Sada je: 20 tra 2024, 01:25.
Razne diskusije nevezane za Linux.

Moderator/ica: Moderatori/ce

IT evolucija
28 lis 2014, 13:04
slika

Mnogima je poznata uzrečica : Ako nisi na Googleu , kao i da nisi na internetu !
Bez obzira da li je to točno ili ne, svakako pokazuje koliki utjecaj ima Google korporacija na internet
i općenito na IT industriju.

U proteklih nekoliko mjeseci su vidljivi trendovi koji bi mogli izmijeniti internet kakav danas poznajemo,
te unijeti promjene u načine komunikacije, oglašavanja, online kupnje te općenite komunikacije putem mobilnih telefona i raznih drugih komunikacijskih sprava i uređaja za surfanje internetom.

Jedna od mogućih naznaka za navedeno je pojava Google servisa Inbox. Na prvi pogled, Inbox će biti zamjena za Gmail servis , namijenjen razmjeni elektronske pošte. No dubljim uvidom u promjene koje Inbox donosi, moguće je uvidjeti u kojem smjeru Google želi preokrenuti tokove , vjerojatno ponukani željom za sve većom zaradom. Već u Gmail servisu su uvedene promjene koje su nam donijele odvojene spremnike za promotivne poruke, te poruke sa socijalnih mreža ili foruma. Kroz navedene spremnike je uslijedila integracija sa ostalim Google uslugama te posebito sa oglašivačkom industrijom. Tim činom, Gmail više nije bio samo servis za razmjenu elektronske pošte , već je potiho postao i googleov medij putem kojega su nam plasirane različite marketinške ponude i oglasi, u skladu sa podacima koje je Google prikupio o nama i našim surferskim navikama i zanimanjima. Kako od samog Gmaila baš i nije bilo neke zarade, Google sada ide korak dalje
i kroz Inbox servis će nam plasirati povećanu količinu informacija . Inbox će klasificirati vaše osobne podatke , adrese, brojeve telefona , online navike i interese, te vam u skladu sa time plasirati razne ponude i materijale.

To će biti radikalniji način posredovanja između komunikacije koju imate s drugim ljudima i tvrtkama koje za vas pružaju robe, usluge i sadržaje. Ova promjena ukida nešto što je korisnički kontrolirano, predvidljivo, jasno i linearno te preuzima kontrolu od korisnika, čineći tako njegov e-mail nepredvidljivim, nejasnim i nelinearnim.

Netreba ni sumnjati da će i ostale megakorporacije krenuti tim putem ukoliko Googleov expriment pokaže pozitivne rezultate.

Da ovakav internet ne donosi više očekivanu količinu zarade korporacijama, vidljiv je i na primjeru pokušaja oporezivanja internet prometa koji se ovih dana testira na nama susjednom Mađarskom tržištu. Ukoliko taj model zaživi, to će biti kraj interneta kakvog poznajemo, a koji je u službi slobodnog i brzog prenošenja informacija. Tim modelom bi se na mala vrata uvela neka vrsta kontroliranog i plaćenog tijeka informacija , makar to ne izgleda tako na prvi pogled.

Još jedna megakompanija poduzima korake koji donose nepredvidljive učinke na način komunikacije koje danas poznajemo. U pitanju je Apple , i njihov trend izbacivanja Sim-kartica iz upotrebe.
Dosad se pokazlo da Apple što nakani to i napravi. Sjetimo se njihovih igara i trendova:
kod modela tableta iPad Air 2 i iPad 3 mini, Apple je odlučio krenuti u napad na SIM tako što je uveo reprogramibilne SIM kartice koje se mogu prenositi od jednog mobilnog operatera do drugog, a korisnici mogu mijenjati mreže i cjenovne pakete i to samo kroz softversko rješenje. To je nazvano "Apple SIM".
U roku od godinu ili dvije možda nikada više nećete vidjeti SIM karticu u nekom Appleovom proizvodu. Nećete čak vidjeti niti utor za karticu. Pa onda 3FF - poznatija kao mikro-SIM kartica - koja je debitirala na izvornom iPadu 2010. 4FF, Tako i sa nano-SIM standardom koji koriste današnji iPadovi i iPhonei. Apple se prvi borio i pobijedio konzorcij drugih proizvođača mobitela koji su predlagali drugačiju nano-SIM karticu, a potom je predstavio novu karticu na tržištu tek tjedana dana kasnije s iPhoneom 5. Mobilni operateri i konkurentski proizvođači mobitela morali su hvatati korak s Apelom .
SIM kartica; za GSM klijente, je simbol slobode, način da mogu mijenjati telefone po želji, a Appleova novina ide u smjeru da operatera lakše promijenite nego telefon.

Možda i griješim, no ako ne griješim, onda su navedeni trendovi uvod u jedan novi način komunikacije i korištenja interneta na način koji kreiraju korporacije koje zasigurno nisu vođene nekim općim načelima dobrobiti.
Max Bunker
Max Bunker
Google uspijeva jer daje puno toga besplatno a ljudi vole džabe, ne samo kod nas nego vole i vani, koliko ljudi plaća neki email servis? Dosta malo. Plaćeni email nema oglase, nema skeniranja emailova za oglase i slične pogodnosti koje besplatni emailovi nemaju. Ali se nikome ne da platiti 5 dolara na mjesec za email iako potroše znatno više na kave i kojekakve druge stvari. Na kraju krajeva većini ljudi nije ni bitna privatnost, koliko ljudi nema pojma ni što su dozvole za aplikacije na Androidu a kamoli da im Google skenira emailove da im isporučuje odgovarajuće oglase. Većina ljudi im još olakša to tako što surfaju logirani na Gmail i Facebook. Čim imaš smartphone danas privatnost ti je drastično smanjena. Dijelom su krivi i korisnici što sam napisao na jednom topicu, svi bi otvorenije i privatnije mobitele a FirefoxOS, Sailfish i slični ne uspijevaju doći do imalo ozbiljnijih brojki i korištenja, Ubuntu Touch će se vidjeti koliko će biti uspješan, ako ni on ne uspije koliko toliko onda se može reći da privatnost nije bitna ni open source korisnicima. Očekivao bi da će open source korisnici navaliti na takve smartphoneove ali za sada toga nema. Lakše je izgleda biti ušuškan u Googleovo i Appleovo krilo.

A ovo što se tiče SIM kartica ne čudi me to od Applea, zatvorena kompanija da ne može biti zatvorenija, ali dok ima ovaca koje kupuju njihove precijenjene mobitele biće i vune.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Da... tako to sve zasad ide...

Te korporacije već godinama određuju trendove i pravce razvoja IT segmenta , pa me ništa više ne čudi.

Post sam stavio, više onako kao neki moj pogled i presjek sadašnjih i budućih mogućih trendova...

:-D
Max Bunker
Max Bunker
Meni je upravo SIM kartica simbol okova. Samo kada se sjetim zaključavanja uređaja p od strane operatera, muka mi dođe. Nema teoretske šanse da više ikada kupim uređaj a da nemam potpunu slobodu s njim raditi što god želim. Također se SIM kartice ne uklapaju u nadolazeću ARA koncepciju. Puno bolje rješenje je odabir operatera SW putem. Čak je i dual—sim uređaje teško naći. U sailfish polažem velike nade, ali ima tu još jako puno peglanja. Ono što je sigurno je da niti jedan novi mobilni OS nemože uspjeti ukoliko nema podršku za već postojeću bazu aplikacija. Znači, kako god okreneš ne možeš se u potpunosti maknuti od G.
Što se tiće e—maila, ovo napisao je samo rant. Pljuje se po svemu, a nikakvo rješenje se ne spominje. Meni laički pada na pamet OwnCloud, ali moraš imati ili svoj metal ili ćeš ga unajmiti, pa i to košta. Zatim, veliki G ipak ima najbolje anti spam filtere. I na kraju, uvijek ti se može dogoditi exploit te tvoja domena postati izvor spama i onda se možeš slikati. Totalna enkripcija bi riješila problem privatnosti, ali je još uvijek prekomplicirana za jednostavnu implementaciju kod svih kontakata. Trenutno smo tu gdje jesmo i nema puno koristi od praznog rantanja, već se treba informirati i koristiti one servise koji nam odgovaraju. I naravno pamet u glavu.
Avatar
Postovi: 14
Postovi: 14
Pridružen/a: 25 stu 2012, 19:54
Lokacija: Heidelberg
Podijelio/la zahvalu: 14 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Mint 18 Cinnamon
abaddon je napisao/la:već se treba informirati i koristiti one servise koji nam odgovaraju.


Naravno... No izbor je takav kakav je , a većina tih velikih igrača jako brzo primjeni konkurentske ideje i rješenja ako im to povećava dobit... I onda , negdje na kraju tunela, razlike su možda minorne....
Treba čitati i sitna slova na svim onim silnim EULA-ama.
:-D
Max Bunker
Max Bunker
abaddon je napisao/la:U sailfish polažem velike nade, ali ima tu još jako puno peglanja. Ono što je sigurno je da niti jedan novi mobilni OS nemože uspjeti ukoliko nema podršku za već postojeću bazu aplikacija. Znači, kako god okreneš ne možeš se u potpunosti maknuti od G.


U tome je i glavni problem, na novi OS neće doći popularne aplikacije tipa Viber ako nema dovoljno korisnika, a ako su korisnici izbirljivi i ne žele u početku kupiti smartphone koji nema Viber i slično, neće nikada ni doći. Ostale aplikacije se mogu "klonirati", email, file manager, browser to se sve može isprogramirati, to Ubuntu i radi, ali stvari kao Viber su zatvorene i bez kupaca nema ni Vibera, to je začarani krug. Kupci se moraju biti spremni žrtvovati u samom početku da neće imati stvari kao Viber ili Whatsapp, korisnici Linuxa pred 10-15 i više godina su se jednako žrtvovali i koristili Linux iako je imao lošu podršku za hardver i nedostajale su mnoge aplikacije sa Windowsa (od kojih neke i danas nedostaju), a nije bilo ni dobrih klonova. Gdje je danas taj entuzijazam open source korisnika za mobitele? Istina je naravno da kupiti mobitel košta neke novce a Linux je free, ali ima itekako puno ljudi u svijetu kojima nije neki novac nekoliko stotina eura za dodatni mobitel, ni oni se za sada nisu isprsili. Može se maknuti od Googlea ali ako to hoće dovoljan broj ljudi i spreman je u početku imati limitiranije iskustvo. Mislili su nekada ljudi da se ni od Microsofta ne može maknuti pa su uspjeli jer su htjeli i jer su se žrtvovali u početku, takav zamašnjak u korisnicima i razvoju danas treba open source OSovima za mobitele.

Što se tiće e—maila, ovo napisao je samo rant. Pljuje se po svemu, a nikakvo rješenje se ne spominje. Meni laički pada na pamet OwnCloud, ali moraš imati ili svoj metal ili ćeš ga unajmiti, pa i to košta. Zatim, veliki G ipak ima najbolje anti spam filtere. I na kraju, uvijek ti se može dogoditi exploit te tvoja domena postati izvor spama i onda se možeš slikati. Totalna enkripcija bi riješila problem privatnosti, ali je još uvijek prekomplicirana za jednostavnu implementaciju kod svih kontakata. Trenutno smo tu gdje jesmo i nema puno koristi od praznog rantanja, već se treba informirati i koristiti one servise koji nam odgovaraju. I naravno pamet u glavu.


Već korištenje nekog od plaćenih email servisa je korak unaprijed, nema oglasa i nema skeniranja emailova, velika razlika u odnosu na Google, mnogi podržavaju i enkripciju. Kome treba još više taj će se i informirati gdje, što i kako hostati, mada većini ne treba toliko toga, većina ljudi hoće samo da im nije sve što rade i pišu na izvolite oglašivačima i da se ne dijeli tko zna kuda što Google sve više forsira.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
JH-IM je napisao/la:korisnici Linuxa pred 10-15 i više godina su se jednako žrtvovali i koristili Linux iako je imao lošu podršku za hardver i nedostajale su mnoge aplikacije sa Windowsa (od kojih neke i danas nedostaju), a nije bilo ni dobrih klonova. Gdje je danas taj entuzijazam open source korisnika za mobitele?

::bravo
Svaka čast za ovo što si napisao! Pogodio si u bit samo tako!
Ljudi se više nisu spremni boriti za svoju slobodu, niti im je do toga stalo. Mislim da je prije petnaestak godina bilo zlatno doba open sorcea i da se na račun tog doba i na leđima tih ljudi još uvijek šlepamo s ovim što imamo na računalima.
Revoluciju FLOSS-a na mobitelima trebala bi pokrenuti neka nova generacija, ali mi se čini da te generacije baš i nema. Svi su konzumerski orjentirani i žele da teret na svojim leđima ponese neko drugi. Privatnost i sloboda je nevažna stvar, važno je samo da li je nešto besplatno i kakve sve "fićure" ima. Tako da mi se čini da nas i dalje očekuje Android, a pravi otvoreni OS-ovi su osuđeni na životarenje i propast.
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Suko je napisao/la: ::bravo
Svaka čast za ovo što si napisao! Pogodio si u bit samo tako!
Ljudi se više nisu spremni boriti za svoju slobodu, niti im je do toga stalo. Mislim da je prije petnaestak godina bilo zlatno doba open sorcea i da se na račun tog doba i na leđima tih ljudi još uvijek šlepamo s ovim što imamo na računalima.
Revoluciju FLOSS-a na mobitelima trebala bi pokrenuti neka nova generacija, ali mi se čini da te generacije baš i nema. Svi su konzumerski orjentirani i žele da teret na svojim leđima ponese neko drugi. Privatnost i sloboda je nevažna stvar, važno je samo da li je nešto besplatno i kakve sve "fićure" ima. Tako da mi se čini da nas i dalje očekuje Android, a pravi otvoreni OS-ovi su osuđeni na životarenje i propast.


Nažalost je tako, umjesto da se žrtvuju ako mogu (a mnogi mogu) i kupe te mobitele većina će ih zaobići :pogled_dolje Malo je danas entuzijasta koji će kupiti i podržati takve novitete, pa makar bili na kraju i bačeni novac, neke stvari imaju svoju cijenu pa i onu u novcu ponekad. Radije će koristiti Android i iOS i ne dati ni šansu drugima. FLOSS je i podržavanje projekata koji su u začecima i koji nešto koštaju, kao ovi Linux mobiteli, izgleda da mnogima open source ne ide dalje od novčanika. Još ostaje da se vidi reakcija kada budu dostupni Ubuntu mobiteli, ali ako ni to ne bude imalo neki solidan uspjeh mislim da Linux mobitelu možemo reći laku noć na duže vrijeme, tu mislim na mobilni Linux u nekom ozbiljnom smislu, koji će imati sve više korisnika i sve više aplikacija i developera. Ja ću ga kupiti ako mi bude dostupan pa makar završio na kraju kao ništa više od skupe igračke, hoću ga u rukama i hoću čačkati po njemu kao nekada po prvom Linuxu kojeg sam vidio kod prijatelja i bio fasciniran, malo me nostalgija pere :ljubav
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Evo ja kao prva osoba, godinama se žrtvujem bez smartfona baš iz razloga što nema ništa što me privlači. Pokušao sam da koristim Android, shvatio koliko moram da postanem žrtva Google-a i odustao. Inače rijetko imam nešto protiv neke kompanije ali Google prezirem iz dna duše čisto zato što znaju previše o svima htjeli mi to ili ne. Pokušao sam se jedno vrijeme i riješiti svih Google-ovih proizvoda, međutim shvatio sam da je bez YouTube-a nemoguće normalno koristiti internet. Većine ostalih servisa sam se riješio, tako da na kraju koristim samo YouTube otprilike, ponekad Google+ da vidim objave o elementary OS-u i to je to. Napravio Google account sa svojim mailom tako da nemam ni GMail.

Ni ovaj Inbox neću koristiti. Prvenstveni razlog zašto koristim elementary jeste zato što mi je sve na jednom mjestu. Mail-ove i RSS feed-ove dobijam preko Thunderbird-a, fino dobijem obavijest bez obzira šta da radim. Što se tiče integracije sa društvenim mrežama, tu je Pidgin stalno pokrenut u pozadini. Ikonica u tray-u za temperaturu, za reminder-e imam fino Get Things GNOME! i to je to. Ne kupujem toliko online pa mi integracija sa Amazon-om i sličnim servisima praktički i ne treba, da mi treba koristio bih Ubuntu Dash ( :hihi ). Dakle zaključak, Inbox mi ne nudi ama baš ništa što već sada nemam, mada moram priznati da je fino viditi jedan online servis koji nudi sve na jednom mjestu i to poprilično fino dizajnirano koliko vidim.

Nit sam ovisan o Google-u niti o Microsoft-u niti o Apple-u. Osjećam se kao u nekom cyberpunk filmu gdje idem u drugačijem smjeru od svih ostalih. Samo čekam kada će me neko početi siliti da koristim nešto od njih. :hihi
Blog: https://r3bl.github.io
Twitter: https://twitter.com/r3bl_
Hardcore elementary fan.
Avatar
Postovi: 142
Postovi: 142
Pridružen/a: 20 lip 2013, 00:14
Lokacija: Brčko, BiH
Podijelio/la zahvalu: 13 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
Spol: M
OS: elementary OS
Matrix kuca na vrata....
:-)
Max Bunker
Max Bunker

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.