Sada je: 29 ožu 2024, 06:23.
Razne diskusije nevezane za Linux.

Moderator/ica: Moderatori/ce

- Što ste zadnje pročitali?
- Kako vam se svidjelo (kratki opis?)
- Općenito preporuka za knjigu
- Eventualno link za knižaru

Trenutno drovršavam "Prozac nacija - Elizabeth Wurtzel", film je bio odličan a knjiga još bolja.

Nakon toga me čekaju "Korekcije" (J. Franzen), knjiga koju dugo želim pročitati ali nikako da odvojim dovoljno vremena.
To avoid criticism ~ do nothing, say nothing, be nothing.
Avatar
Site Admin
Postovi: 7631
Site Admin
Postovi: 7631
Pridružen/a: 01 pro 2007, 18:12
Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
Podijelio/la zahvalu: 273 puta
Primio/la zahvalu: 167 puta
Spol: M
OS: openSUSE TW
zbog informatičkih knjiga koje čitam dugo nisam nijednu pročitao. a kao srednjoškolac i osnovnoškolac sam znao po dvije tjedno, stvarno sam volio knjige/lektire...
zadnje što sam pročitao (ako me sjećanje ne vara) je 1984 od George Orwella.
definitivno najbolja knjiga i najbolja definicija Big Brothera. on je i u knjizi Životinjska farma dosta toga opisao što prosječan klinac (kad pogledamo u kojem je to razredu lektira) nemože i neće shvatit. u 1984 je opisao život jednog čovjeka u okružju Velikog Brata i kako je prolazio kroz sve to. Knjigu sam dvaput pročitao i opet ću je ako uhvatim vremena jer je skroz inspirirajuća i svima je preporučujem, bez obzira koji vam žanr knjiga najviše paše.
što se tiče nabavke, vidim je svugdje... po raznim buvljacima, na sajmovima knjiga. a i vjerujem da u svakom društvu je barem netko ima doma na polici :)
DebianResources
DebianHandbook
devil je napisao/la:nije neka tamo kanta pametnija od nas tu.
Postovi: 1464
Postovi: 1464
Pridružen/a: 12 kol 2008, 00:06
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
Nevjernica
Ja sam ju brzo pročitao. Ako vas zanimaju kulture drugačije od nas i kako se stvarno živi u Africi.
Sad trenutno čitam Posljednja svjetlost sunca od Guy Gavriel Kay-a.
Općenito mi se sviđaju njegove knjige (Tigana, Lavovi al Rassana)
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Siddhartha od Hermann Hesse-a. Veoma zanimljiva knjiga sa veoma interesantnom poukom. U knjizi se radi o sinu brahmana po imenu Siddhartha koji odlazi od roditelja da bi postao samana. Kako godine prolaze tako dobiva i gubi, uči i zaboravlja. Čitavo je vrijeme u potrazi za znanjem i razumijevanjem. Btw., Siddhartha Gautama je ime tipa kojeg znate kao Buddha, iako ovo nije o buddhi. Autor je dobitnik nobelove nagrade 1947.

Inače predlažem da pročitate Hyperion Cantos od Dana Simmonsa, uistinu fenomenalne knjige. Ovo je SF smješten par stoljeća u naprijed u kojem galaksijom vlada Hegemonija uz pomoć AI. Knjiga počinje sa hodočašćem 7 hodočasnika na planet Hyperion na kojem se otvaraju vremenske grobnice koje će otpustiti najstrašnije čudovište koje je galaksija ikada vidjela, samoga Boga boli.

Od stripova ako itko čita, preporučam strip po imenu Eternaut. To je najbolji argentinski strip ikada napisan (još davnih 50') koji je dosegao status iznad kultnog. Ako ga pročitate shvatit će te i zašto. Autora tog stripa prati i strašna priča: ubjene su mu četiri kćeri od koje su dvije bile trudne, oba zeta a on sam je bio uhićen i jednostavno nestao iz postojanja.
Zadnja izmjena: shrike; 18 stu 2009, 15:09; ukupno mijenjano 1 put/a.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:Siddhartha od Hermann Hesse-a. Veoma zanimljiva knjiga sa veoma interesantnom poukom. U knjizi se radi o sinu brahmana po imenu Siddhartha koji odlazi od roditelja da bi postao samana. Kako godine prolaze tako dobiva i gubi, uči i zaboravlja. Čitavo je vrijeme u potrazi za znanjem i razumijevanjem. Btw., Siddhartha Gautama je ime tipa kojeg znate kao Buddha, iako ovo nije o buddhi.

Ja sam na faksu jako čitao Hermana Hessea.
Sidharta mi je bila jako draga knjiga.
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Nekoliko zadnjih:

Dune (The Great Trilogy izdanje, dakle prva tri romana.)
The Man in the High Castle
Player Piano
Glembajevska trilogija

Sve četiri mogu preporučiti, s tim da su Dune (prvi roman) i Glembajevi (prva, treća) najjakije.
Avatar
jjj
Postovi: 1451
Postovi: 1451
Pridružen/a: 04 lip 2009, 00:46
Lokacija: Classyfied
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
OS: Nepu Yvahk
The Acacia Strain je napisao/la:... 1984 od George Orwella..

Odlicna knjiga, odusevila me... inace na zalost i ja slabo citam beletristiku zadnjih godina. Eto sada mi pada napamet:
Michael Crichton - Kromosom 6 - Medicinski triller
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Avatar
Postovi: 9952
Postovi: 9952
Pridružen/a: 12 tra 2008, 22:45
Lokacija: Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
Spol: M
OS: Manjaro/Endevour
za razonodu volim citati Bukowskog, iako se i iz njega moze izvuc neka zivotna filozofija.
dobre su mi i knjige od portugalca Jose Saramago (ili Samarago, uvijek zamesam :D) - Ogled o sljepoci, izvrsna knjiga (btw autor je dobio nobelovu nagradu za knjizevnost)
takodjer preporucujem i Aldous Huxley (Vrli novi svijet, Otok...), Orwel: 1984, Zamjatin: Mi (fantasticna, meni bolja i od vrlog novog svijeta i 1984 iako su sve tri jaako dobre) jos jedna dobra knjiga slicne tematike je Fahrenheit 451 od Ray Bradbury-a.
Herman Hesse (Stepski vuk, Siddharta).
eto, to su knjige koje su me se najvise dojmile i koje bi preporucio.
inace u zadnje vrijeme (zadnjih godinu-dvije) bas i ne citam, ili nemam vremena ili sam preumoran :(
Software is like sex... it's better when it's free :D (Linus Torvalds quote)
:snoozer:
Avatar
Postovi: 773
Postovi: 773
Pridružen/a: 12 vel 2009, 12:12
Lokacija: Lošinj - Ljubljana...
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: ovisi o danu u tjednu...
ziko je napisao/la:Zamjatin: Mi (fantasticna, meni bolja i od vrlog novog svijeta i 1984


++Mi (makar bih ja to posložio 3 1 2).
Avatar
jjj
Postovi: 1451
Postovi: 1451
Pridružen/a: 04 lip 2009, 00:46
Lokacija: Classyfied
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
OS: Nepu Yvahk
ziko je napisao/la:za razonodu volim citati Bukowskog, iako se i iz njega moze izvuc neka zivotna filozofija


Njega obožavam, zadnje sam pročitao Najljepša žena u gradu - skupina kratkih priča koje se čitaju u dahu. Smiješno, ponekad šokantno, a čak se da izvuči i koji dobar citat.
To avoid criticism ~ do nothing, say nothing, be nothing.
Avatar
Site Admin
Postovi: 7631
Site Admin
Postovi: 7631
Pridružen/a: 01 pro 2007, 18:12
Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
Podijelio/la zahvalu: 273 puta
Primio/la zahvalu: 167 puta
Spol: M
OS: openSUSE TW

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 19 gostiju.