Sada je: 28 ožu 2024, 09:45.
Rasprave u vezi Linux aplikacija.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pa to je normalna GPL licenca, koju je baš Stallman napravio. O tome smo pisali naširoko ovdje.
Evo da se citiram svoj predzadnji post na tu temu:
viewtopic.php?f=1&t=12528&p=241427
Ili drugi niz na istu temu:
viewtopic.php?f=1&t=11816

Bit je da je Stallmanu stalo do zaštite sloboda korisnika a ne do besplatnosti. Tako da je sve ono što dobiješ besplatno u stvari dobra volja tih ljudi a kako vidiš, dobre volje ima dosta na svijetu. :-D

Recimo, postoje programi pod GPL licencom koji nikad i nisu vidjeli svijeta jer su rađeni po narudžbi i korisnik je dobio uz kupljeni program i izvorni kod ali ga nikad nije dalje širio (besplatno ili uz naknadu). Stvar je da su takvi rijetki jer se uvijek nađe netko tko će kupiti primjerak pa dalje širiti besplatno, na što ima pravo.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
hvala jura , moja isprika gospodinu stallmanu i njegovom timu , stvarno mi se sviđa GPL licenca verzija 3 !

da se vratimo našem junaku stockfishu , već je nanizao 5 pobjeda ... impresivno !

interesantna partija je odigrana ( jučer ) u meču za naslov svjetskog prvaka između carlsona i karjakina. na samom kraju partije magnus je imao konja više i veliku šansu za pobjedu, ali umor je učinio svoje i karjakin se genijalno izvukao. tijek partije pogledajte ovdje

https://www.chess.com/news/carlsen-can-t-airlift-karjakin-s-berlin-in-round-3-draw-5804?utm_source=sendible&utm_medium=link&utm_campaign=news
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
Oprosti, @kepica, ali moram reagirati na komentar uz treću partiju meča Carlsen-Karjakin: nije se Karjakin na kraju genijalno izvukao, nego je nastala teorijska remi pozicija. Figura više na kraju nije igrala nikakvu ulogu; onu poziciju ne bi dobio ni naš junak Stockfish igrajući protiv adekvatnog protivnika.

Predlažem, ipak, da izbjegavamo ovakve rasprave, jer one zbilja pripadaju šahovskim, a ne Linux forumima... :zvizdi
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
rudar
ne vidim razlog da nam neko zamjeri. pogotovo što je stockfish pravi advokat naše zajednice otvorenog koda koji dokazuje da zajednica može napraviti vrhunski proizvod.

a što se tiče treće partije carlson-karjakin htio sam naglasiti nešto drugo - zapravo je simpatično što mi ljudi griješimo i to daje posebnu draž u odnosu na računala.

i na kraju moram dodati (jezik bi pregrizo da ne kažem) kad je magnus u 69 potezu osvojio lovca - to jest bila dobitna pozicija ! to bi stockfish dobio he he
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
Ne, @kepica, treća partija bila je remi nakon 69. poteza, bez obzira što Carlsen osvaja figuru. Tako je baš po Stockfishovim analizama, kako možeš vidjeti na linku https://www.chessbomb.com/arena/2016-ca ... kin_Sergey

Bugarski velemajstor Aleksandar Delchev u svojem komentaru, doduše, ukazuje na šanse koje je Carlsen propustio, ali Stockfish u procjeni pozicije daje bijelom samo malu prednost, svega 0.71, u spomenutom 69. potezu. To nije dovoljno za ozbiljnu igru na pobjedu. Istina je da su kasnije griješili i Carlsen i Karjakin i da je bijeli dobio novu priliku, koju nije iskoristio. Dakle, možemo reći da je remi objektivan ishod i da nijedna strana nije počinila neki grub previd.

Što se tiče teme naše rasprave, stvaramo u mirnom i vrlo tolerantnom okruženju našeg foruma, a ovdje je puno drugih tema koje su još dalje od Linuxa nego ova 'šahovska'. Međutim, moje je osobno stajalište da ovdje ne treba raspravljati o šahovskoj igri. To nije Linux i ovdje me zanima samo GNU/Linux (softver, hardver, filozofija...).

O programima da, ali o samoj igri ne želim govoriti. Ovaj mi je forum bitan isključivo zbog GNU/Linuxa i ne želim s time miješati nešto drugo. Samo sam to htio reći. Pozdrav!
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Mali dodatak za korisnike Manjara (vjerojatno i Archa): Scid vs PC instalira se u terminalu jednostavnim
Kod: Označi sve
yaourt -S scid_vs_pc


Ovim izbjegavate sve ranije navedene retke, koje sam morao unijeti instalirajući ga na Debianu. Bilo kakvo uređivanje je nepotrebno (na svaku ponudu Edit odgovara se s No) i sve teče brzo i jednostavno. Naravno, instalira se najnovija verzija programa, 4.18. Pokreće se u terminalu običnim unosom
Kod: Označi sve
scid


Ukoliko ste ranije instalirali običan Scid, treba ga ukloniti, kao i njegove zaostale dijelove, poput programa Phalanx. Octopi to lako rješava.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
rudar je napisao/la:Mali dodatak za korisnike Manjara (vjerojatno i Archa): Scid vs PC instalira se u terminalu jednostavnim
Kod: Označi sve
yaourt -S scid_vs_pc


Ovim izbjegavate sve ranije navedene retke, koje sam morao unijeti instalirajući ga na Debianu. Bilo kakvo uređivanje je nepotrebno (na svaku ponudu Edit odgovara se s No) i sve teče brzo i jednostavno. Naravno, instalira se najnovija verzija programa, 4.18. Pokreće se u terminalu običnim unosom
Kod: Označi sve
scid


Ukoliko ste ranije instalirali običan Scid, treba ga ukloniti, kao i njegove zaostale dijelove, poput programa Phalanx. Octopi to lako rješava.


Mala primjedba, ali nije preporučljivo koristiti Yaourt. Vidjeti ovu tabelu.. Najbolje je se prvo upoznati sa šta su PKGBUILD fajlovi i makepkg, pa onda instalirati samostalno iz AURa
Također ne treba ručno brisati scid, jer u PKGBUILDu je naveden konflikt sa scid, pa će se prilikom instalacije ponuditi opcija da se izbriše prije instalacije.
dg
Postovi: 21
Postovi: 21
Pridružen/a: 28 tra 2016, 17:40
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Napisao sam samo na temelju vlastitog iskustva. Instalirao sam Scid vs PC na navedeni način i nije bilo problema. Na isti sam način instalirao i Stockfish, verzija 8.2.

Prilikom instalacije zapelo je prilikom automatskog uklanjanja Scida, jer je zaostao program Phalanx, koji je očito također ometao instalaciju ovoga Scid vs PC. Zato sam Phalanx ručno uklonio kroz Octopi.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 14 gostiju.