Sada je: 29 ožu 2024, 12:22.
Novosti iz Linux svijeta. Komentiranje vijesti s portala.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Re: TriOS
03 tra 2014, 10:12
Broker je napisao/la:Otisao sam u OT, ovo tema o TriOS-u, a ne o cemu sam poceo da pisem, nego nekako jedno proizilazi iz drugog.
Ako urednici nemaju nista protiv mogli bi ovde, ili pak u novoj temi, da pokrenemo diskusiju o regionalnoj saradnji, i sta bi mogli biti prvi koraci te saradnje, kao i ono najvaznije, koje plodove saradnje bi mogli da ostvarimo.


Može, ukoliko domaćini nemaju ništa protiv, kad god,

Da ne zaboravim... pored LUGoNS-a, nisam pomenuo i srpsku Ubuntu zajednicu, Urosa i ekipu, kao jos jedan znacajan faktor na srpskoj GNU/Linuks sceni, jer bi onda morao dalje da nastavim da nabrajam... (nisam pomenuo ni svoju maticnu zajednicu koja u odnosu na ne tako veliku popularnost/koriscenost distribucije koju zastupa, radi vise nego odlicno).


Kad sam rekao interesantno nisam mislio tako, a vidim ispalo. Lugons akcenat stavlja na edukaciju i događaja uživo, takva priroda @milobit-a zanimljivo mi je u stvari da je taj navidljiviji deo života zajednice i jednom iskusnom korisniku i kolegi i najcenjeniji. Pa obzirom da svi imamo pomalo iskrivljenu perspektivu, najverovatnije da je i opštoj populaciji taj deo života zajednice najbitniji. A to je smernica, dakle, više događaja uživo.

Ja sa drzge strane nekako virtuelni život zajednice smatram bitnijim, sakupljanje dokumentacije, ažuriranje, support na forumu, wiki, sjajni blogovi korisnika, širenje vesti na internetu sve mi je to nekako, obzirom da je za razliku od događaja trajno - bitnije.
Svakako si ti u pravu, nego moja geek priroda teži da bude po mome :-D
Avatar
Postovi: 66
Postovi: 66
Pridružen/a: 25 kol 2011, 11:05
Lokacija: Beograd
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Ubuntu, GNOME
Re: TriOS
03 tra 2014, 12:14
Ako hoćete raspravu u zasebnoj temi, slobodno otvorite novu temu u podforumu "Linux općenito", a ja ću vam kasnije premjestiti relevantne postove iz ove teme. :)
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
Re: TriOS
04 tra 2014, 12:36
Hvala!
Pokrenuću ovih dana, u nekoj sam gužvi sada.
Avatar
Postovi: 14
Postovi: 14
Pridružen/a: 23 ožu 2012, 16:01
Lokacija: Srbija
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Slackware, Debian, Fedora
Re: TriOS
11 tra 2014, 11:14
Pa zar nisu sve distribucije trenutno osim Debijana, Sleka, Fedore i Gentoo-a nastale kao kopija nečega?
Mint je prepakovani Ubuntu pa je ubedljivo najkorišćenija distribucija u ovom trenutku. Ubuntu je prepakovani Debijan i tako dalje i tako dalje.. Ima more primera.

Zanimljivo je da su te kopije danas mnogo korišćenije od originala, osim u slučaju Fedore. Originali su ostali dosledni nekoj staroj školi dok su kopije unosile razne inovacije, modernizovale su se i privukle mnogo više novih korisnika i onih koji žele OOB rešenja.

TriOS projekat je jako dobra stvar, kao i Serbian, Nosonja, Fusion, kao što je to bio i Srb linuks. Svako na svoj način. Dobri su zato što od nečega mora da se krene. Ko zna, možda će biti novi Mint? Nije realno da se odmah krene sa pravljenjem distribucije od nule jer ne verujem da bilo ko na ovim prostorima ima u isto vreme znanja, vremena i novca da uđe u tu priču. Za sada.. Nakon ovih iskustava, možda TriOS narednih godina postane nešto potpuno novo i unikatno. Nezavisna distribucija? Ostaje da se vidi..
Postovi: 57
Postovi: 57
Pridružen/a: 23 srp 2012, 09:45
Lokacija: Beograd
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Slackware/Awesome/i3
Re: TriOS
11 tra 2014, 12:06
rapha je napisao/la:Pa zar nisu sve distribucije trenutno osim Debijana, Sleka, Fedore i Gentoo-a nastale kao kopija nečega?


A čega je Arch kopija? Pitam čisto iz znatiželje, kad si već ostalo nabrojio.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Re: TriOS
11 tra 2014, 12:42
Ja sam instalirao ovu distru i smatram je kao dobru. Treba neke stvari doraditi npr. rucno particionisanje. Instalacija je jednostavna i lagana i traje nekih desetak minuta. Sistem se vrlo brzo podize i rad u ovom OS je dobar. Ima malo problema kod instalacije aplikacija. Nadam se da ce te stvari biti prevazidjene.
Det hindrar inte att vi säkrar framtiden!
Avatar
Postovi: 393
Postovi: 393
Pridružen/a: 18 lip 2010, 19:37
Lokacija: Priboj
Podijelio/la zahvalu: 15 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Win 7 ,Ubuntu 10.04,OpenS
Re: TriOS
11 tra 2014, 20:29
rudar je napisao/la:
rapha je napisao/la:Pa zar nisu sve distribucije trenutno osim Debijana, Sleka, Fedore i Gentoo-a nastale kao kopija nečega?


A čega je Arch kopija? Pitam čisto iz znatiželje, kad si već ostalo nabrojio.

Pa i nije. Čudi me da je to Rafi promaklo, pošto znam da između ostalog ili koristi ili je ranije aktivno koristio i Arč.
I nisu samo ovo nezavisne distribucije, ima ih svakako još, ovo su možda najčujnije i najkorišćenije nezavisne distribucije, a esncijalne distribucije od kojih je sve poteklo, a i dan danas su aktivne su Debian, Slakver i Red Hat/Fedora.
Arč je relativno mlada GNU/Linuks distribucija, prvo izdanje je iz 2002. godine, i inspirisana je Slakverom i Crux-om (Crux je takođe nezavisna distribucija inspirisana BSD distribucijama).
Avatar
Postovi: 14
Postovi: 14
Pridružen/a: 23 ožu 2012, 16:01
Lokacija: Srbija
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Slackware, Debian, Fedora
Re: TriOS
12 tra 2014, 12:08
Hvala lijepo, Broker! :thmb-up
Sigurno sam do odgovora mogao doći i samostalno, ali kad je čovjek već lijepo nabrojio ostalo, onda neka se kaže ovdje do kraja.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Re: TriOS
13 tra 2014, 01:05
Pa nećemo valjda cepidlačiti? :-D Istina, nisam ga nabrojao ali mi i nije bio cilj da nabrajam bukvalno sve nezavisne distribucije već samo mainstream, a Arch ima još mnogo da guli da bi stigao pobrojane. :) Čak ni Gentoo-u nije bilo mesta među top tri ali hajde, nekako je specifičan..

@brok

Ne koristim Arch već godinu dana. Ko će da se mlati sa tim.. :)
Postovi: 57
Postovi: 57
Pridružen/a: 23 srp 2012, 09:45
Lokacija: Beograd
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Slackware/Awesome/i3
Re: TriOS
27 tra 2014, 17:17
stvar je u tome da ja na čitavu situaciju gledam drugačije. po mom skromnom mišljenju, nema smisla radit novu distru koja će bit ista kao i 99% drugih, a razlog je očit

- da i ja to mislim

zato, ako mislite radit svoju distru, onda je napravite da bude potpuno drugačija od svih ostalih

-tako je zato se meni sviđa SliTaz - jer je drugačiji od drugih :-D


super je to što nas floss ne sputava ni u čemu pa danas imamo više distribucija nego korisnika linuxa,

- da i to je točno ,zato i nije čudo da je Win -still Number01
OS u svijetu.


umjesto da se priključe nekome na njegovome. :?

- ufff ovo bi se moglo i drukčije shvatiti (normalno ako je ovako
izvučeno iz konteksta rečenice ) hehe he

Auuu šta ste se vi iz Srbije raspisali ...imam osječaj da nemate tamo neki dobar forum -baš ?
Ajde de good luck sa novom distrom ...
ali podržavam sve što je Grof rekao...
I am the one and only....
Avatar
Postovi: 706
Postovi: 706
Pridružen/a: 16 ožu 2008, 20:47
Lokacija: NG
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 9 puta
Spol: M
OS: BugTraq

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.