Razne diskusije nevezane za Linux.
Odgovori

Windows Vista i njezine strahote....

15 srp 2008, 07:28

Na poslu silom prilika moram koristiti Windoze iz razloga što mi je 90% posla vezano uz AutoCAD (i to Civil 3D kao posebnu vertikalu razvijenu za inženjere u građevini). Na žalost wine još ne podržava ovakve Autodeskove proizvode. S druge pak strane treba mi 64-bitni sustav jer koristim mnogo RAM-a, a autoCAD u svojim zadnjim verzijama radi 64-bitno.

Kako se Vista ustoličila već godinu dana i izašao je service pack, rekoh ajde da umjesto WinXP 64-bit (a radio mi je probleme sa nekim C modulima konstantno) stavim 64-bitnu Vistu...i radi ona relativno dobro, koliko MS može raditi dobro... :roll:

E sada, kako za disk gdje mi je OS imam 35 GB Raptora koji nema baš mnogo mjesta, i u WinXP je to bilo i više nego dovoljno (i za OS + applikacije), rekoh bit će i za Vistu.

No, eto neće...disk je u "crvenom sa samo 2,5 GB slobode. Rekoh, majko mila pa što sam to tako instalirao da mi je požderalo sve. od aplikacija gore su: MS Office 2007, OpenOffice (kad izađe OpenOffice 3.0 - bye,bye MSO), AutoCAD Civil 3D, SoundPLAN, Nero, FireFox i još par. Ništa tako strašno.

Odlučih se malo prošetati po direktorijima da vidim gdje je to sve nagomilano. A kad ono u dir Windows lijepo sjedi 20.5 GB (samo u windows dir-u :shock: ). Idem u njega gledat dalje, a kad tamo u njegovom poddiru winsxs sjedi 12 GB 10x :shock: . Tamo pak hrpa direktorija...idem na google da vidim koji vrag je taj winsxs...a kad tamo slijedi odgovor u stilu:
"Je, to je tako u Visti....MS je uveo .NET Framework u jezgru OS-a, a taj .NET ždere li ga ždere i gotovo. Kupi veći disk ili crkni....kao i za druge stvari kada je Microšit u pitanju.
Ček da izaberem jedan apropriativni smajlić za gore napisano....evo.... :ljut taj je dobar... :)

Samo da dođe taj dan kada će mi wine moći podržati Acad kako treba.....samo da dođe taj dan....zafrljit ću te njihove DVD-e i CD-e ravno kroz prozor na cestu, pa nek gaze p onjima....hahahaha neka gaze!!!! :twisted:

Re: Windows Vista i njezine strahote....

15 srp 2008, 07:42

Svi mi volimo windoze.
Jednom sam frendu pokušao instalirati na Vistu alcohol, za prženje slika cd-a,izradu i slično. I tako ja to instaliram i kaže on meni restartajte komp. Napravim ja to kad diže se vista nakon nekih 20ak minuta i ruši. Šta je bilo, alcohol je kreira svoj virtualni cd-rw i trpao cijelu vistu u njega,tako da ju je samo rušio i nema kompu spasa nego format C. To je samo jedna od zgodica sa windowsima. E nikad više, a Vista pogotvo.
Grofe i ja windoze koristim samo zbog posla ali molim Boga da se i to promijeni, nadajmo se da hoće :D

Re: Windows Vista i njezine strahote....

15 srp 2008, 08:08

coccolino je napisao/la:Svi mi volimo windoze.
Jednom sam frendu pokušao instalirati na Vistu alcohol, za prženje slika cd-a,izradu i slično.


Za ovo sam već negdje čuo...JAKO zgodno...čuo sam i za probleme sa instalacijom service packa 1 sa vrlo sličnim krajnjim efektom...ma užas jedan!
Kod mene postoje 3 krucijalna (i zapravo jedina) problema koja mi onemogućavaju prelazak na Linux:
  1. AutoCAD Civil 3D u svojoj zadnjoj verziji (2009) - radi pod .NETom 3.0 a to wine još ne podržava + manje bitno 64-bitni AutoCAd ne može raditi pod wineom jer on ne podržava 64-bitne windows aplikacije
  2. Trebam vezati Sambu na našu windows domenu (aktivni direktorij), to je moguće samo treba znati (čitaj - nije problem)
  3. SounPLAN program koristi hardlock zaštitu koju treba podesiti da radi pod Linuxom i sa wineom. Rješenje postoji, probao sam ga, ali nisam uspio dobiti da radi, bar za sada.

Kad se to riješi bye,bye windoze na poslu.

Re: Windows Vista i njezine strahote....

15 srp 2008, 08:46

Da,tebi je "samo" to problem ali ja da sve prilagodim,tj već mi je sve prilagođeno i radim na linuxu praktički sve, moram ga vrtiti na vmware-u jer je moja firma prelijena i prebojažljiva da bih ja u potpunosti instalirao linux na laptop i oni kao nemaju sistemaša za linux. Kad im kažem da ću sam sve riješavati što se tiče linuxa i svima instalirati(što u principu i radim jer nam treba za razvoj) ne mogu jer sam premlad i neiskusan(24 god)
Mislim presmiješno. To ti je problem kod nekih firmi što su navikle na windowsima i prelijene su za mijenjanje što mi nenormalno smeta i živcira me

Re: Windows Vista i njezine strahote....

15 srp 2008, 09:17

coccolino je napisao/la:Mislim presmiješno. To ti je problem kod nekih firmi što su navikle na windowsima i prelijene su za mijenjanje što mi nenormalno smeta i živcira me


Da, to je problem u dobrom dijelu firmi. Strah iz čistog neznanja...

Re: Windows Vista i njezine strahote....

15 srp 2008, 10:34

Grof je napisao/la:Da, to je problem u dobrom dijelu firmi. Strah iz čistog neznanja...


Ma da i strah da se nešto ne dogodi, da ne bi potrošili koju kunicu na programe. Evo sad su me pitali gdje se mogu nabaviti licence za eclipse i Ubuntu na što sam se odvalio smijati. I kad sam im rekao da se to ne plaća ostali su začeđeni.
Čisto neznanje ili strah prema novome

Re: Windows Vista i njezine strahote....

15 srp 2008, 11:01

coccolino je napisao/la:
Grof je napisao/la:Da, to je problem u dobrom dijelu firmi. Strah iz čistog neznanja...


Ma da i strah da se nešto ne dogodi, da ne bi potrošili koju kunicu na programe. Evo sad su me pitali gdje se mogu nabaviti licence za eclipse i Ubuntu na što sam se odvalio smijati. I kad sam im rekao da se to ne plaća ostali su začeđeni.
Čisto neznanje ili strah prema novome


Da, glavni razlog zašto se Linux teško probija je ne znanje korisnika i inercija linije manjeg otpora, odnosno ljudima se ništa ne da, pa tako niti isprobati nešto drugo od OS-ova

Re: Windows Vista i njezine strahote....

15 srp 2008, 12:00

Što se tiče nabrojanih programa , mislim da su vam to pusti snovi .
osobito ove gluposti poput .net frameworka su zapetljane do bola.

Re: Windows Vista i njezine strahote....

15 srp 2008, 12:15

zlatkoA je napisao/la:Što se tiče nabrojanih programa , mislim da su vam to pusti snovi .
osobito ove gluposti poput .net frameworka su zapetljane do bola.


Ne budi tako siguran!

AutoCAD 2008 radi pod Wineom uz doinstalaciju dotnetworka 2.0 koje se pod wineom može instalirati i još par sitnih trikova...(osobno sam ga dignuo!)

Re: Windows Vista i njezine strahote....

15 srp 2008, 12:23

Da odgovorim na prvi post. Vista ima tzv indexing file koji radi svoj posao, no zauzvrat trpa sve na hard disk i pritom troši previše resoursa. Liku je za 6 mj. pojelo 200 GB
Odgovori