Sada je: 29 ožu 2024, 07:27.
Linux, poslužitelj, mreže i sigurnost

Moderator/ica: Moderatori/ce

Imam primjere CCNA ispita, ali ih nisam još prošao, budem se kroz koji mjesec išao spremati za polaganje pa ću imati više informacija.
per aspera ad astra iliti kroz gužvu do šanka...
In a world without walls and fences who needs Windows and Gates?
Postovi: 253
Postovi: 253
Pridružen/a: 13 srp 2008, 20:08
Lokacija: Kž - Zg
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 9 puta
Spol: M
OS: A
Pa u tome i je stvar, nedavno su promijenili ispite tako da pazi koju verziju imaš. Učenje po staroj verziji bi moglo biti loša ideja.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Nije mi cilj sad položiti CCNA jer obzirom da sam na 2. godini faxa dok završim fax morao bi ponovo polagati ispit, tako da mi se sad ne isplati, ali želim od nekud početi učiti mreže kako treba, ova knjiga se čini ok.
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Avatar
Postovi: 6781
Postovi: 6781
Pridružen/a: 06 lis 2011, 01:29
Lokacija: ~$
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
Spol: M
OS: Ovisi za sta
Prvi put sam položio CCNA 2007. i tada sam se pripremao po CCNA companion guideovima (dvije knjige po 1000 str.). U to vrijeme puno veči naglasak se stavljao na teoriju, dok se trenutno pripremam po ovoj knjizi koju sam spomenu i do sada koliko vidim više se gleda ne konfiguriranje, a prvenstveno na troubleshooting.

@shrike slažem se da ovaj uređaj nije nešto (ruku na srce, koliko para toliko muzike), ali meni je ipak draže uzeti u ruke fizički uređaj nego simulatore. Istina da fali brdo opcija, ali opet fali i u PacketTraceru (još i više). GNS3 je zakon stvar... Jedino je veliki nedostatak što ne može emulirati switcheve. Na kraju kombiniram svo troje prema potrebi.

FER-ov Imunes mi se isto čini kao cool simulator. Moram se poigrati malo kad ulovim vremena...
Postovi: 101
Postovi: 101
Pridružen/a: 05 vel 2012, 13:12
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 10 puta
Za pocetak se drzi Packet Tracera 6.0.x jer ti je on sasvim dovoljan za CCNA podrucje ucenja, s tom svrhom ga je Cisco i napravio. GNS3 je premocan alat, ali je malo kompliciraniji za rad pocetnicima. Moram napomenuti i da bi do jeseni trebala postati dostupna verzija 1.0 GNS-a u kojoj ce biti obuhvacen i rad sa switchevima (zahvaljujuci IOU projektu).

Od literature imas sluzbenu Ciscovu, kako je vec i predlozeno, CBT nuggets video materijale razne blogove strucnjaka, samo trebas malo traziti..

Jednako tako bi ti savjetovao da CCNA certificiras i prije zavrsetka faksa jer ne vjerujem da ces bez njega naci posao u struci (ni kod nas, a pogotovo vani). Isto tako svakim sljedecim certificiranjem ispita u CCNA razini tezine ili vecoj, se i CCNA automatski obnavlja na sljedece 3 godine.
Avatar
Postovi: 14
Postovi: 14
Pridružen/a: 25 stu 2012, 19:54
Lokacija: Heidelberg
Podijelio/la zahvalu: 14 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Mint 18 Cinnamon
vani je ccna/p uvijet za posao veći nego faks. bez šale. vidio sam poslova takvih koliko zelis .
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
sto je potpuna debilana, uz danasnju dostupnost materijala, skoro da bi naucio cimpanzu da klika prave odgovore.. :)

no dobro je za nekoga tko zeli napraviti nesto od sebe u tiom smjeru, u danasnje vrijeme kad skoro ne postoji IT sustav ili aplikacija koja nije umrezena, generalno svaki IT-evac bi trebao imati CCNA level znanja.
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
Sve te literature komplikuju ono sto je jako prosto ... Sta li sve moze stati u 8 bajtova :)

===== 255 ======
128 64 32 16 8 4 2 1
... šta god da učiniš ... NISI DOBRO IZRAČUNAO ...
... for good fun and advanced thinking join WS1 ...
... do Boga je put dosta kratak, ne moras dalje od svog srca ...
Avatar
Postovi: 119
Postovi: 119
Pridružen/a: 21 vel 2013, 01:00
Lokacija: /dev/hda2, etc
Podijelio/la zahvalu: 24 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: wheezy, slekver ;)
hightech je napisao/la:Sve te literature komplikuju ono sto je jako prosto ... Sta li sve moze stati u 8 bajtova :)

===== 255 ======
128 64 32 16 8 4 2 1


Misliš bitova? :zamisljen
Postovi: 101
Postovi: 101
Pridružen/a: 05 vel 2012, 13:12
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 10 puta
4 x 8
;)
greska, mislim na 4 okteta :)
update: 4 x 8 bita :)
... šta god da učiniš ... NISI DOBRO IZRAČUNAO ...
... for good fun and advanced thinking join WS1 ...
... do Boga je put dosta kratak, ne moras dalje od svog srca ...
Avatar
Postovi: 119
Postovi: 119
Pridružen/a: 21 vel 2013, 01:00
Lokacija: /dev/hda2, etc
Podijelio/la zahvalu: 24 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: wheezy, slekver ;)

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.