Sada je: 03 svi 2024, 06:50.
Razne diskusije nevezane za Linux.

Moderator/ica: Moderatori/ce

JH-IM je potpuno u pravu. Izvor problema je što ekipa želi usluge za džabe, a onda se zapravo žali na tome što firme traže inventivne načine da zarade na nečemu što ti daju besplatno. Rješenje svega ovoga je trivijalno: naučite kako postaviti MX server te si napravite u nekom jeziku web sučelje za to. Ja osobno to kanim napraviti tokom idučihg godinu dana i preći na svoj mail tipa shrike@shrike.pro. Troškovi su rentanje najjefitnijeg VPS-a (tipa 3 dolara mjesečno iliti 2 kave, plus domena koja je oko 20 $ godišnje. voila.... nema reklama, nema zle korporacije, nema ničega. Već imam u prirpemi vlastiti secure dropbox ala shrike (znači radi isto što i dropbox samo je sve kriptirano i 100% pod mojom kontrolom, te ni vlasnik servera nemre ući).
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
E kad bi to baš tak bilo jednostavno... Za sve to treba infrastruktura, a ona je u vlasništvu korporacija. Centrale, serveri, interkontinentalne veze, optika, sateliti, napajanje energijom.... Uspiju li korporacije u svojim naumima iz mog uvodnog teksta, lova ce diktirati kome ce koja informacija i kada biti dostupna i za koju cijenu ( niz: google- madarska - apple- nedavni papin govor o internetu- globalizacija- recesija- isil- iranski plin..... )

Treba to sve sagledati širokim objektivom, priča je daleko šira od priče o FOSS-u ili vlasničkom softveru.
Max Bunker
Max Bunker
shrike je napisao/la:JH-IM je potpuno u pravu. Izvor problema je što ekipa želi usluge za džabe, a onda se zapravo žali na tome što firme traže inventivne načine da zarade na nečemu što ti daju besplatno. Rješenje svega ovoga je trivijalno: naučite kako postaviti MX server te si napravite u nekom jeziku web sučelje za to. Ja osobno to kanim napraviti tokom idučihg godinu dana i preći na svoj mail tipa shrike@shrike.pro. Troškovi su rentanje najjefitnijeg VPS-a (tipa 3 dolara mjesečno iliti 2 kave, plus domena koja je oko 20 $ godišnje. voila.... nema reklama, nema zle korporacije, nema ničega. Već imam u prirpemi vlastiti secure dropbox ala shrike (znači radi isto što i dropbox samo je sve kriptirano i 100% pod mojom kontrolom, te ni vlasnik servera nemre ući).


Zavisiš onda od tog servera i bilo koga ko mu ima pristup. Dakle puna enkripcija VM-a je pod obavezno. Računaj na to da nemaš ama baš nikakvog spam filtera, dakle ako ga koristiš na više od 20ak portala za prijavu velika je šansa da ćeš upasti bar na 3-4 spam liste od kojih će spam dolaziti direktno u tvoj inbox.

Dalje, moraš se pobrinuti da svaki tvoj pristup serveru bude maksimalno enkriptovan, dakle da nemaš niti jedan otvoreni port ili bilo koji ranjivi pristup, inače su svi tvoji privatni mail-ovi i podaci koje čuvaš na cloud pod rizikom, da ne govorim o tome da se neko može predstaviti u tvoje ime, izbrisati mail nakon što naruči nešto (na primjer) i nećeš ni saznati za propust dok ne bude prekasno. Vrlo je bitno i odabrati pravu lokaciju za tvoj server zbog NSA i sličnih. Server mora biti pouzdan, dostupan 24/7 365 dana u godini, inače ćeš propuštati neke mail-ove.

Ima tu malo više komplikacija od čistog plaćanja servera, upravo zato se ljudi i okreću gotovim rješenjima, imaju mnogo manje briga oko održavanja i besplatno im je. Imam svoj VM na jednom serveru čisto zbog učenja, dakle ni za kakvu posebnu namjenu ga ne koristim. U iskušenju sam da podignem mail server na njemu, ali ne znam dovoljno dobro da njime upravljam da bih mogao da garantujem sam sebi kvalitetnost servisa, tako da mi je trenutno draže da se neko drugi brine o mojim mail-ovima nego da ja to lično radim.
Blog: https://r3bl.github.io
Twitter: https://twitter.com/r3bl_
Hardcore elementary fan.
Avatar
Postovi: 142
Postovi: 142
Pridružen/a: 20 lip 2013, 00:14
Lokacija: Brčko, BiH
Podijelio/la zahvalu: 13 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
Spol: M
OS: elementary OS
Ko kaže da nemam spam filter? Naravno da postaviš i svoj spam i antivirus filter... pa to su osnove. Naravno da će neki portovi biti otvoreni, recimo minimalno 25 (953/587) i 22 jer ti trebaju da mx server radi a trebaš se moć i logirat na njega. Da su zatvoreni svi portovi, server ne bi mogao raditi ništa... :P što se dodatnih enkripcija tiče to isto nje spektakularan problem. U svakom slučaju nije baš mnogo kompleksnije od onoga što sam rekao. redundancija se isto da riješit sa time da imaš recimo 2 ili čak 3 vps-a (potencijalno i iza load balancera). recimo da ti tada trošak dođe (sa višestrukim redundancijama) pa do 30$ mjesečno, mislim da to nije toliki problem. Ako uzmeš jefitniji vps, i manje.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Kolega shrike, pa zar vi stvarno mislite da bi time išta promijenili ? A koji hardwer će to sve upogoniti...ili imate i rješenje za proizvodnju svojih komponenti za koje jedino možete biti sigurni da nemaju pridodane neželjene funkcije ? Imate i rješenje za svoje objekte, osoblje, zaštitare i milione kojima ćete to suportirati iosiguravati lojalnost osoblja na vviše desetljeća ...?

Nemojte ovo krivo shvatiti, ali samo želim reći da promjena jednog kotačića u ogromnom mehanizmu nemože nešto bitnoga promijeniti..
Max Bunker
Max Bunker
aposlutno da može. Imam servis koji ja plaćam i konfiguriram tako da mi nitko ne može nametnuti ikakve reklame ili filtrirati mailove kada dolaze na način na koji ja to ne želim. Čitava poanta uvodnog posta (koji je preveden tj prepričan od druge strane) je u tome da se sve te besplatne usluge, kao i ove hiper jednostavne modificiraju na način da se može na njima zaraditi.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Aplikacija Inbox je samo djelić mnogo šire slagalice.
Uz malo pesimističke analitike, lako bih u tu slagalicu uklopio mađarski test pokušaja naplate gigabajta, pa čuveni papin govor o zlokobnosti interneta, pa užurbanu utrku u postavljanju komunikacijskih satelita od sve više država i korporacija.... No, nismo vidoviti, pa nam samo preostaje pratiti događaje i tražiti poveznice u prošlim dogadajima..
Max Bunker
Max Bunker
Mađari su posebna priča. To je kod njih isto što je i kod nas bio krizni porez jer su financijski u rasulu i pokušavaju smisliti što još sve mogu naplatiti. Uskoro će doslovno i zrak naplaćivati. Komunikacijski sateliti u orbiti uopće nisu problem, dapače nužni su radi globalne komunikaciej i prijenosa.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:aposlutno da može. Imam servis koji ja plaćam i konfiguriram tako da mi nitko ne može nametnuti ikakve reklame ili filtrirati mailove kada dolaze na način na koji ja to ne želim. Čitava poanta uvodnog posta (koji je preveden tj prepričan od druge strane) je u tome da se sve te besplatne usluge, kao i ove hiper jednostavne modificiraju na način da se može na njima zaraditi.


Nema džabe ni u stare babe.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.