Switch to full style
Linux, poslužitelj, mreže i sigurnost
Odgovori

IMAP i POP protokoli

24 ožu 2013, 16:24

4ndY je napisao/la:
drone je napisao/la:Zaboravih reći da mi osim gmaila treba i POP protokol. Geary sam već gledao, čuo sam za njega u LAS-u, ali nažalost nema POP protokol.


Zašto POP? IMAP se može podesiti da radi na sličan način kao i POP...

Imam podatke od provajdera samo za POP (http://www.iskon.hr/Pomoc-i-podrska/Int ... l-postavke). Kako podesiti IMAP klijent da prima mailove preko POP protokola, odnosno servera koji podržava samo POP? Mail protokoli su područje koje nisam proučio.

Re: IMAP i POP protokoli

24 ožu 2013, 17:36

Nikako, POp i IMAP su totalno drugaciji protokoli (ne samo da je direktorijska struktura drugacija, i sam protokol/mehanizam preuzimanja poruka je drugaciji) ... no postoji "workaround".

Iskoristi fetchmail da potegnes poruke s POP servera te ih proslijedis dalje nekom SMTP hostu.

Re: IMAP i POP protokoli

24 ožu 2013, 17:43

drade je napisao/la:Nikako, POp i IMAP su totalno drugaciji protokoli (ne samo da je direktorijska struktura drugacija, i sam protokol preuzimanja poruka je drugaciji) ... no postoji "workaround".

Iskoristi fetchmail da potegnes poruke s POP servera te ga proslijedis dalje nekom SMTP hostu.

Hvala, to sam i mislio. Palo mi napamet i to s fetchmailom, ali rekoh prije ću pokušati naći neki mail klijent koji ima i POP i IMAP, a ujedno je lightweight. Još tražim.

Re: IMAP i POP protokoli

24 ožu 2013, 17:46

realno neces dobiti previse bilo kojim workaroundom (osim ako ne napravis poseban mail server samo za sebe sto mi se pomalo cini kao overkill, pogotovo ako bi to radio lokalno na istom racunalu) obzirom da je imap ponesto napredniji protokol koji ostavlja i kopije mailova na serveru bez obzira sto si ih povukao i lokalno, dok pop ne brine previse o nicemu, ok, autenticirao si se, evo ti mailovi, ja vise nemam nista sa njima, dovidjenja.

iz te perspektive, svi mail klijenti podrzavaju oba protokola, tako da nema prevelike potrebe za kemijanjem.

Re: IMAP i POP protokoli

24 ožu 2013, 17:47

glaskoncILLa je napisao/la:
iz te perspektive, svi mail klijenti podrzavaju oba protokola


ili ne? :)

Re: IMAP i POP protokoli

24 ožu 2013, 17:49

A eto, taj Geary izgleda super za gmail, ali ne podržava POP.

Re: IMAP i POP protokoli

24 ožu 2013, 17:52

sto fali thinderbirdu, sa verzijom 3 je ok..

pogledaj i davmail ako ces ici na neki medjukorak.

Re: IMAP i POP protokoli

24 ožu 2013, 18:05

Aha, postoje servisi koji još ne podržavaju IMAP. To mi nije palo na pamet :-D Pa jel taj Iskon podržava redirect da ga preusmjeriš na neki IMAP-enabled mailbox?

Re: IMAP i POP protokoli

24 ožu 2013, 18:24

4ndY je napisao/la:Aha, postoje servisi koji još ne podržavaju IMAP. To mi nije palo na pamet :-D Pa jel taj Iskon podržava redirect da ga preusmjeriš na neki IMAP-enabled mailbox?

Podržava, ali primjetio sam da ne radi baš najbolje taj njihov redirect. Osim toga ima još nekih POP računa pa mi je najjednostavnije rješenje odgovarajući klijent. Još nisam probao one konzolne tipa Alpine i Mutt.

Dakle, radi se o tome da sam pomislio kako bi bila dobra ideja Arch i LFS mailing liste staviti na gmail i to kompletne tako da ih imam na svakom kompu bez potrebe da svaku tu mailing listu skidam i importiram u mail klijent. I ok to radi na gmail web aplikaciji. Uploadao sam ih pomoću jedne Python skripte. Međutim, kako koristim i ostale račune kao i rss, želio sam da sve skupa imam u klijentu. Thunderbird inače sve to podržava, ali je u radu s velikim mailing listama koje su na gmailu vrlo spor i proždrljiv. Claws je nešto bolji. KMail je neupotrebljiv na tom laptopu i bez velikih mail boxova. Kombinacijom POP servera i lokalno skinutih i importiranih mailing lista sve je bilo ok, ali kao što rekoh, to onda moram raditi na svakom kompu.

Ma tako je to kad smislim nešto "pametno" umjesto da kao sav normalan svijet koristim gmail iz browsera :D

Re: IMAP i POP protokoli

24 ožu 2013, 19:28

Ja isto već dvije-tri godine tražim odgovarajući desktop mail klijent nakon što je KMail doživio "4" revoluciju. Thunderbird sam koristio i još uvijek koristim iako mi nikad nije "sjeo" i zna biti proždrljiv i s RAM-om i s CPU-om. Od KDE-a 4.10 sve više koristim opet KMail koji je sve bolji -- nadam se da će nastaviti tom putanjom i dostići staru slavu iz verzije KDE-a 3.

Izleti u terminalske klijente nisu polučili za mene nikakav uspjeh :-(

Web klijenti za mene nisu opcija ponajprije što ne mogu odraditi sigurno enkripciju i potpisivanje. Eventualno simpatiziram Roundcube koji obično postavljam na servere gdje se nalazi i mail server (postfix).
Odgovori