Sada je: 16 tra 2024, 05:21.
Rasprave u vezi Linux aplikacija.

Moderator/ica: Moderatori/ce

kepica je napisao/la:pojasni molim te !
jesi nešto podešavao ? aktivirao neku skriptu ?

ISS pređe preko horizonta za manje od dvije minute. tako brzo prelazi preko ekrana ?


Ništa osim ponuđenih osnovnih opcija nisam unosio, ne sjećam se što sam posebno dirao. Imaš u gornjem desnom kutu neke "okularne opcije", pa izaberi što želiš vidjeti, npr. orbite satelita... I na F2 se nalaze setings, pa preleti na brzinu. Donji izbornik ti također nudi neke osnovne značajke , npr. "Satellite hints".
Također imaš izbornik kada mišem odeš do lijevog ruba ekrana (kao kod Ubuntu).

Dva puta sam tijekom noći vidio prelet ISS, kada je sunce obasja, sjajnija je od Jupitera, dok se ne sakrije opet iza zemljine sjene, (to mi je onak palo na pamet sada).

Što se tiče tvog pitanja koliko brzo preleti preko ekrana, malo ne razumijem pitanje. Ali pokušati ću odgovoriti. U aplikaciji možeš svoj pogled okretati na sve strane, tako što držiš lijevu tipku miša i vučeš u koju stranu želiš. Naredi si da vidiš strane svijeta, lakše se orijentitari. Upravo na Stellarium gledam ISS kako se kreće prema suncu, ali na žalost od tla ne vidimo, inače. Pa si u aplikaciji isključi "tlo" ili jednostavnije klikni "G". Nađi ISS na F3 tražilici i gledaj.

ISS za nekoliko minuta izlazi na horizontu, točno na zapadu, i prije juga zalazi. Bit će vidljiva možda koju sekundu, ako nije oblačno.

Lijevi klik miša na neki objekt ili putanju i izbaci ti podatke o objektu.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Ukoliko ne želite fotku koja je doša sa Stellariumom možete skinuti fotku Petrove Gore s ovog linka tj. na linku je odakle je možete skinuti.

Kod: Označi sve
[url]http://www.ad-beskraj.hr/panorama-petrove-gore-za-stellarium[/url]


Upute:
E sad... Ja napravio ovako:

1. otišao u mapu .stellarium/
1a. kreiramo mapu landscapes i tu kreirao folder PGora
2. iskopirao PNG file i preimenovao u pgora.png
3. Iskopirao landscapes.ini sa Marsa
4. Upisao sam ovo:

Kod: Označi sve
[landscape]
name = Petrova Gora
author = darthvader073
description = Panorama sa Petrove Gore.
type = spherical
maptex = pgora.png

[location]
planet = Zemlja
latitude = +45d18'50.52"
longitude = +15d48'18.01"
altitude = 507



5. Pokrenuo Stellarium i pod Krajolik (view -> landscapes) se pojavila Petrova Gora.
Avatar
Postovi: 179
Postovi: 179
Pridružen/a: 15 stu 2011, 09:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
OS: Debian 11
Jeremija je napisao/la:
kepica je napisao/la:pojasni molim te !
jesi nešto podešavao ? aktivirao neku skriptu ?


Imaš u gornjem desnom kutu neke "okularne opcije", pa izaberi što želiš vidjeti, npr. orbite satelita... I na F2 se nalaze setings, pa preleti na brzinu. Donji izbornik ti također nudi neke osnovne značajke , npr. "Satellite hints".
Također imaš izbornik kada mišem odeš do lijevog ruba ekrana (kao kod Ubuntu).



hvala ti - okularne opcije , desno - gore na ekranu , zaista dobijem gibanje satelita u realnom vremenu !
NAPOMENA: možda je bolje ostaviti tlo ( G ) tako da se koncentriraš samo na gibanje satelita iznad stvarnog horizonta

da ponovimo gradivo

1) na tipku F3 otvori tražilicu i upiši ZARYA
2) na traci s alatima gore-desno klik na ikonu Ocular-view
3) sada podesi širinu vidnog polja i uživaj

lijepo se vidi kroz koja zviježđa prolazi satelit u realnom vremenu ! :thmb-up
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
Spider je napisao/la:Ukoliko ne želite fotku koja je doša sa Stellariumom možete skinuti fotku Petrove Gore s ovog linka tj. na linku je odakle je možete skinuti.

Kod: Označi sve
[url]http://www.ad-beskraj.hr/panorama-petrove-gore-za-stellarium[/url]


Upute:
E sad... Ja napravio ovako:

1. otišao u mapu .stellarium/
1a. kreiramo mapu landscapes i tu kreirao folder PGora
2. iskopirao PNG file i preimenovao u pgora.png
3. Iskopirao landscapes.ini sa Marsa
4. Upisao sam ovo:

Kod: Označi sve
[landscape]
name = Petrova Gora
author = darthvader073
description = Panorama sa Petrove Gore.
type = spherical
maptex = pgora.png

[location]
planet = Zemlja
latitude = +45d18'50.52"
longitude = +15d48'18.01"
altitude = 507



5. Pokrenuo Stellarium i pod Krajolik (view -> landscapes) se pojavila Petrova Gora.


Postavio sam Petrovu Goru, ali sam landscapes.ini kopirao od ISS landscape :-D i ubacio u landscape.ini dane kordinate za Petrovu Goru.
Napravio mapu imena petrovagora sa sadržajem pgora.png i landscape.ini
Zapakirao mapu u .zip
I jednosatvno iz Stellarium aplikacije izabrao mapu.
Zip zato što Stellarium automatski instalira zip arhive, kada dodajemo novi krajolik.

Možda ne bi bilo loše da imaš negdje takvu zapakiranu landscape mapu.zip , da se ljudi ne upuštaju u pisanje kordinata i pravljenje ovoga ovako ili kroz terminal.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Jeremija je napisao/la:Postavio sam Petrovu Goru, ali sam landscapes.ini kopirao od ISS landscape :-D i ubacio u landscape.ini dane kordinate za Petrovu Goru.
Napravio mapu imena petrovagora sa sadržajem pgora.png i landscape.ini
Zapakirao mapu u .zip
I jednosatvno iz Stellarium aplikacije izabrao mapu.
Zip zato što Stellarium automatski instalira zip arhive, kada dodajemo novi krajolik.

Možda ne bi bilo loše da imaš negdje takvu zapakiranu landscape mapu.zip , da se ljudi ne upuštaju u pisanje kordinata i pravljenje ovoga ovako ili kroz terminal.


Može i tako :) U većini slučajeva radi c/p stvari u Linuxu kada instaliram novi sistem (ako dobro ne prođe upgrade s jedne verzije na drugu /6 na 7 tj 7 na 8 ili ako ne prođe s 8 na 9m, govorim o Debianu/).
Avatar
Postovi: 179
Postovi: 179
Pridružen/a: 15 stu 2011, 09:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
OS: Debian 11
sad sam ponovo pratio putanju ISS i sad vidim kretanje satelita i u običnom pogledu ?! mašala !

sad je pravi trenutak da ovdje navedem i ovaj link:

http://www.heavens-above.com/PassSummary.aspx?satid=25544&lat=45.5288&lng=17.8803&loc=Orahovica&alt=183&tz=CET

koji daje ono bitno - kad uopće ima smisla tražiti ISS na nebu - dakle , kada je vidljiv iz tvoga mjesta ( link daje podatke za orahovicu, ti promjeni lokaciju za sebe )

sad čitam da postoji server-client aplikacija ( stellarium je klijent ) za upravljanje teleskopa - cool ! ovaj program mi se sve više sviđa
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
kepica je napisao/la:sad je pravi trenutak da ovdje navedem i ovaj link:

http://www.heavens-above.com/PassSummary.aspx?satid=25544&lat=45.5288&lng=17.8803&loc=Orahovica&alt=183&tz=CET

koji daje ono bitno - kad uopće ima smisla tražiti ISS na nebu - dakle , kada je vidljiv iz tvoga mjesta ( link daje podatke za orahovicu, ti promjeni lokaciju za sebe )

Da super, pa tko "lovi" ISS na nebu... manje truda.

Možda nije bitno, ali i na Stellarium aplikaciji također možete znati kada je vidiljiva ISS, kao i ostali sateliti. Nacrtana putanja ili orbita je tanka, a kada je objekt uočljiv iz tvog mjesta, jasno se vidi zadebljanje te linije. Orbite se isto mogu isključiti ili uključiti. Divim se autorima, baš su u detalje doradili program :thmb-up
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.