Sada je: 18 tra 2024, 17:59.
Linux, poslužitelj, mreže i sigurnost

Moderator/ica: Moderatori/ce

Koliko vidim po netu ekipa zna imati problema natjerati te 4G modeme da prorade na Linuxu. Ali manje-više su svi uspili nekako iskemijati da rade.
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
zapravo na debian testingu oba sticka koja sam probao (samsung i huawei) rade vise manje plug and play, cak i novije verzije network managera podrzavaju LTE related AT komande, iako se tim stvarima moze upravljati i na neke opsukurnije nacine.

problemi su slicni onima koje linux ima i sa 3g-om, vecina desktop aplikacija ima prilicno mali feature set u usporedbi sa windows aplikacijama.

napomene radi, 4G specifikacija u originalu zamislja 1Git prema korisniku, LTE i jos nekoliko standarda su zapravo "fake" 4G koji su iz uglavnom marketinskih razloga prigrlili to ime.
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
Baš sam zato i otvorio ovu temu jer sam pročitao na netu da su ljudi znali imati problema sa 4G stickovima (navodno ih je ponekad teško natjerati da prorade kako spada) ali sada mi je lakše kada @glaskoncILLa kaže da na Debianu rade bez većih poteškoća... Reci, to si isprobao na LMDE-u ili?
Postovi: 805
Postovi: 805
Pridružen/a: 21 vel 2012, 23:18
Podijelio/la zahvalu: 83 puta
Primio/la zahvalu: 56 puta
Spol: M
Po ovome što sam do sada uspio vidjeti i usporediti T-com ipak nudi bolju kvalitetu signala i veću pokrivenost 4g signalom od Vipa a i Vip je skuplji. Jedan dan ću se baš zaletiti do njihovih centara i malo se bolje informirati pa vam javim detaljnije info. Ako još netko ima iskustva sa ovom tehnologijom neka se slobodno raspiše (pogotovo o detaljima oko funkcioniranja 4G stickova na Linuxu).
Postovi: 805
Postovi: 805
Pridružen/a: 21 vel 2012, 23:18
Podijelio/la zahvalu: 83 puta
Primio/la zahvalu: 56 puta
Spol: M
TRZALICA je napisao/la:Reci, to si isprobao na LMDE-u ili?

Pa ako je rekao da je isporbao na debianu, onda je isporbao na debianu. Da je isprobao na LMDE onda bi rekao da je isprobao na LMDE :D Ili misliš da je debian distra koju nitko ne koristi osim u repakiranim izdanjima tipa LMDE?
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:
TRZALICA je napisao/la:Reci, to si isprobao na LMDE-u ili?

Pa ako je rekao da je isporbao na debianu, onda je isporbao na debianu. Da je isprobao na LMDE onda bi rekao da je isprobao na LMDE :D Ili misliš da je debian distra koju nitko ne koristi osim u repakiranim izdanjima tipa LMDE?

:facepalm
Pošto je rekao da je isprobao na Debianu s takozvanim testnim repozitorijima prva asocijacija mi je bio LMDE pa ne vidim prevelikog razloga za sprdnju... Znam vrlo dobro da Debian koristi jako puno ljudi i da se koristi za jako ozbiljne stvari koje zahtjevaju stabilnost sustava i isto tako da se na standardnom, "pravom" Debianu (mislim na originalnu verziju) isto tako mogu omogućiti navedeni testni repozitoriji ali sam svejedno pitao da li je to isprobao na LMDE-u pošto znam da, trenutno, dosta ljudi (barem one koje ja poznajem a rade na linuxu) prelazi na LMDE, pa stoga, s mog stajališta, pitanje ima smisla.
A i ja planiram koristiti LMDE pa sam i zbog tog razloga pitao da li je MOŽDA isprobao to sve skupa na LMDE-u.
Jesi zadovoljan odgovorom i obrazloženjem?? :roll:
Postovi: 805
Postovi: 805
Pridružen/a: 21 vel 2012, 23:18
Podijelio/la zahvalu: 83 puta
Primio/la zahvalu: 56 puta
Spol: M
Debian dolazi u 4 varijante, onaj na koji ti misliš je stable tj. stabilna inačica. Većina ljudi ipak koristi testing na svojim osobnim računalima, a koji je jednako pravi kao i stable. Stable je najpopularniji na serverima.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
a ni unstable nije nestabilan...
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
Ljudi nemojte me shvatiti krivo ali mislim da stvarno cjepidlačite.
Hvala na tumačenju materije o Debianu ali sve to što ste rekli o Debianu već znam (i znam da unstable repozitoriji nisu nestabilni, tako se zovu jer ipak nisu kao stable...)... Mislim da sam bio poprilično jasan u prethodnom postu zašto sam spomenuo baš LMDE a sada bi volio da se vratimo na temu ovog posta a to je 4G internet.
Postovi: 805
Postovi: 805
Pridružen/a: 21 vel 2012, 23:18
Podijelio/la zahvalu: 83 puta
Primio/la zahvalu: 56 puta
Spol: M

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.