Sada je: 28 ožu 2024, 09:56.
Rasprave u vezi Linux aplikacija.

Moderator/ica: Moderatori/ce

zaboravljen ali nikad prežaljeni problem otvaranja portova na ruteru.
interesantno je dodati i ovo - žalio sam se vijeću za telekomunikacije i dobio pismeni odgovor: telekom NIJE obavezan otvarati portove na ruteru !

DODATAK:

danas me zamoli kolega iz umaga da otvorim port na njegovom ruteru. tj. da mu pokažem kako se to radi. njegov operater je optima, ruter je TBAND TB9621V2
spojim se kod njega preko TeamViewer , na ruteru otvorim TCP port 55001 , idem testirati na nekoliko online servisa - ne prolazi

da budem siguran, napravim i ovo:
++ na njegove windoze-7 instaliram FileZilla Server, postavim ga u pasive mod,
++ prijavim na port 55001, upišem vanjsku IP adresu, koju dobijem sa myIP servisa
++ otvorim firewall za port 55001

na svojem openSUSE stroju pokrenem FileZilla client i dodam port 55001 u firewall - dobijem timeout , ne spaja se !



nazovem podršku optima telekoma, uputi me na njihovu internet stranicu gdje moram popuniti ZAHTIJEV ZA KORIŠTENJE JAVNE DINAMIČKE IPv4 ADRESE
ne razumijem ??? ima li neko ideju što se ovdje dešava ?!
popunit će kolega zahtijev, nema beda.

nazovem svog operatera - HT, ispričam studentici na telefonu šta sam čuo od optime i pitam je li to možda razlog zašto ja ne mogu otvoriti port kod sebe. studentica me uputi na tehničku podršku.

nastavit će se ...
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
kolega u umagu je ispunio zahtijev za korištenje dinamičke adrese - jučer - i danas je usluga već aktivirana. večeras sam otvorio portove bez problema na njegovom ruteru

nažalost , moj davatelj usluge se pravi blesav - dobio sam pisani odgovor od tehničke službe u kojem kažu da mi ne mogu dati STATIČKU ADRESU , he he , budale jedne pokvarene - niko ih to nije niti tražio

po onoj narodnoj - postolar hoda s rupom u cipeli , tako i ja ...
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
kolega postavlja nadzorne kamere i danas je imao na terenu isti ruter kao ja kod kuće. port forward prolazi bez greške !

NIJE problem u ruteru. problem je samo u dijeljenju IP adresa koji neki normalni operateri priznaju , recimo ovako to Optima objašnjava:


Obzirom na globalnu potrošnju i raspoloživost javnih IPv4 adresa, Optima Telekom ali i drugi operatori primorani su određeni udio korisnika povezati na internet putem tzv. CGN (Carrier Grade NAT) sustava.

Ukoliko imate potrebu trajnog korištenja javne dinamičke IPv4 adrese, popunjeni i potpisani obrazac Zahtjeva za korištenje javne dinamičke IPv4 adrese, pošaljite na: podrska@optinet.hr

Logičnim korakom i prelaskom na korištenje IPv6 adresa u bliskoj budućnosti, Optima Telekom će svim korisnicima ponovno standardno omogućiti trajno korištenje javnih IP adresa.


dok NEKI drugi operateri imaju blago teleći odnos sa građanima i ne žele o tome niti razgovarati
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
Pa mora te i HT skinuti s CGN-a ako to tržiš, a morali bi ti dati i drugi router ako si korisnik sam u postojećem ne može otvoriti željene portove... mislim da je kod tebe slučaj što si komunicirao sa krivim osobama u HT SZK.

Ako te može utješiti, prije par godina sam zvao B.Net SZK i nakon što su me tražili da pokrenem IE sam im rekao da ga nemam, onda me lik uvjeravao da svako ima inststaliran IE jer ono nativno dolazi uz Windowse... nakon što sam mu objasnio da ne koristim Windowse već Linux, lik je mrtvo-hladno rekao da mi ne mogu pomoći oko PF-a jer pružaju podršku samo Win korisnicima (svakome tko se barem malo razumije u mreže je jasno da CGN i PF nemaju veze sa OS-om, no njemu to nije bilo poznato pface ).. nakon čega sam liku s druge strane telefona pristojno rekao da nema blage veze o čemu priča i tražio šefa pa me je spojio s jednom curkom koja je problem riješila za 2 minute :-D

Pouka, zovi ponovno i maltretiraj ih dok ne popuste ili dok ne naletiš na nekog normalnog :)
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
nema bitnih novosti na ovu temu, zbog CGN ja i dalje ne mogu otvarati portove kod sebe

jedan drugi moment se pojavio - od verzije TV-13 postrožena su pravila besplatne upotrebe TeamViewera i na NEKIM konekcijama TV-13 izbacuje nakon 5 minuta ( na nekima i NE , interesantno ) nisam shvatio kako oni prepoznaju konekciju koju blokiraju

potaknut time počeo sam ponovo koristiti VNC i otkrio dobru stvar - komercijalni proizvod realVNC ima besplatnu registraciju za osobnu upotrebu ( mail / pass ), do 5 računala se može povezati u mrežu

izvrsna alternativa za TV-13
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
problem CGN, odnosno zaključani ruter od strane operatora je zaista rijetka biljka ( pa kud baš mene he he )

ali kad se zainatiš postoji rješenje - jako , jako egzotično ... ali je rješenje

TINC + PUTTY + Xming je lanac alata koji omogućuje da PC na poslu ( vrti windoze ) dođe do linux desktopa kod kuće

neću ovo detaljno pojašnjavati , jer većina to nikada neće trebati . uglavnom TV radi svuda, a također i NAT radi na večini rutera ( osim na mom he he ) tako da su rješenja preko VNC idealna za remote desktop

samo nekoliko dojmova:

1) VPN alat, dakle TINC je dosta kompliciran za savladati , ali jednom kad se shvati ( dva dana posla ) onda je solidan u radu

2) čim TINC ( dakle VPN ) proradi odmah radi i PUTTY na windozama za pristup na linux terminal i to je u većini slučajeva sasvim dovoljno ( kraj priče )

3) ako baš tjeraš inat do kraja , onda instaliraj i Xming na windozama , pa će onda preko PUTTY biti moguće pokrenuti i X11 aplikacije ( dakle GUI )

taj dio baš i nije neki ( gotovo neupotrebljivo ), testirao sam Xclock ( školski primjer ) i kad je to radilo , onda sam probao nautilus ( bez uspjeha ) , firefox ( jedva nešto ) i na kraju GIMP je otvorio SKORO upotrebljivo , ali ne ... neusporedivo lošije nego VNC

pametan čovjek stat će na točki 2) ... PUTTY terminal je odličan !
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
kepica je napisao/la:izvrsna alternativa za TV-13

Možeš isprobati i AnyDesk. Besplatno za osobnu upotrebu. Isprobao sam i radi dobro.
Vjerojatno ima u Ubuntu repozitorijima ali provjeri je li taj najnoviji.

https://anydesk.com/hr/remote-desktop
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
HVALA jura !
radi bez potrebe da se postavi NAT na ruteru, poput TV , jako dobro !

... interesantna je ova priča o besposlenom popu koji jariće krsti he he

govorim o sebi naravno ... da pojasnim: ne spajam se kući na linux desktop zbog neke važne i praktične potrebe. da je tako - vjerojatno bi već pronašao AnyDesk

bilo je zgodno uživati u problemu, istražiti i postaviti VPN , svašta-nešto ... samo da se zaigram
praktičan um ode na gugl i skine ... program koji radi

jura hvala ti , ovo za sada izgleda jako dobro , neće blokirati po uzoru na TV ?
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
kepica je napisao/la:jura hvala ti , ovo za sada izgleda jako dobro , neće blokirati po uzoru na TV ?

Hvala tebi za TINC! S time sada mogu napraviti vlastiti mesh VPN darknet, awsome!
Za blokiranje, tko će ga znati, zasad izgleda da trgovci još uvijek nisu preuzeli upravljanje firmom kao kod TV-a.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
AnyDesk radi bez problema , zadovoljan sam !

danas sam u otvorenoj remote konekciji ( via AnyDesk ) instalirao i pokrenuo komercijalni proizvod RealVNC Server na stroju kod kuće, kako sam već napisao, dozvoljava besplatnu registraciju do 5 servera. ugodno sam se iznenadio kad sam ostvario konekciju preko RealVNC viewera

dakle RealVNC ne treba nikakvu promjenu NAT na ruteru - radi kao i TeamView ili AnyDesk
jako dobra vijest !
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.