Sada je: 19 tra 2024, 21:59.
Prijedlozi, komentari, kritike i sl. vezano uz portal.

Moderator/ica: Moderatori/ce

S kime mogu pocavrljati o nekakvom serveru za LZS ?

Naime, imam neku stariju kantu (rack), koju bih donirao za potrebe LZS portala (dodatno, radim na tome da ju ubacim negdje u kolo).
When you're a kid and you wanna go "Weee !", but you ain't got drugs yet ... You hold out for your life, hold on to your little GONADS ... and STRIFE.
Avatar
Postovi: 910
Postovi: 910
Pridružen/a: 12 svi 2010, 07:57
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
OS: linux
drade je napisao/la:S kime mogu pocavrljati o nekakvom serveru za LZS ?

Naime, imam neku stariju kantu (rack), koju bih donirao za potrebe LZS portala (dodatno, radim na tome da ju ubacim negdje u kolo).


Drade, planiramo sad dok se svi iz "redakcije" vrate s odmora i u furaju u uobičajenu rutinu skupiti novce i zakupiti dedicated na dvije godine (Webtropia).

Što se tiče ovog tvog prijedloga, kad bi imali smještaj i link za rack - to bi bilo izvrsno. SSH (FSF-HR) vrtimo isto na jednom doniranom racku na jednoj visokoobrazovnoj instituciji u HR tako da smo tu dobro prošli, no ne znam kako bi s LZS-om isto prošli jer ni udruga pod čijom smo kapom (HROpen) nema više svoje servere na FER-u.

Možeš li malo detaljnije o tome: kakav je taj rack: ima li RAID? Koliko RAM-a? I ako ne možeš naći mjesto za njega, postoji li opcija da negdje plaćamo mjesto i link, a da ne iznosi preko 100kn/mj?
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE
Gospodo, kao skroz friški i novi član na ovom forumu, unaprijed se ispričavam ako nešto krivo izvalim radi neupućenosti i nepoznavanja prethodnih situacija i rasprava, ali primjetivši ovu temu jutros, potrudio sam se da je pročitam od početka i moram reći da sam malo razočaran.
Razočaran sam time da kao zajednica onih za koje se predstavljamo da jesmo "Linux ...nešto" ne uspjevamo analizirati problem i primjeniti potrebne mjere. Odnosno, kroz postove u temi nisam shvatio da se točno zna zašto se događaju problemi. Vidim da se sada priča o novom serveru tj dedicated serveru u nadi da će zasebni stroj (fizički ili virtualni svejedno) riješiti probleme zagušenja.
Da postavimo ne znam kako veliki i moćan stroj ako neka aplikacija nije dobro podešena ili zaštićena problem će se jednostavno nastaviti u istom stilu.
Vidim da je već bilo seljenja barem dva puta na ovom provideru i da se problem nije riješio. Dakle vrlo je vjerojatno da se problem neće riješiti ni najnovijom inicijativom za VPS.

Ja sam vjerojatno jedan od najstarijih Avalon klijenata. Imao sa njima različitih duela, ali smatram da su jedan od najboljih providera. Međutim neke stvari jednostavno nisu bili u stanju riješiti, već sam sam morao zagristi i dobro oznojiti vijuge. Istina, kad rješavam problem za firmu u kojoj primam plaću vjerojatno je motivacija žešća jer sam tjeran korisnicima kojima recimo ne stižu mailovi preko Avalon mailservera.

Stoga sugeriram administratorima da dobro analiziraju ponašanje najprije MySQL-a PHP-a Apacha i same aplikacije phpbb koja ima svoje ćudi kako bi se u finalu podesili parametri koji će dovesti do stabilnosti u radu.
Čini mi se da ovo i nije tako veliki site niti veliki broj korisnika koje standardni web server ne bi mogao podnijeti.

Još jednom, isprike na mojem pametovanju. Neke činjenice jednostavno ne mogu znati, ali temeljem postova u ovoj temi dobio sam određeni dojam koji iznosim.

Stoga me slobodno popljuvajte ako griješim. Posuti ću se pepelom, namazati katranom i oblijepiti perjem ako treba. Ovo je sve rečeno u dobroj namjeri i nikako me ne bi trebali drukčije shvatiti. Ovdje smo da pomognemo jedni drugima i zajedno više naučimo. Na kraju, upravo jedna takva analiza problema prezentirana ovdje u nekoj temi, mogla bi mnogima pomoći odnosno mnogi bi mogli dati komentar i savjet. Više očiju bolje vidi.

Voli vas Mate :hihi
Postovi: 15
Postovi: 15
Pridružen/a: 04 ruj 2013, 22:11
Lokacija: Korkyra
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: OpenSUSE 12.x KDE
4ndY je napisao/la:
drade je napisao/la:S kime mogu pocavrljati o nekakvom serveru za LZS ?

Naime, imam neku stariju kantu (rack), koju bih donirao za potrebe LZS portala (dodatno, radim na tome da ju ubacim negdje u kolo).


Drade, planiramo sad dok se svi iz "redakcije" vrate s odmora i u furaju u uobičajenu rutinu skupiti novce i zakupiti dedicated na dvije godine (Webtropia).

Što se tiče ovog tvog prijedloga, kad bi imali smještaj i link za rack - to bi bilo izvrsno. SSH (FSF-HR) vrtimo isto na jednom doniranom racku na jednoj visokoobrazovnoj instituciji u HR tako da smo tu dobro prošli, no ne znam kako bi s LZS-om isto prošli jer ni udruga pod čijom smo kapom (HROpen) nema više svoje servere na FER-u.

Možeš li malo detaljnije o tome: kakav je taj rack: ima li RAID? Koliko RAM-a? I ako ne možeš naći mjesto za njega, postoji li opcija da negdje plaćamo mjesto i link, a da ne iznosi preko 100kn/mj?


Za colo gledam, moguce je da ce tvrtka u kojoj radim sponzati colo ili dio mjesecne cijene, no moram jos provjeriti sve detalje oko toga.

Dodatno, bilo bi zgodno kada bi se napravio nekakav bitcoin/paypal pa da clanovi; naravno, koji su zeljni, doniraju nesto sitno za mjesecnu cijenu colo usluge (tipa 5 - 10 - 20 kn).

Glede servera, nije nov (imam zapravo dva koja se ne koriste i stoje mi u spremistu), ali ce biti i vise nego dovoljan za vrcenje ovog portala (na slicnom vrtim puno zahtjevniju i kriticnu poslovnu aplikaciju):

Specka prvog (za drugi cu postati kasnije):
Size: 1U
CPU: Intel(R) Xeon(R) CPU 3050 @ 2.13GHz - DC
MEM 4 - 8 GB
Disk: 2 x 250 GB disk

Dodatno, kontroler ima podrsku za raid 0, 1 i 5, ali nema redundatno napajanje.
When you're a kid and you wanna go "Weee !", but you ain't got drugs yet ... You hold out for your life, hold on to your little GONADS ... and STRIFE.
Avatar
Postovi: 910
Postovi: 910
Pridružen/a: 12 svi 2010, 07:57
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
OS: linux
@Mate

Nije stvar do zalijevanja goruce vatre benzinom, u svrhu gasenja iste. Mislim da je rijec o malo vecoj slobodi i managementu svih aspekata portala, sto na sistemskom, sto na aplikacijskom dijelu.
When you're a kid and you wanna go "Weee !", but you ain't got drugs yet ... You hold out for your life, hold on to your little GONADS ... and STRIFE.
Avatar
Postovi: 910
Postovi: 910
Pridružen/a: 12 svi 2010, 07:57
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
OS: linux
Problem kod LZS-a je to sto je na serveru s dosta velikim brojem korisnika, pa kad netko previse optereti server necim, dolazi do downtimea, a do mysql gresaka zbog previse zahtjeva nad bazom/mysql serverom.

Na shared hostingu smo, pa ne mozemo provjeriti ponasanje Apachea i MySQLa.
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
Mate je napisao/la:Gospodo, kao skroz friški i novi član na ovom forumu, unaprijed se ispričavam ako nešto krivo izvalim radi neupućenosti i nepoznavanja prethodnih situacija i rasprava, ali primjetivši ovu temu jutros, potrudio sam se da je pročitam od početka i moram reći da sam malo razočaran.
Razočaran sam time da kao zajednica onih za koje se predstavljamo da jesmo "Linux ...nešto" ne uspjevamo analizirati problem i primjeniti potrebne mjere. Odnosno, kroz postove u temi nisam shvatio da se točno zna zašto se događaju problemi. Vidim da se sada priča o novom serveru tj dedicated serveru u nadi da će zasebni stroj (fizički ili virtualni svejedno) riješiti probleme zagušenja.
Da postavimo ne znam kako veliki i moćan stroj ako neka aplikacija nije dobro podešena ili zaštićena problem će se jednostavno nastaviti u istom stilu.
Vidim da je već bilo seljenja barem dva puta na ovom provideru i da se problem nije riješio. Dakle vrlo je vjerojatno da se problem neće riješiti ni najnovijom inicijativom za VPS.

Ja sam vjerojatno jedan od najstarijih Avalon klijenata. Imao sa njima različitih duela, ali smatram da su jedan od najboljih providera. Međutim neke stvari jednostavno nisu bili u stanju riješiti, već sam sam morao zagristi i dobro oznojiti vijuge. Istina, kad rješavam problem za firmu u kojoj primam plaću vjerojatno je motivacija žešća jer sam tjeran korisnicima kojima recimo ne stižu mailovi preko Avalon mailservera.

Stoga sugeriram administratorima da dobro analiziraju ponašanje najprije MySQL-a PHP-a Apacha i same aplikacije phpbb koja ima svoje ćudi kako bi se u finalu podesili parametri koji će dovesti do stabilnosti u radu.
Čini mi se da ovo i nije tako veliki site niti veliki broj korisnika koje standardni web server ne bi mogao podnijeti.

Još jednom, isprike na mojem pametovanju. Neke činjenice jednostavno ne mogu znati, ali temeljem postova u ovoj temi dobio sam određeni dojam koji iznosim.

Stoga me slobodno popljuvajte ako griješim. Posuti ću se pepelom, namazati katranom i oblijepiti perjem ako treba. Ovo je sve rečeno u dobroj namjeri i nikako me ne bi trebali drukčije shvatiti. Ovdje smo da pomognemo jedni drugima i zajedno više naučimo. Na kraju, upravo jedna takva analiza problema prezentirana ovdje u nekoj temi, mogla bi mnogima pomoći odnosno mnogi bi mogli dati komentar i savjet. Više očiju bolje vidi.

Voli vas Mate :hihi


Mate, lijepo si ti to sažeo no problem je što smo mi na sponzoriranom shared-hostingu i nitko tu nije administrator u pravom značenju riječi, dakle nemamo nikakav uvid u to zašto dolazi do zagušenja niti imamo pristup sistemskim logovima (Apachea, Mysql-a i sl.). Lakše je dijagnosticirati problem kad imaš na raspolaganju alate i logove. Ovako bez SSH pristupa uz samo FTP i ogavni cPanel ne možemo ama baš ništa sami. Zato je prioritet uzeti neki hosting gdje barem možemo analizirati što je problem. Možda postoje neki work-around pristupi korištenjem PHP skripti koje se onda učitavaju izvana (s weba), no sumnjam da netko ima vremena prolaziti takvu torturu. Možda nije uopće u našem sajtu problem, nego u jednom od 450 drugih na ovom serveru (Playboy je možda preposjećen? :zvizdi ).

Vjerujem da bi možda pomnije postavljen robots.txt smanjio utjecaj crawlera i donekle odteretio zagušenje, ali to je samo znak da smo prerasli ovaj server i ovaj paket.

EDIT: iweb me pretekao ;)
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE
drade je napisao/la:Za colo gledam, moguce je da ce tvrtka u kojoj radim sponzati colo ili dio mjesecne cijene, no moram jos provjeriti sve detalje oko toga.

Pitaj ili nas savjetuj ako neka druga tvrtka nudi komercijalno takvu uslugu, a da nije preskupo (uopće nemam osjećaj koliko to košta).

drade je napisao/la:Dodatno, bilo bi zgodno kada bi se napravio nekakav bitcoin/paypal pa da clanovi; naravno, koji su zeljni, doniraju nesto sitno za mjesecnu cijenu colo usluge (tipa 5 - 10 - 20 kn).

To je u planu čak i prije ove akcije preseljenja. Bit će brzo. No ne bitcoin/paypal u prvi moment, nego direktne donacije na bankovni račun HROpena koji će onda te donacije alocirati za LZS.

drade je napisao/la:Glede servera, nije nov (imam zapravo dva koja se ne koriste i stoje mi u spremistu), ali ce biti i vise nego dovoljan za vrcenje ovog portala (na slicnom vrtim puno zahtjevniju i kriticnu poslovnu aplikaciju):

Specka prvog (za drugi cu postati kasnije):
Size: 1U
CPU: Intel(R) Xeon(R) CPU 3050 @ 2.13GHz - DC
MEM 4 - 8 GB
Disk: 2 x 250 GB disk

Dodatno, kontroler ima podrsku za raid 0, 1 i 5, ali nema redundatno napajanje.

O, pa to je i više nego dovoljno. Minimum je 2GB RAM-a po mom iskustvu (ako ćemo ići na Nginx umjesto Apachea uz druge standardne servise), a veličina diska nije u prvi moment bitna, samo da imamo barem RAID1. Sve ostalo odličan je bonus (dualcore, 4-8GB RAM-a). Redundantno napajanje nije nužno jer nije problem toliko "uptime", koliko kolika-tolika sigurnost podataka (naravno, imat ćemo i eksterni backup datoteka i baza kao što imamo i sada).
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE
drade je napisao/la:Specka prvog (za drugi cu postati kasnije):
Size: 1U
CPU: Intel(R) Xeon(R) CPU 3050 @ 2.13GHz - DC
MEM 4 - 8 GB
Disk: 2 x 250 GB disk

Dodatno, kontroler ima podrsku za raid 0, 1 i 5, ali nema redundatno napajanje.

Po mom skromnom iskustvu to će biti neusporedivo bolje od bilo kojeg sharing rješenja. I P III bi bio bolji, a kamoli ne ovo :bravo
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Avatar
Moderator
Postovi: 3293
Moderator
Postovi: 3293
Pridružen/a: 01 pro 2010, 23:50
Lokacija: Nova Gradiška
Podijelio/la zahvalu: 122 puta
Primio/la zahvalu: 157 puta
OS: Arch/KDE, Debian/Armbian
Mate je napisao/la: <cut>


Pročitao sam i moram reći da si u pravu. Uopće nismo napravili nekakav "disclosure" s hosting providerom, da provjere što provjeriti mogu, ali ono, jednom za sva vremena, umjesto stalne igre otvaranja-zatvaranja ticketa. Naravno, istu stvar napravimo i mi (imamo portal sa zilijun pluginova, žestoko modificiranu temu, modificiran forum...). Zamišljam ovaj scenarij, da sredimo na kraju vlastito VPS riješenje a problemi ostanu - moglo bi se pokriti ušima.

Nekad dobro dođe padobranac s realnim pogledom, nikakav bed Mate.
To avoid criticism ~ do nothing, say nothing, be nothing.
Avatar
Site Admin
Postovi: 7631
Site Admin
Postovi: 7631
Pridružen/a: 01 pro 2007, 18:12
Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
Podijelio/la zahvalu: 273 puta
Primio/la zahvalu: 167 puta
Spol: M
OS: openSUSE TW

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 20 gostiju.