Sada je: 29 ožu 2024, 09:35.
Rasprave u vezi Linux aplikacija.

Moderator/ica: Moderatori/ce

TIMESHIFT
09 tra 2017, 19:58
Mnogim linux početnicima , pogotovo onima koji dolaze iz windows okruženja , je program Timeshift opcija koja im može uštedjeti dosta živaca i vremena i to baš u trenutku kada im takvo nešto najviše treba : kada upadnu u nevolje sa sistemom.

Linux ne teži da bude drugi windows, pa tako niti pri rješavanju linux problema netreba slijediti put načina rješavanja windows problema , no dug je put dok naš linux korisnik dođe do tog stadija da je u mogućnosti samostalno, brzo i kvalitetno riješiti moguće probleme sa operativnim sistemom. Da bi se taj dug put malo olakšao , jedna od vrlo korisnih funkcija je mogućnost povratka cjelokupnog operativnog sistema na posve ispravno stanje, a uloga aplikacije Timeshift je baš ta : povrat oštećenog ili nefunkcionalnog sistema u ispravno stanje na vrlo lak i brz način kroz par klikova u grafičkom sučelju.

Za upoznavanje sa navedenim programom, najbolje mjesto je web stranica tog programčića : http://www.teejeetech.in/p/timeshift.html


Neke linux distribucije imaju program Timeshift već pripremljen u svojim repozitorijima za brzu instalaciju ( naprimjer manjaro kojeg koristim ga ima u AUR repozitoriju ) a nije niti problem dodati repozitorij kroz par terminalskih naredbi u ubuntu :

sudo apt-add-repository -y ppa:teejee2008/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install timeshift

Prilikom instalacije ćete biti upitani da li koristiti rsync ili btrfs ( znači odabirete prema svom datotečnom sistemu ) , nakon toga slijedi upit o lokaciji za spremanje backup datoteka ( preporuka je da to bude na particija na kojoj je /home vašeg sistema , a točnu sdx oznaku provjerite prije u aplikacijama poput DISK ili Gparted ), a zadnji upit je da odaberete periodične automatizirane backupe ( ja ih obično sve onemogućim jer ručno provodim backup sistema nakon većih nadogradnji ).

Nakon toga možete ručno kreirati svoj prvi backup sistema koji kod mene traje cca 10 minuta za manjaro-kde sistem i zauzima mjesta kolika je i vaša "/" particija. Sve te točke povrata koje ćete kreirati su posložene u preglednom grafičkom sučelju pa je i restore sistema vrlo jednostavan.


slika

Za povrat sistema je dovoljno odabrati jedan od kreiranih backupa te zatim kliknuti na restore. Povrat sistema vremenski traje ispod minute, osim ukoliko vraćate sistem na posve praznu particiju i tada traje desetak minuta. Iako programčić djeluje vrlo jednostavno i siromašno, u svojoj dubini skriva još neke napredne opcije :

slika

slika

Čak postoji i mogućnost povrata u potpunosti nefunkcionalnog sistema : tada je dovoljno pokrenuti vaš linux u live modu sa usb-dvd-a , u live modu instalirati timeshift , te odraditi restore sistema iz backup datoteke koju ste pohranili na sigurnu lokaciju ( vanjski hdd ili usb ) dok je još sistem bio funkcionalan.

Iako su iskusni linux korisnici možda u stanju popraviti oštećen sistem kroz par terminalskih naredbi , ponekad i njima ovakav programčić može uštedjeti dragocijeno vrijeme ili sačuvati živčeke. No ova aplikacija je ponajprije namijenjena linux početnicima da bi im se olakšalo snalaženje u linux svijetu , te da bi imali otvorene ruke za isprobavanje svog linux sistema i instalaciju i isprobavanje dostupnih aplikacija bez bojazni da će nešto uprskati pa da se više neće moći izvući iz takve nevolje bez tuđe pomoći.

:-D
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Re: TIMESHIFT
09 tra 2017, 20:11
Korisna stvar, ali mi se po tekstu čini implementacija malo neobičnom jer umjesto da radi delta backupe (dakle, backupira samo promjene između datoteka, nešto poput gitovog principa upravljanja verzijama), on radi backup cijelog filesystema ponovno svaki put i onda radi deduplikaciju datoteka što istovremeno troši više prostora i... čudniji je pristup.

Zna li netko ima li ovaj pristup nekakvu prednost osim što je možda kroz hasheve lakši za implementirati?
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
Re: TIMESHIFT
09 tra 2017, 20:19
iweb je napisao/la:Korisna stvar, ali mi se po tekstu čini implementacija malo neobičnom jer umjesto da radi delta backupe (dakle, backupira samo promjene između datoteka, nešto poput gitovog principa upravljanja verzijama), on radi backup cijelog filesystema ponovno svaki put i onda radi deduplikaciju datoteka što istovremeno troši više prostora i... čudniji je pristup.

Zna li netko ima li ovaj pristup nekakvu prednost osim što je možda kroz hasheve lakši za implementirati?


Ovako : samo prilikom prvog backupa se radi full backup , a zatim se pri slijedećim backupima backupiraju samo promjene, pa je tako i svaka slijedeća backup datoteka daleko manja od prve no svejedno znaju biti 1-3 GB . Problem može nastati ako obrišeš onaj prvi backup ( radu uštede mjesta na disku ) a ideš restorati iz npr trećeg backupa pa to neće moći biti odrađeno jer si obrisao onaj prvi noseći backup. Ja radim na način da napravim par tih backupa kroz neki period ( 2-3 mj ) , a onda pobrišem sve restore pointove pa napravim novi backup koji je u tom slučaju opet onaj prvi full ( noseći ) backup. Neznam jesam li se dovoljno jasno izrazio...
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Re: TIMESHIFT
09 tra 2017, 20:34
Po ovom što piše na tvom linku, ne:

Snapshots are taken using rsync and hard-links. Common files are shared between snapshots which saves disk space. Each snapshot is a full system backup that can be browsed with a file manager.



No ako si u pravu, to je delta backup pristup i to je po meni razumnije od ovog što piše u citatu gore.
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
Re: TIMESHIFT
09 tra 2017, 20:46
Prvi backup traje desetak minuta i veliki je cca 6 gb. Svaki slijedeći backup traje par sekundi ( do minute max )i veliki je ovisno o tome koliko je u međuvremenu bilo promjena ( na manjaru su updatei ogromni , 300 - 800 mb ,pa nakon par tih nadogradnji backup iznosi i do 3 gb ali opet traje znatno kraće nego onaj prvi backup. iz toga zaključujem da se u naknadnim backupima spremaju samo promjene u odnosu na onaj prvi full backup. Možda i griješim, ali to pretpostavljam po vremenima potrebnim za izradu backupa i po veličini backup datoteke...
Zadnja izmjena: Bunker; 09 tra 2017, 22:40; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Re: TIMESHIFT
09 tra 2017, 20:53
Razlika između te dvije tehnologije se osjeti samo kad imaš veliku datoteku koju mijenjaš. Da ti ilustriram, kod deduplikacije (što piše da je tehnika koju ta aplikacija koristi), ako između dva backupa promijeniš samo jedan bajt u datoteci veličine 3GB, tvoj novi backup će biti veličine 3GB. Kod delta updatea, tvoj novi backup će biti veličine cca 1 bajt.
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
Re: TIMESHIFT
09 tra 2017, 21:25
A kako bi se ponasalo vrijeme pptrebno za izradu backupa u te dvije solucije koje navodiš , kao i vrijeme za restore ?
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Re: TIMESHIFT
09 tra 2017, 21:36
Dobro pitanje, ali ne znam odgovoriti. Mislim da bi dosta ovisilo o veličini same datoteke i promjena (odnosno, trenutku kad kopiranje postane brže/sporije od računanja diffa naspram hasha) te korištenom mediju pohrane.

Baš ću probati jednom vidjeti što ovaj program točno radi i koja je vremenska ovisnost tih pristupa.
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
Re: TIMESHIFT
09 tra 2017, 22:36
Bez obzira koju metodu taj program koristio, meni je omogućio da bez strepnje koristim manjaro koji je rolling release distra od kojih sam uvjek zazirao. Zbog velikih i dubokih nadogradnji, često čitam o raznim problemima na manjaro forumu, no zahvaljujući timeshiftu olako stisnem update now jer se u slučaju havarije u par minuta vraćam u ispravan sistem sa svim mojim aplikacijama i postavkama.

Igrao sam se timeshiftom, i to izgleda ovako : ako obrisem / particiju na hdd ( iz live manjara ), tada restore traje desetak minuta ( kao i izrada full backupa ). A kada promjenim neku sitnicu ( deinstalirm neku apk i promjenim pozadinu ) tada izrada backupa ( a i restore ) traje vrlo vrlo kratko , do minute ako i toliko ....
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Re: TIMESHIFT
15 tra 2017, 07:55
iweb je napisao/la:
Baš ću probati jednom vidjeti što ovaj program točno radi i koja je vremenska ovisnost tih pristupa.


Jučer mi je timeshift imao posla. Na laptopu imam dual manjaro plus win 10. Došla velika win nadogradnja ( CU ) i pregazila linuxov loader te mi je u uefiju bio vidljiv samo windowsov.

Uz supergrub2 sam pokrenuo manjaro i pomoću timeshifta sredio grub, loader i sve prošljakalo...

Znam da sam to mogao i kroz live manjaro, pa chrot, pa ovo i ono, no u mom nacinu je sve gui i bez konzole.... Mogao sam timeshift instalirati i u live manjaro, no timeshift ide iz aur-a i to potraje par minuta, a supergrub2 mi je u stalnoj radnoj kolekciji i bio je u tom trenutku najbrze rjesenje za boot u linux.

Jesi malo pročačkao timeshift po dubini, da ga seciramo....?

Mozda na kakvi popis korisnih programa da ga okačimo.....

.....
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.