Switch to full style
Novosti iz Linux svijeta. Komentiranje vijesti s portala.
Odgovori

2018: Pravi Linux uz ChromeOS u stock modu? Meet Containers.

25 lis 2017, 04:35

Google je otvorio vrata Linuxašima, pitanje je hoće li to community prepoznati.
Container umjesto Croutona:
https://chromeunboxed.com/news/containe ... chrome-os/

Prvi projekti su već ovdje:
https://github.com/yantis/docker-wine

Zbog ovog je MS sa partnerima reterirao sa Win 10 S i UWP, praktički na godinu dana (nova školska godina).

I ako kupujete novi laptop, razmislite o Acer Chromebook 15 (novi 15,6" model) koji je trenutno best buy imho.
Skoro pa MacBook Pro ali za tek petinu cijene, no otvoren za Linux, plus Chrome apps za lazy user mode + par milja Android aplikacija po želji.
Predviđena cijena je za EU oko 450$ iirc.

Re: 2018: Pravi Linux uz ChromeOS u stock modu? Meet Contain

25 lis 2017, 05:29

Ako je to ovaj Chromebook 15" onda s obzirom na ugrađeni hardver nije ni čudo da je 1/5 cijene MacBook Pro-a 15" ;)

Na stranu Apple hardver, inicijativa je na oko ok no bumo vidjeli kaj bu se izrodilo iz toga.

Re: 2018: Pravi Linux uz ChromeOS u stock modu? Meet Contain

25 lis 2017, 12:16

Za 450 USD ne možeš dobiti Macbook Pro hardver, izradu i pogotovo ekran da se na trepavice postaviš, ni "skoro", je Macbook Pro precijenjen cjenovno ali ovakve izjave su nerealne. Laptopi koji mu konkuriraju hardverom, izradom i ekranom koštaju minimalno trostruko više od spomenute cijene.

ChromeOS ne bi ni u ludilu koristio, Googlea ionako ima previše u svakodnevnom životu pa da još i njihov OS koristim, ne hvala, radije ću pravi Linux a ne Googleova kemijanja.

Re: 2018: Pravi Linux uz ChromeOS u stock modu? Meet Contain

25 lis 2017, 12:46

JH-IM je napisao/la:Za 450 USD ne možeš dobiti Macbook Pro hardver, izradu i pogotovo ekran da se na trepavice postaviš, ni "skoro", je Macbook Pro precijenjen cjenovno ali ovakve izjave su nerealne. Laptopi koji mu konkuriraju hardverom, izradom i ekranom koštaju minimalno trostruko više od spomenute cijene.

ChromeOS ne bi ni u ludilu koristio, Googlea ionako ima previše u svakodnevnom životu pa da još i njihov OS koristim, ne hvala, radije ću pravi Linux a ne Googleova kemijanja.


Čitanje sa NErazumijevanjem, školski primjer: napisao sam petina cijene a ne puna cijena. 20%, 0.2, 1/5...
edit: "Skoro pa" ne znači "jednako"; 1,7kg & 1,9mm sa 12 sati baterije - na to sam mislio.
Crouton (a odskora i preko containera, izgleda) je način da koristiš Linux, a ne ChromeOS. S ovim hardwareom za ovu cijenu možeš i izbrisati ChromeOS ako želiš.
Makar, obzirom na stupanj razumijevanja, možda bi baš ChromeOS bio optimalno riješenje ;-)
Zadnja izmjena: darkborn; 25 lis 2017, 13:46; ukupno mijenjano 1 put/a.

Re: 2018: Pravi Linux uz ChromeOS u stock modu? Meet Contain

25 lis 2017, 13:19

bertone je napisao/la:Ako je to ovaj Chromebook 15" onda s obzirom na ugrađeni hardver nije ni čudo da je 1/5 cijene MacBook Pro-a 15" ;)

Na stranu Apple hardver, inicijativa je na oko ok no bumo vidjeli kaj bu se izrodilo iz toga.


Da, inače je uobičajeno nabaviti Alu laptop tanak ispod 2cm, lakši od 2kg, autonomijom od 12h, s 15,6" touch full hd 1080p ekranom, 4 USB 3.0/3.1 porta itd za 400$... ;-)
CPU mu je najlošija stavka, no nije ni to problem već cijena za EU:
Kako je od američanskih 2500kn skočila na 5K+ to mi baš nije jasno.
edit: Acer je predvidio prodaju u EU, prvo predstavljanje je bilo u Berlinu, spominjala se cijena od 450$; do sad sam pronašao tek 560€ (4200kn) sa shippingom, ali mislim da je to model bez touch screena, ovdje - Idealo.de webshop. 1,7kg, 19mm veli.

Inače, problem sa Croutonom (> full Linux aside) nije "teškoća uporabe" već što se do sad podrazumijevala upotreba chroot u "dev" modu, odn 24/7 (ch)root. Sa sigurnosnog aspekta to baš i nije fora.
Container mode bi to trebao ispraviti (kao i jednostavnost uporabe)... ako to nije samo navlakuša.

Re: 2018: Pravi Linux uz ChromeOS u stock modu? Meet Contain

25 lis 2017, 13:59

Da još jednom nacrtam:
Fućkaš predinstalirani ChromeOS: on je feature ali ne i "must have": kad bi za Linux uzimali samo hardware koji ga ima predinstaliran, Linux ne bi postojao.
Ja na to gledam ovako: ChromeOS za lazy korištenje (a ovdje ima dobrih aplikacija, npr Gravit Designer), nešto od dodatnih preko 3 milijuna Android aplikacija, a za pravu uporabu "pravi" Linux, koji dijeli core - ne troši posebno resurse (što je puno elegantnije od bilo kojeg dual boot-a ili vm).
Čekam test korištenja kao grafičkog tableta, to bi moglo biti škripavo ali čak ne mora biti.
Gimp dobro podržava tablete, sa xfce tu također ne bi trebalo biti problema.

Re: 2018: Pravi Linux uz ChromeOS u stock modu? Meet Contain

25 lis 2017, 14:50

Da objasnim, problem CB-a nije ni Intelov CPU već 32 GB prostora za pohranu podataka koji je vjerojatno ne nadogradiv i cijena koja u našim krajevima sigurno neće biti 400$.

Ako misliš da sam protivnik jeftinih laptopa pa i usporedbe istih sa Apple hardverom - nisam.
Nekidan sam ovdje napisao da je za potrebe školarca/studenta pa i nezahtijevnog kućnog korisnika Acer Swift 1 (ima isti CPU) jako dobra stvar za srednji model koji kod nas košta 3800 kn (595$), a veličinom i izradom je blizak MacBook Airu (imao sam ga u rukama pa ne pišem napamet).

[+ Prikaži] Acer Swift 1 - konfiguracija za 3800 kn
Intel Quad Core N4200 (2M Cache, up to 2.5 GHz)
radna memorija 4GB DDR3L
disk 128GB SSD
ekran 13.3 IPS Full HD 1920×1080 LED
Intel HD Graphics 505
USB Type-C
SD Card reader
HDMI
USB 3.0 x2
USB 2.0
Webcam
Wireless 802.11ac
Bluetooth 4.0
Acer Bio-Protection fingerprint solution
HR Backlit keyboard
Težina 1.3kg
Baterija 3-cell (10h)
Windows 10 Home (64-bit)



https://www.youtube.com/watch?v=FGyfQPPIZOw

Re: 2018: Pravi Linux uz ChromeOS u stock modu? Meet Contain

26 lis 2017, 01:51

bertone je napisao/la:Da objasnim, problem CB-a nije ni Intelov CPU već 32 GB prostora za pohranu podataka koji je vjerojatno ne nadogradiv i cijena koja u našim krajevima sigurno neće biti 400$.
(snip)

Uvjetno se slažem. Swift je nešto lakši (ali manji) i nudi "pravi" storage (128GB). 32GB je potencijalno usko grlo, makar:
Osobno, dao bih 400kn razlike za 15,6" touch screen umjesto 13,3" i 2 sata (stvarne) autonomije više.
Pregrmio bih i nedostatak HDMI (uz USB-C adapter) kao i premali SSD: imam "nevidljivi" SanDisk UltraFit usb3 drive 16GB (i trenutno Live Mint gore), ti modeli idu do 128GB i doista su brzi. Plus, "obične" SD kartice od 128GB su danas <50$. Drugim riječima, pasivni storage se može vremenom nadograditi bez problema. Za "cloud" backup petnaestica ima dobar WiFi ali i BT4.2 (brži od prethodnih i direktna komunikacija s internetom).

Ovo sa 15,6" i touch screenom (ima touch za tu cijenu, provjerio sam) ima smisla jer u "chocolate factory" grozničavo rade na tome da Chromebooci imaju 2 Android prozora (aplikacije) jedan do drugog. No to zahtjeva i npr jači CPU. CPU postaje problem i ako se npr pokrene VirtualBox i nešto zahtjevno unutra.

Pitanje je da li ta cijena s dostavom (560,25€ DHL, UPS) vrijedi samo unutar Njemačke a ne EU (ajd bar sigurno ima touch-screen - za sketching i Android apps).
Bez dostave je 553€ (4150kn) ovdje. Razlika između Swift1 i 15 je 60$ (350kn) + dostava (?kn).
Odgovori