/IP Analaysis and Troubleshooting Toolkit - Kevin Burns
4. Internetworking with TCP/IP principles, protocols and arhitecture fourth edition - volume 1

Prve 3 navedene knjige svakako bih naveo kao MUST HAVE na svacijoj polici (moze i hdd :D) koga zanimaju mrezne.
Iskreno zadnju knjigu nisam procitao jer sam odlutao malo u neke druge vode, ali jednoga dana svakako cu se vratiti i procitat ju jer se spominje kao jedna od najboljih knjiga o TCP/IP uopce.
Postovi: 177
Postovi: 177
Pridružen/a: 26 pro 2010, 16:12
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
OS: Debian
Evo ja bi također preporučio CBT Nuggetsove video treninge (ICND1, ICND2) za one koji si ih mogu priuštiti. Cijena pristupa materijalima je 99$/mj. dok trenutno možete dobiti 7 dana besplatnog pristupa. Autor treninga je Jeremy Cioara i mogu reči da je čovjek odličan! Evo jednog primjera u kojem priča o promjenama u CCNA certifikaciji od prošle godine: https://www.youtube.com/watch?v=gjgTPyxJM0Y
Postovi: 101
Postovi: 101
Pridružen/a: 05 vel 2012, 13:12
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 10 puta
glaskoncILLa je napisao/la:TCP/IP je netocan termin.. :)


Zbog vas iz crkve ipv5 nikad nije zazivio :lol:
Emotion 98.3 je napisao/la:Some people call the radio station and say "Fernando, are you bilingual?" I said I try anything once.
Avatar
Postovi: 308
Postovi: 308
Pridružen/a: 12 lip 2011, 21:52
Lokacija: Slavonski Brod
Podijelio/la zahvalu: 16 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
Spol: M
OS: Debian Xfce
nije ni zamisljen da zazivi.. :)
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
glaskoncILLa je napisao/la:nije ni zamisljen da zazivi.. :)

Zato sam te i citirao.. :)

No da samo ne spamam, preporucam INE videa za ljubitelje video lecturinga. Predavanja su malo suha, ali dosta detaljna. Naravno, dobar simulator/emulator je 40% gradiva.
Emotion 98.3 je napisao/la:Some people call the radio station and say "Fernando, are you bilingual?" I said I try anything once.
Avatar
Postovi: 308
Postovi: 308
Pridružen/a: 12 lip 2011, 21:52
Lokacija: Slavonski Brod
Podijelio/la zahvalu: 16 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
Spol: M
OS: Debian Xfce
Postoji li neka knjiga koja više-manje detaljno opisuje cijeli OSI model, svaki sloj ? Do sada sam našao sam neke općenite što pola stvari izostave a to mi ne pomaže.
I don't want to be a human. I want to see gamma rays, I want to hear x-rays and I want to smell dark matter. I want to reach out with something other than this prehensile paws and feel the solar wind of a super nova flowing over me.
Avatar
Postovi: 1975
Postovi: 1975
Pridružen/a: 19 srp 2011, 22:39
Lokacija: wonderland
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: Debian 7 Wheezy
PunkBastard je napisao/la:Postoji li neka knjiga koja više-manje detaljno opisuje cijeli OSI model, svaki sloj ? Do sada sam našao sam neke općenite što pola stvari izostave a to mi ne pomaže.


http://en.wikipedia.org/wiki/OSI_model
Bolje od ovog nemre
Avatar
Site Admin
Postovi: 2074
Site Admin
Postovi: 2074
Pridružen/a: 07 pro 2007, 16:30
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 174 puta
Primio/la zahvalu: 278 puta
Spol: Ž
OS: ubuntu 12.04
Hvala, ali to sam među prvim stvarima pogledao, nije dovoljno detaljno, fali dosta toga.
I don't want to be a human. I want to see gamma rays, I want to hear x-rays and I want to smell dark matter. I want to reach out with something other than this prehensile paws and feel the solar wind of a super nova flowing over me.
Avatar
Postovi: 1975
Postovi: 1975
Pridružen/a: 19 srp 2011, 22:39
Lokacija: wonderland
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: Debian 7 Wheezy
PunkBastard je napisao/la:Hvala, ali to sam među prvim stvarima pogledao, nije dovoljno detaljno, fali dosta toga.


OSI je referentni model, a DoD IP model je praktični i zato imaš puno više (up-to-date?) literature za njega. OSI je više onako za "svisoka" (kao većina ISO standarda) i u biti je mlaćenje prazne slame, barem što se tiče zadnja tri sloja, pgotovo u današnje vrijeme (koja su skombinirana u samo jedan u DoD IP modelu). Primjetio sam i ja kako je literatura nepotpuna u pogledu zadnja tri sloja OSI modela.

Sry ako sam fulao što si htio reći. Jesi mislio na to ili općenito na sve slojeve?
Emotion 98.3 je napisao/la:Some people call the radio station and say "Fernando, are you bilingual?" I said I try anything once.
Avatar
Postovi: 308
Postovi: 308
Pridružen/a: 12 lip 2011, 21:52
Lokacija: Slavonski Brod
Podijelio/la zahvalu: 16 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
Spol: M
OS: Debian Xfce
@Punk:
The OSI model demystified

src: http://www.youtube.com/watch?v=HEEnLZV2wGI
Lik odlično objašnjava, pogledaj sve što nađeš njegovo. ;)
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6756
Moderator
Postovi: 6756
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 349 puta
Primio/la zahvalu: 412 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 24 gostiju.