Sada je: 29 ožu 2024, 08:21.
Linux, poslužitelj, mreže i sigurnost

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ovo je puno pomoglo, hvala .... čevapi i pivo čim preuzmem novi posao :)
Postovi: 23
Postovi: 23
Pridružen/a: 30 kol 2012, 14:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Fedora 31
Daklem, evo da se javim, preuzeo sam novi posao (danas radim 5 dan)... i sada mogu otvoreno reći o čemu se radi...

Počeo sam raditi kao sistem inženjer na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu, a tamo sam došao nakon cca 18 godina rada kao sistem inženjer (administrator) u firmi koju ne mogu imenovati a u kojoj sam bio zadužen za AIX, RedHat i sl. servere Unixoidne/linuxoidne sustave te održavanje samih servera...

Daklem, ideja i svrha mojeg zapošljavanja je prebacivanje IT Sustava na otvorene platforme (čitaj, besplatne), a sadašnje stanje im je bazirano na MS 2003 Server (Exchange, AD i sl.) softwareu... Sistem sala je napravljena ...hmmmm stihijski, ... brdo starih poslužitelja, 6 komada "relativno" novih koje bi iskoristio ....

Sama mreža ima tri (ili dvije, još sam u fazi ispitivanja) zone (djelatnici - nastavnici, studenti), ... glede Linuxa nemam nikakve frke, .... ideja je preći na sustav koji mi najbolje leži (konkretno OpenSuse, ... ali u obzir dolazi i Debian i/ili CentOS).

Sada sam u fazi prikupljanja informacija, a osnov sustava je Exchange 2003 server koji sam mislio zamijeniti Kolab sustavom... ostale komponente su klasične (DNS, Gateway, DHCP itd...), a ono što im fali je proxy server sa autentifikacijom radi udovoljavanja zakonske norme čuvanja logova i praćenja korisnika te smanjenja prometa (imam u vidu Squid, sa AAI@edu autentifikacijom preko LDAP-a ili Radiusa, što već bude lakše ukomponirati), također fali nekakav Document Management (to sam mislio riješiti WordPress-om jer samostalni dokument management sustavi su ...hmmm... nedorađeni)... trebalo bi virtualizirati sadašnje poslužitelje koji se ne mogu iz nekog razloga prebaciti na OpenSource (nekakvi NT serveri sa MS SQL Bazama) .... postjeće sustave prebaciti na openSource (umjesto MS SQL-a iskoristiti MariaDB, PostGreSQL, ... kreirati web sučelja, ... kreirali novi intranet i sl.... sve to nije problem)...

Ako je udruga voljna pomoći savjetom i sl, otvoren sam za prijedloge.... nažalost riješenje mora biti in-house tako da nekakvog plaćanja usluga vjerojatno neće biti, promoviranje udruge i sl. naravno da je uključeno ..... prijedlog softwarea i sl. (npr Zimbra umjesto Kolab-a, i sl.)

Nakon poslužitelja, na redu su klijentska računala (ona koja mogu na open source, a neka su vezana određenim softwareom za vlasnički softver pa bi se ta preskočila dok se ne nađe bolje riješenje (računovodstvo i sl)..... no to kada sredim poslužitelje.....

...eto pa ako je netko voljan volontirati ili ima iskustva u sličnim tranzicijama neka se javi na PM ili ovdje...
Postovi: 23
Postovi: 23
Pridružen/a: 30 kol 2012, 14:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Fedora 31
Ovde imas upustva za bar 30 serverskih resenja...

http://webserveri.info/forum/viewforum.php?f=19

Zanimljiva stvar sa Gnu/Linux i ostalim otvorenim sistemima je to da mozes uvek zaobici standard ....

Umesto tog MS SQL-a srdacno ti preporucujem neku graph bazu (MongoDB, Neo4J...) koje odlicno rade na custom serverima i vps-ovima, dok je na shared hostovima jos uvek slaba podrska, skoro da je nema.

Mada, ni MySql nije los, a PgSql je pun pogodak ....

Uz sve to stavis neki sistem za keshiranje *(apc, varnish, memcached...) ... i pod tim uslovima i MySql vozi prebrzo cak i sa brdo korisnika i sadrzaja ...

Ukoliko zelis profesionalnu varijantu i custom sistem, pokusaj koristiti LISP i C u kombinaciji sa Neo4J ...

A i sam php sada ima novine *(eacelerator, hiphop...), tako da ...

Ukoliko zelis FILE SHARING, tu koristi samo NFS i SAMBU(win compitabile...) ilii cak mozes pokrenuti i XEN server pa cepati svoj licni CLOUD *(prebrza virtuelizacija) .....

Uh, tema je presiroka, a ti jos uvek nisi definisao sta ti tacno treba :) koje resurse posedujes, koliko vremena imas ... :)

A sto se tice proxy-ija NGINX je tu alfa i omega :) Brz, pouzdan, siguran ...

Nadam se da sam dao bar neku korisnu informaciju ...
... šta god da učiniš ... NISI DOBRO IZRAČUNAO ...
... for good fun and advanced thinking join WS1 ...
... do Boga je put dosta kratak, ne moras dalje od svog srca ...
Avatar
Postovi: 119
Postovi: 119
Pridružen/a: 21 vel 2013, 01:00
Lokacija: /dev/hda2, etc
Podijelio/la zahvalu: 24 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: wheezy, slekver ;)
Rasprava o standardima premještena u viewtopic.php?f=22&t=10520
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.