Sada je: 26 tra 2024, 06:39.
Novosti iz Linux svijeta. Komentiranje vijesti s portala.

Moderator/ica: Moderatori/ce

b4sh je napisao/la:ili budi Linux ili budi Microschrott najjednostavnije ,

moje misljenje :thmb-up

LP b4sh


A gdje je Apple :hmm
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Abzeenth je napisao/la:
Da. U svom prethodnom postu sam napisala da bi (možda) bilo produktivnije da se fokusiramo na pozitivne priče koje su rezultirale uspjehom, jer one mogu utjecati na opći dojam o Linuxu i možda privući korisnike (ako ih želimo privući).

Budući da "Linux" nema veliku marketing mašinu (sad valjda govorimo o Linuxu općenito, a ne o nekoj zasebnoj distri jer većina ovih velikih zapravo ima marketing tim), odgovornost ili zadaća nas kao zajednice Linux korisnika bi mogla biti upravo to - da ukažemo ljudima da je moguće uspjeti koristeći Linux, i potkrijepimo to primjerima, kojih sigurno ima. U osnovi, da mi budemo "neslužbeni" marketing.


To ja i radim sa postanjem stalnih vijesti o Ubuntuu koji je uspio ovdje ili ondje ili koja ga sve nova firma podržava na ovom ili onom ili gdje je sve Ubuntu viđen, od NASAe, samovozećih auta do raznih drugih "enterprise" lokacija. Ali fanovi drugih distribucija me tu slabo prate sa takvim vijestima o njihovim omiljenim distribucijama, just saying :zvizdi Takve vijesti su ono što ponajviše impresionira ljude, kada im kažeš da praktički svaki servis koji koriste na Internetu radi na Linuxu, da ga koriste mnoge znanstvene institucije itd. A kada imaju i dokaz u obliku vijesti, slika i ostalog onda je još bolje, onda shvate da je Linux ozbiljan operativni sustav pa budu zaintrigirani.

Ali vidim da je zabavnije i dalje prežvakavati iste generalizacije o "ljudima općenito". Nije li to malo i podcjenjivački prema korisnicima, tako samouvjereno tvrditi da njih to ništa ne zanima i da su lijeni? Pa možda bi ih zanimalo kad bi im se priča predstavila na neki drugačiji način, a ne da se uvijek i prvo ističu negativne stvari.

"Da, Linux ti je super ali fotošop ne radi na njemu" vs "Da, Linux ti je super, možeš totalno promijeniti izgled cijelog desktopa".

Sve je stvar percepcije. Ako nekom kažeš "da, to se može u Gimpu ali jooooj tlaka je i morat ćeš naučit ovo i ono", misliš li da će biti jednako zainteresiran kao onaj kome kažeš "da, to se može u Gimpu, nije teško, evo pokazat ću ti, a imaš i ovaj zgodan video tutorijal"?


Treba isticati i pozitivne i potencijalne negativne da korisnici dobiju objektivniju sliku, koliko je samo ljudi odustalo od Linuxa, to znam iz osobnog iskustva, jer im je netko, pa i ja svojevremeno, prodavao ružičaste priče o tome kako se sve to da srediti na Linuxu i kako može ovo ili ono, onda dođe stvarnost da mu ne radi ovo ili ono na računalu, pa sitni bugovi kakvih na desktopu ne nedostaje, ljudi se razočaraju jer stvarnost nije identična pričama koje su čuli od svojeg lokalnog Linux fanatika, oni jače znatiželje i volje i ostanu na Linuxu, ali dio ih odustane i kaže da je to OS za geekove koji imaju volje čačkati po njemu. Danas osobi koja se interesira dam objektivnu procjenu što mogu očekivati ovisno o njihovom hardveru i potrebama koje znam da imaju od računala i kažem im neka probaju, ali sada mi više ne dolaze razočarano poslije ako odustanu sa kukanjem "e onaj tvoj Linux ne radi mi ovo ili ono na hardveru, stalno nešto popravljam" već i oni imaju objektivniji nastup jer im nisam ispričao bajke :)

Kada nisu teško razočarani možda se jednoga dana i vrate, zato sam i napisao da im treba dati objektivnu procjenu i reći "probaj pa vidi". Savjete i ostalo podrazumijevam da su uključeni u to. Dio se uhvati u koštac sa eventualnim izazovima i nikada ne odustane.

A što se Gimpa tiče moje iskustvo kaže da ga 90% ljudi jednostavno ne želi koristiti pa koliko god da ih uvjeravaš da Gimp može puno toga, pokušavao sam i Windows korisnike uvjeriti da instaliraju Gimp jer postoji za Windowse pa pogledaju tutorijale, ali lakše je skinuti crackirani Photoshop. Možda je tvoj uzorak ljudi drukčiji, ali kod mene 1 od 10 je na kraju instalirao Gimp na Windowsima ili na Linuxu i probao nešto naučiti. Jednostavno im je navika prejaka, a nemaju ni interesa za nove stvari. Naglasiti ću opet moje iskustvo sa ljudima, ako si ti imala više uspjeha sa konvertiranjem ljudi na Gimp drago mi je, ali ja nisam.

A otkud ideja da se Photoshop može svrstati u desktop primjenu za kućne korisnike?? Misliš da kućni korisnik barata layerima i da mu treba svih 18548 opcija koje Photoshop ima? Normalno da ne. Dosta bi mu bio neki obični editor koji podržava crop/resize, dodavanje teksta na sliku, eventualno neke filtere.

Ako "obični korisnik" stvarno ne želi učiti više nego što mu treba da odradi svoj posao, zašto onda želi koristiti Photoshop, softver koji je po defaultu prenapredan za njega?


Naravno da mu ne treba, ali poanta je da su on/ona navikli na Photoshop otkada su kupili prvo računalo pred 15 g, a navika je nešto jako moćno kod ljudi. Kada im je susjed Joža instalirao piratske Windowse odmah im je nabacio i piratski Office, Photoshop i gomilu drugih stvari i naš junak ili junakinja se odmah navikao, nema veze što editiranje slika koje njima treba odrade sa gotovo pa bilo kojim programom, oni su naučili 10 poteza u Photoshopu i to je njima kraj priče. "Dobio" ga je ili je čuo da je to dobro i da to svi koriste pa je opet "dobio", a napredniji su ga sami skinuli :)

Ali ima nade za njih, pročitao sam ovih dana vijest da navodno Photoshop dolazi na Chromebookove preko clouda ja mislim, ako može na Chromebookovima vjerojatno će moći i na Linuxu, ali naš junak ili junakinja će ovaj Photoshop morati platiti jer ga neće biti na torrentima, a ni susjed Joža mu to neće moći instalirati za dvije pive u kvartovskom kafiću. U neku ruku prelazak softvera na cloud će dugoročno prisiliti ljude da traže alternative koje nisu na cloudu, a ni ne koštaju toliko, onda bi Gimp i mnogi drugi programi mogli doći na svoje, jer će taj obični korisnik odjednom morati platiti softver :kava A to mu/joj se neće uopće svidjeti.

Ponavljam, ako želimo privući nove korisnike na Linux, moramo raditi na tome da se promijeni njihova percepcija toga što im je zaista potrebno, a što samo zvuči kao nešto što im treba samo zato što je "popularno" ili "svi to koriste".

Mislim, meni je u konačnici svejedno. Hoće li netko koristiti Linux ili ne, to je njegova odluka, meni ni iz džepa ni u džep. Ali ono što mogu napraviti je pokazati - primjerom, pomaganjem, recenzijom, tutorijalom - da se i na Linuxu može svašta, i da nije strašan ni "bauk", već da može biti "za sve", kako se ovaj portal/forum i zove. To smatram pozitivnim doprinosom zajednici. Ako se nekom Linux svidi, super. Ako ne - opet dobro, ima drugi OS koji može koristiti.

Naravno, netko tko voli isticati sve nedostatke Linuxa će za sebe također misliti da doprinosi zajednici "da se poboljša", i neće sasvim biti u krivu. Ali treba uzeti u obzir kakvu poruku to šalje, tj. kako to izgleda onima "izvana", i što se zapravo takvom porukom želi postići.


Sa tim se potpuno slažem, ali to je spor i dugotrajan proces i na individualnoj razini sa nekom osobom, a kamoli na nekoj općenitoj razini. Steam je tu mali korak prema boljoj percepciji Linuxa u općoj populaciji.

Mislim da tko god "sa strane" čita ovaj forum može vidjeti da ima puno različitih mišljenja o svemu i svačemu vezanom za Linux, ali bez vrijeđanja i sa uvažavanjem svačijeg mišljenja, to je već uspjeh sam po sebi, jer većina Linux portala, a i bilo kojih drugih portala nema razinu komunikacije koja ovdje postoji, tko god "normalan" čita ovaj forum morao bi to vidjeti da i kada su rasprave žustre da su i dalje civilizirane bez spuštanja na osobnu razinu, vrijeđanja i slično, nema puno takvih portala na Internetu i mislim da je to bitna poruka koju netko sa strane treba uvidjeti, ali ne samo to nego i da uvide kako ovdje nema jednoumlja ni kulta, to bi svakom trebala biti pozitivna poruka :) Možda i taj dio ih privuče da probaju.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
JH-IM je napisao/la:
b4sh je napisao/la:ili budi Linux ili budi Microschrott najjednostavnije ,

moje misljenje :thmb-up

LP b4sh


A gdje je Apple :hmm

:zbunj :tajna :zvizdi :andjeo
Nisan moga odolit.. szubi
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6761
Moderator
Postovi: 6761
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 353 puta
Primio/la zahvalu: 416 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Neznam sta Apple nezanima me , reko sam na linuxu sam i neznima me sta ide sta nejde , meni sta treba ide da sam nezdovoljan prodo bi sve na cemu je linux i poceo se baviti vrtlarstvom , vocem i povrcem . Zaboli me i za Adobe i ostalim programima napisanim za microsoft .... itd

Sa prelaskom na linux prije 15 godina znao sam usta se upustam i nekajem se ni dan danas :thmb-up

Linux i tocka :kinez:


LP b4sh
"The quieter you become, the more you are able to hear...."
Avatar
Postovi: 440
Postovi: 440
Pridružen/a: 04 tra 2012, 21:31
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Debian
@JH-IM - baš si odlučio neodgovoriti na moja pitanja vezana uz Cubase - zaaaanimljivo! :D
Postovi: 805
Postovi: 805
Pridružen/a: 21 vel 2012, 23:18
Podijelio/la zahvalu: 83 puta
Primio/la zahvalu: 56 puta
Spol: M
trzalica je napisao/la:@JH-IM - baš si odlučio neodgovoriti na moja pitanja vezana uz Cubase - zaaaanimljivo! :D


Nisam ih ni vidio, odgovarao sam Abzeenth u 3 ujutro, evo sada ću ti odgovoriti :bleh
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Alternatives to Cubase

Ardour http://ardour.org/

Bitwig Studio http://www.bitwig.com/en/bitwig-studio.html

Harrison Mixbus http://harrisonconsoles.com/site/mixbus.html

LMMS https://lmms.io/
"The quieter you become, the more you are able to hear...."
Avatar
Postovi: 440
Postovi: 440
Pridružen/a: 04 tra 2012, 21:31
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Debian
trzalica je napisao/la:Čitao sam u jednom broju Gimp magazine-a kako profesionalni fotografi bez ikakvih problema rade sve što im je potrebno upravo na njemu i nemaju baš potrebe za Photoshopom.
Primjetio sam da stalno spominješ Cubase (ili Steinberga) - sviraš neki instrument ili? Reaper je usudio bih se reći dostojna konkurencija Cubase-u (većina korisnika Cubase-a ionako ne iskoristi niti 5% svega što taj softver nudi; budimo realni, većinu opcija koriste samo profići u ozbiljnim studijima). Reaper je koliko se sjećam, jedno vrijeme imao verziju za Linux OS a sada se, nakon jedne pauze, izgleda opet počela razvijati verzija za Linux. Uglavnom, i na njihovim službenim stranicama piše da je ova najnovija verzija potpuno funkcionalna u Wine-u. Prema tome, eto i taj problem sa studijskim snimanjem je riješen.
Što se tiče profesionalnog video editinga, tu imaš Lightworks koji je definitivno alat za profesionalce.
Što se tiče adobeovih alata tu su uvijek Gimp (koji je umnogome sličan Photoshopu, nije toliko teško prebaciti rad na njega), Krita, Inkscape (fenomenalan program za vektorsku grafiku koji je dostojan konkurent Adobeovom Ilustratoru) itd. A evo, kome treba ima i neka online verzija photoshopa :D
Naravno da Linux nije savršen, savršenstvo ionako ne postoji ali da je bolji od konkurencije - bolji je! :)


Ja sam to i rekao, da tko baš želi se može skrpati sa Ardourom i drugim aplikacijama, ali da se opet vratim na ono što sam odgovorio Abzeenth, koliko ih je to napravilo i ima profesionalni studio gdje sve radi na Linuxu? Ja nisam vidio niti jedan studio gdje je bio Linux, vidio sam 1-2 lika na Internetu koji su nešto skrpali sa Linuxom, svi ostali su bili na Windowsima ili OSXu. Dio profesionalnog audio hardvera uopće ni ne radi na Linuxu ili radi polovično. Nije poanta da se ne možeš većinom, kažem većinom jer ne možeš uvijek ovisno o potrebama koje netko ima, skrpati sa Gimpom, Inkscapeom, Ardourom ili nekim trećim programom, poanta je da 95% korisnika ne želi, a dok je tako Linux neće daleko odmaknuti od svojih trenutnih 2%, u firmama je taj postotak, na desktopu a ne na serverima, vjerojatno još manji od 2%. Za ostatak komentara na korisnike i njihovu percepciju softvera vidi što sam napisao Abzeenth, da ne ponavljam ovdje jedno te isto :)
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
JH-IM je napisao/la:(...)
Nije poanta da se ne možeš većinom, kažem većinom jer ne možeš uvijek ovisno o potrebama koje netko ima, skrpati sa Gimpom, Inkscapeom, Ardourom ili nekim trećim programom, poanta je da 95% korisnika ne želi, a dok je tako Linux neće daleko odmaknuti od svojih trenutnih 2%, u firmama je taj postotak, na desktopu a ne na serverima, vjerojatno još manji od 2%. Za ostatak komentara na korisnike i njihovu percepciju softvera vidi što sam napisao Abzeenth, da ne ponavljam ovdje jedno te isto :)

Ako se ne varam, nisu firme te koje forsiraju windows, jer je njima to mahom i potreba...već obični kućni korisnici kojima je i Gimp previše. Kada bi Microsoft počeo na neki ozbiljniji način kažnjavati korisnike piratskih verzija svoga softwarea, vrlo brzo bi došlo do prebacivanja na "besplatni windows" (čitaj: linux) i tu bi došli do točke gdje bi i poslovni korisnici počeli koristiti ono što 99% običnih korisnika i koristi. Doduše, zbog potreba poslovanja u manjem omjeru nego kod kućnih, ali bi se opet udio linuxa znatno povećao.

No, ono što mi je zanimljivo vidjeti u raspravama koje se vode na ovu temu jest činjenica da se zanemaruje priroda slobodnog softwarea i trenutno stanje glede informatičke (ne)pismenosti kako u nas, tako i u svijetu. Ako sam dobro shvatio, bit slobodnog softwarea je da se pogleda u njegov otvoreni kod i da ga se prilagodi(/izmjeni) svojim potrebama, ukoliko je to potrebno. S obzirom da je 99% pučanstva informatički ne(dovoljno)-pismeno, koja je uopće poanta da im se omogući uvid u izvorni kod kada im on ama baš ništa ne znači? Ponekad mi rasprave izgledaju kao da se obrazovani feudalci svađaju trebaju li knjige omogućiti nepismenim kmetovima tako da sami odaberu koje će isključivo čitati ili im i treba omogućiti glosiranje, a ti isti kmetovi će ih ionako baciti u vatru jer nikakve druge koristi od njih nemaju. Stoga i 2% korisnika linuxa mi se čini velikim uspjehom, jer kada budu obični korisnici mogli samostalno mijenjati/čitati izvorni kod, onda će i porasti potreba za takvim softwareom. Logično, takav će onda software dobivati sve veći udio i dalje ne moram pisati jer je svima jasno kamo vodi...

Nemojte mi zamjeriti ako sam neki pojam krivo shvatio ili upotrijebio, informatički sam nepismen ali i kao takvome nije mi neki problem koristiti se svakodnevno linuxom. :thmb-up
Lista gnjavatora:
Bunker (16.11.2018.-9.9.9999.)
Avatar
Postovi: 193
Postovi: 193
Pridružen/a: 27 sij 2015, 19:52
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 42 puta
Primio/la zahvalu: 23 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Evo jedan zanimljiv članak o kompaniji o kojoj se i na ovom Linux forumu (nažalost) najviše priča.
Postovi: 805
Postovi: 805
Pridružen/a: 21 vel 2012, 23:18
Podijelio/la zahvalu: 83 puta
Primio/la zahvalu: 56 puta
Spol: M

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.