Sada je: 19 tra 2024, 04:04.
Razne diskusije nevezane za Linux.

Moderator/ica: Moderatori/ce

LED groznica me opet trese.
slika
slika
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6155
Moderator
Postovi: 6155
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 225 puta
Primio/la zahvalu: 337 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Pozdrav Vlado, lijepo izgleda. Pošto si majstor za led trakice i slično trebam par savjeta.
Htio bih kupiti sobnu plafonjerku koja ima senzor pokreta i da se žarulja upali kada uđem u prostoriju. Imam prekidač iza vrata i ide mi na živce obilaziti vrata da upalim svjetlo pa bih ugradio senzor.

I druga stvar, treba mi kvalitetna LED trakica od dva metra. Volio bih također da ima senzor pokreta ali pošto bih je stavio iznad radne plohe u kuhinji i nalazila bi se iza ukrasne letve ispod visećih elemenata ne znam da li bi funkcionirao senzor. I koliko je velik, da ne viri ispod letve (6cm).

Par dodatnih pitanja :) koliko vremenski svjetlo ostane upaljeno nakon izlaska iz prostorije, ili ima neki timer za senzor pokreta pa se naredi? Ne želim da ima prigušenje svjetla ili dimming, samo da što jače prži LED toplo bijele boje.
Da biram nešto skuplje ili je sve iste (ne)kvalitete, gdje ima dobar kvalitetan izbor, traju li ti senzori pokreta dugo?

Bio sam u par trgovina, ali trgovci baš i ne naručuju takve stvari.

Primam savjete i od ostalih članova.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Jeremija je napisao/la:Pozdrav Vlado, lijepo izgleda. Pošto si majstor za led trakice i slično trebam par savjeta.
Htio bih kupiti sobnu plafonjerku koja ima senzor pokreta i da se žarulja upali kada uđem u prostoriju. Imam prekidač iza vrata i ide mi na živce obilaziti vrata da upalim svjetlo pa bih ugradio senzor.

Ti senzori pokreta na plafonjerama su obično nepodesivi (vremenski i udaljenost), a oni koje možeš podešavati su preskupi. Ja sam to riješio (ispred ulaznih vrata) tako da sam prije plafonjere ubacio senzor pokreta koji se da podešavati po kutevima, udaljenost, vrijeme trajanja i jačina svjetla (količina tame) koja je potrebna da reagira.
slika

Savjet: preseliti prekidač na ispravnu stranu (najjeftinije). :-)

Jeremija je napisao/la:I druga stvar, treba mi kvalitetna LED trakica od dva metra. Volio bih također da ima senzor pokreta ali pošto bih je stavio iznad radne plohe u kuhinji i nalazila bi se iza ukrasne letve ispod visećih elemenata ne znam da li bi funkcionirao senzor. I koliko je velik, da ne viri ispod letve (6cm).

Isto tako preporučam ugraditi prekidač jer zna se isključiti kada ga najviše trebaš ako miruješ. Onda moraš mahati rukama (jaki su mi majstori koji ugrađuju takve senzore u WC i onda podese na par sekundi :-) ). Sve sam varijante isprobao. Idealno je takve stvari koristiti na stepeništu kad sa punim rukama ulaziš i one su po defaultu podešene na nekih 3 minute. Za samogradnju led trake ispod kuh. elementa ti je potreban trafo 220/12 sa ispravljačem (ovisno kakvu traku koristiš). Također moraš znati koje snage je traka (obično je to 10W/m).
Koliko je velik senzor? Vidi prvu sliku. :-)


Što se tiće kuhinje: ovo je dovoljno osvjetljena radna ploha, tako da nije potrebno paliti glavno svjetlo, a troši svega nekih 30W. :-)
slika

...ali sam morao u element sakriti trafo.

slika

Također je prekidač skriven, ali dostupan ispod elementa.

Jeremija je napisao/la:Par dodatnih pitanja :) koliko vremenski svjetlo ostane upaljeno nakon izlaska iz prostorije, ili ima neki timer za senzor pokreta pa se naredi? Ne želim da ima prigušenje svjetla ili dimming, samo da što jače prži LED toplo bijele boje.
Da biram nešto skuplje ili je sve iste (ne)kvalitete, gdje ima dobar kvalitetan izbor, traju li ti senzori pokreta dugo?

Bio sam u par trgovina, ali trgovci baš i ne naručuju takve stvari.

Primam savjete i od ostalih članova.

Sve ovisi o cijeni. Skuplji senzori imaju mogućnost podešavanja, a oni jeftiniji nemaju i ugrađeni su u rasvjetno tijelo kao ovaj moj. Na internetu sam našao 3 komada za nekih 100 kn (a ima i jeftinije). I čisto solidno svijetli po mraku, reagira na prolaz mačke ili prelet šišmiša :-) i traje cca 30 sec. E da, ovi reflektorčići imaju i solarni panel koji puni bateriju po danu. Cijena: kutija cigareta po komadu.
slika
Ne bih ti znao reći gdje ima za kupiti traka jer koristim uglavnom odbačene ostatke pa ih spajam (da, traka se može rezati i spajati na željenu dužinu).
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6155
Moderator
Postovi: 6155
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 225 puta
Primio/la zahvalu: 337 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Hvala na odgovoru. Probati ću još malo tražiti. Pa ako ne nađem odgovarajući ugrađeni senzor u plafonjerki morati ćeš me naučiti kako spojiti zasebni senzor sa lusterom :)
Imam nešto iskustva sa strujom.

Sada mi pala ideja da li postoji nešto kao LED trakica koja bi se upalila na senzor svjetla. Isto neki senzor koji bi upalio trakicu kada detektira upaljenu plafonjerku? :D

Baš sam mislio izbjeći te trafo... , IKEA ima to genijalno izvedeno, ali skupo i meni besmisleno Wi-Fi, daljinski itd.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Mislim da se ne isplati kemijati, ako nisi 100% u tome i ako moras kupovati sve komponente. Danas ima gotovih i sve jeftinijih stvarcica za kupiti.
Neki dan u lidlu bilo to kuhinjsko nadsvjetlo LED sa prekidacem, nekih 30-ak kunica. Iako mi ne treba, kupio sam (negdje cu ugraditi :-) ).
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6155
Moderator
Postovi: 6155
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 225 puta
Primio/la zahvalu: 337 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Zanimljivost glede senzora.
:hmm
Nedavno ili ne tako nedavno sam čitao ili gledao kod big Clivea ili nekog sličnog, test jeftinog senzora pokreta s ebaya.
Izmjerio je značajnu potrošnju samog senzora, veću od ledica s kojima je bio uparen, te zaključio da ledice upaljene 0-24 troše manje nego da ih senzor uključuje i isključuje po potrebi. Kod jačih ili većeg broja ledica, računica se, naravno, mijenja, ali treba imati u vidu vlastitu potrošnju senzora.
Where there is a gui there's a way.
Avatar
Postovi: 2322
Postovi: 2322
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 20:26
Lokacija: JustPine
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Spol: M
OS: CimetMint 18.1
Sad me vaš razgovor podsjetio na jednu scenu iz serije "Priče iz radionice"... ono kad liku nakon ugradnje lustera u auto, auto dopeljaju majstoru Životi na šlepu :)

[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11347
Site Admin
Postovi: 11347
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
He, he, dobar Bertone :)
Zanimljivo Fugu, treba i to uzeti u obzir, ma da nije to neka potrošnja. Ali glupavo mi da stalno gori svjetlo, a želim to izvesti kako treba a i estetski da bude ugodno oku. Sa Ebay više ne kupujem elektroniku, opekao sam se dovoljno puta :)
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Vl@do je napisao/la:Mislim da se ne isplati kemijati, ako nisi 100% u tome i ako moras kupovati sve komponente. Danas ima gotovih i sve jeftinijih stvarcica za kupiti.
Neki dan u lidlu bilo to kuhinjsko nadsvjetlo LED sa prekidacem, nekih 30-ak kunica. Iako mi ne treba, kupio sam (negdje cu ugraditi :-) ).


He, he, žena istu stvar kupila u lidlu. Ali kratka je trakica i baca danje svjetlo. Pa odudara od svjetla nape koje je toplo bijelo. A i nezgodan je prekidač, moraš ga rukom tražiti ispod letve.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Ideja skinuta sa interneta, ali morao sam malo doraditi (hackirati). :lulz
Ako netko ne zna, ovo je humana mišolovka.
slika
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6155
Moderator
Postovi: 6155
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 225 puta
Primio/la zahvalu: 337 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 23 gostiju.