Sada je: 29 ožu 2024, 06:38.
Rasprave u vezi Linux aplikacija.

Moderator/ica: Moderatori/ce

rudar je napisao/la:Format je propisan i zadan. Na to ne mogu utjecati.

Naravno da možeš. Ugledaj se na bertonea - on je to elegantno riješio ghandijevskim građanskim neposluhom :-D
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Svo offtopičenje preseljeno u čavrljanje.
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Moram reći da se ni ja ne kužim u knjigovodstvo, tek počinjem. Informacija je došla iz firme koja prodaje rješenja za linux, Holobit.
Njih sam kontaktirao da bih kupio program i vrlo ljubazna direktorica mi je objasnila da ne mogu sve riješiti na linux platformi.
Za prijavu na eporezna, emirovinsko, e zdravstvo mi treba certifikat koji obično dolazi kao USB ključ ili kartica, izdaje ih Fina i neke banke, a obje su napravljeni da rade u win okruženju.
Ako netko ima iskustva s spomenutim certifikatima bio bih vrlo zahvalan na bilo kojoj informaciji. Dok sam ne uzmem crtifikat i ne probam :-D Jer sam naišao na neke postove na netu da su ljudi probali ili čak i uspjeli, ako se dobro sjećam, pokrenuti Fina certifikat na linuxu. Nisam probao pa ne znam.

Ima li netko konkretna iskustva kako organizirati knjigovodstvo na linuxu?
Znači knjiženja računa URA/IRA, PDV, Plaće, predaja obrazaca u poreznu i Finu. Uglavnom osnovno knjigovodstvo. Nemam skladišta i ostalu prateću papirologiju.

P.S.
Da se razumijemo. Neću ja raditi knjigovodstvo već netko ko to zna, ali ja trebam organizirati sve jer više nećemo imati vanjsko knjigovodstvo.
Avatar
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 03 srp 2013, 21:08
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Fedora 23/Mint 17/Win 7.1
Medo_os je napisao/la:Njih sam kontaktirao da bih kupio program i vrlo ljubazna direktorica mi je objasnila da ne mogu sve riješiti na linux platformi.
Za prijavu na eporezna, emirovinsko, e zdravstvo mi treba certifikat koji obično dolazi kao USB ključ ili kartica, izdaje ih Fina i neke banke, a obje su napravljeni da rade u win okruženju.
Ako netko ima iskustva s spomenutim certifikatima bio bih vrlo zahvalan na bilo kojoj informaciji.


To me baš ne zanima u životu ali prije dva mjeseca su u firmi imali problema sa spajanjem na e-mirovinsko pa sam im malo pomogao (Win7, stara Java i neispravni certifikati). Pogledao sam upute na e-mirovinskom i ugodno se iznenadio jer izgleda da pošteno podržavaju linux.
https://hzmo-lana-wiki.ultima.hr/doku.p ... ke_uredaje
"Hodor bre foobar"
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Imamo i mi na poslu te USB-ove od Fine (za COP) i Java je ključna za ispravan rad... ako je Java OK ne vidim zašto ne vi radilo i na Linuxu :hmm szbunjen
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Vidjet ćemo kad dođe, to ću rješavati slijedeći mjesec.
A za ostalo ćemo se snaći nekako.....
Avatar
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 03 srp 2013, 21:08
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Fedora 23/Mint 17/Win 7.1
bertone je napisao/la:Imamo i mi na poslu te USB-ove od Fine (za COP) i Java je ključna za ispravan rad... ako je Java OK ne vidim zašto ne vi radilo i na Linuxu :hmm szbunjen


Nakon kratkog i ne baš ugodnog druženja sa E-državnim aparatima nisam uspio nikako pogoniti iste u linux okruženju. Nebrojen broj poziva razno-raznim help deskovima i svuda isti odgovor: Internet explorer+windowsi i određena inačica jave i onda će raditi.
E-porezna je moguća u Firefoxu, koliko sam čuo od jednog kolege, ali ja nisam imao živaca se time baviti, ali opet u windows.
Fina - isključivo IE.

jurastublic je napisao/la:To me baš ne zanima u životu ali prije dva mjeseca su u firmi imali problema sa spajanjem na e-mirovinsko pa sam im malo pomogao (Win7, stara Java i neispravni certifikati). Pogledao sam upute na e-mirovinskom i ugodno se iznenadio jer izgleda da pošteno podržavaju linux.
https://hzmo-lana-wiki.ultima.hr/doku.p ... ke_uredaje


I ja sam se obradovao kad sam vidio da imaju upute za linux, ali na kraju je ispalo da je to samo uputa kako instalirati pokretački program za administraciju USB tokena.
Znači, samo na papiru.
Avatar
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 03 srp 2013, 21:08
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Fedora 23/Mint 17/Win 7.1
Evo i odgovor od administratora ePorezna:

"Poštovani,

Nažalost Linux operativni sustav nije službeno podržan za korištenje aplikacije ePorezna.

Molimo Vas da na aplikaciju ePorezna pristupite s Windows operativnog sustava. Razumijemo da vam je to vjerojatno problem no molimo Vas za razumijevanje. Radimo na tome da podržimo i ostale operativne sustave.

Srdačan pozdrav,

Administrator sustava ePorezna"


Stvarno sam pokušavao sve i svašta i svakakva rješenja s neta, ali ništa.
Ono što sam postigao je da sustav vidi USB token na kojem su moji certifikati (Gemalto), na naslovnoj stranici ePorezna mi zatraži token, upišem PIN od tokena i nakon toga obavijest da nisu pronađeni odgovarajući certifikati.
Koristim Fedoru 23 i Firefox u kojem su uredno instalirani FINA certifikati.
Avatar
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 03 srp 2013, 21:08
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Fedora 23/Mint 17/Win 7.1
Koristim ePoreznu na Ubuntu 12.04 i 16.04 kroz Firefox, a instalirala sam ju po uputama e-Zabe https://www.zaba.hr/home/podrska/upute- ... tenje#pan3 (koja mi radi dugi niz godina na ubuntu)

Ovaj problem nisu odabrani certifikati je vezan za krivi dll ili so koji je učitan u Firefoxu za taj USB token. Negdje je na netu na stranicama od FINA-e postajao spisak dll-a ili so koji treba učitat za pojediti USB token.

U Firefoxu se otvori:
Edit -> Preferences -> Advanced -> Security devices -> Load:
Name - koje god
Module filename -> ja sam učitala ovaj driver /usr/lib/pcks11/libcoolkeypk11.so

Za e-poreznu je pored instralacije USB tokena još potrebno napraviti fix za potpis obrasca (hardkodirani pathovi u appletu):
sudo touch /tmp\\pkcs11\\init.txt
sudo mkdir /tmp\\pkcs11
sudo chown $( whoami ): /tmp\\pkcs11*

Ove upute za potpis su preuzete sa facebook HULK stranice (https://www.facebook.com/search/top/?q=HULK%20ePorezna)
Avatar
Site Admin
Postovi: 2074
Site Admin
Postovi: 2074
Pridružen/a: 07 pro 2007, 16:30
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 174 puta
Primio/la zahvalu: 278 puta
Spol: Ž
OS: ubuntu 12.04
Ja sam radio u Fedori. Instalirao sam prema uputama Fine gdje koje spominješ upravo taj .so file.
Čak sam probao i taj fix, ali nikako da uđem u stranice eporezna, da o potpisu i ne pričam.

Premo onome što sam pročitao od ekipe sa fejsa u ubuntu radi. Možda je do Fedore?

uh, nisam ubuntu fan.....
Avatar
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 03 srp 2013, 21:08
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Fedora 23/Mint 17/Win 7.1

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 23 gostiju.