Sada je: 19 tra 2024, 05:40.
Razne diskusije nevezane za Linux.

Moderator/ica: Moderatori/ce

ali od performansa meni je bitnija konfigurabilnost.
zasto ?
zato jer je to jedini nacin da postignem ono sto zelim, a to je da os radi onako kako ja zelim da radi i da izgleda onako kako ja zelim da izgleda, da ima feel onako kako meni odgovara... to ni jedna binarna distribucija ne moze.... tehnicki bi mogla ali prakticki je to nemoguce.

https://i.imgur.com/9XGvbGw.jpg

moj novi desktop, radjen iz awesome wm za multiscreen.
uzeo sam neke stvari sa kde, dolphin npr, iako sam keyboard tip usera, cesto mi zatreba file manager, da samo odvucem titlove u film misem umjesto komande u terminalu za njih ili da si kolekcioniram muziku i sl....
htio sam dolphin da radi i izgleda kao terminal, potpuno transparentan (ne kao kde da transparira i slova i ikone u njemu) iskompajlirao sam ga takvim:
https://i.imgur.com/4N9UbDa.jpg
https://i.imgur.com/wm4z9JU.jpg
bas kako sam zazelio, modkey+d mi otvori dolphin uvijek u workspaceu 1 treceg (desnog monitora), dalje u tom dolphinu mogu navigirati i sluziti se njim sa tipkovnicom kao u terminal baziranim file managerima, ali tu je i context menu ako zazelim koristiti mis....
ako bas hocu, prebacim awesome tipkom u float mod i vucem prozore misem kao i kod normalnih w managera... ali ne volim taj float
razmisljao sam i o nekom mate ili kde panelu ali njema potrebe zapravo, awesome sam po sebi moze zamjeniti sve sto panel nudi...
to je poanta source, od jednog grafickog file managera mozemo uciniti hibrid izmedju terminal based i grafickog managera kako god nam pase.... u binary je to nemoguce
ili na jednom obicnom x-u mozemo napraviti svoj desktop koji nije niti kde, niti mate niti nista, vec hibrid svega po malo, gdje sami doziramo sastojke koje zelimo.
zato volim svoj os, ne zbog performansa koje mi nudi i kojih stvarno ima, bas me briga za njih, one su samo prilog glavnoj veceri, da si samo zasladim ono sto sam stvarno htio jesti :bleh

prebacio sam gentoo na ssd koji je bio namjenjen za mac, jer sam shvatio da mi nista osim linuxa vise ne treba... od predhodnog maca nisam imao neke koristi, jedva da sam ga palio....
na gentoo sam stavio wine u kom rade odlicno sve aplikacije koje koristim za audio, video obradu... za slike mi je dovoljan i gimp ali i photoshop bi radio bez problema u wine...
https://i.imgur.com/m8Mpkg5.png
radi i cubase 5 i ableton
za video obradu koristim najvise filmoru, upravo cu i nju instalirat, radit ce sigurno....

koristim neka aplikacije i igre sa mobitela, pa za neke igre pogotovo strategije nekad volim veci screen od moba, za to imam virtual box i android u njemu
https://i.imgur.com/wWOcSur.png
https://i.imgur.com/xbDAioj.png
iako me malo emulirani android zeza ali rijesit ce se i to, u najgorem slucaju rekompajlirat cu mu kernel.

tako da, osim linuxa , bsd-a i glupog windowsa samo radi igra, nista mi vise ne treba....
https://i.imgur.com/Y97Vvn6.jpg
https://i.imgur.com/fehOjIb.jpg

primjecujes zauzece memorije u drugoj slici kod neofetcha ??
znas li sto je sve pokrenuto u workspaceima na tih 900mb rama ?
-gimp za screenshot, chrome sa dva taba jedan linux za sve drugi imgur host, dolphin file manager, irrsi client u terminalu i music player u terminalu

evo malo detaljnije:
https://i.imgur.com/qtNGNq1.jpg
https://i.imgur.com/UPfirwu.jpg

ugasio sam gimp i pokrenuo jos dva taba u chrome, youtube i facebook, dva poznata zderaca resursa....
i je li se nesto promijenilo ?
da, zauzece memorije jos je i palo a ne poraslo, toliko o tabovima i vasim chrome tab argumentima
chrome tabovi ??
hahaha ... :lulz
kernel i os brate... ne tabovi, mozes ih i 100 otvorit ako je kernel zdrav da ih obradi procesorom, isto bi bilo i da je kde ili mate u igri.... nebitni su pokrivaci...bitna je srz - os i njegova srz - kernel
na racunalu postoje 3 osa - bios, kernel i root system
ili 4 osa - bios, kernel, systemd, root system
zato mrzim systemd...
drugi i treci, su najbitniji za performanse u bilo kojem slucaju a tek onda userland ili neka pisljiva aplikacija iz njega tipa chrome

ali koga briga za performanse ?
nije to poanta, poanta je u dva koraka:
1. sloziti os kako ti zelies da radi i da se ponasa
2. sloziti desktop kako ti zelis da radi i izgleda

... tu je moc, ne u performansama kojih sigurno da ima.... chrome tabovi nemaju veze vezom

https://i.imgur.com/VbsWKKW.jpg
evo 8 chrome tabova, od kojih su neki poprilicno teski.... 1397 MiB memorije je zauzece - nista ... tolko jedan kubuntu idle trosi bez ijednog taba a tabovi na kubuntu daleko vise zderu od tabova na tvom osu ako znas sta radis, vjerojatno je to i izvor pogresne logike jer je stjecu ljudi sa kubuntu i tabova na njemu pa umjesto osu, to pripisuju chrome-u koji je najmanje bitan u cijeloj prici
15 tabova bi mozda preslo 2Gb ali bi i dalje rad bio fluidan, a vise od 4 5 tabova ne znam da li ikad i otvaram...
ali pored jeftine memorije danas, bitnija je njena fluidnost od njene velicine... radje cu imati custom os na 2gb rama nego genericni na 16gb jer znam da ce ovaj prvi bolje raditi
a ssd mi nist ne znaci, jednako mi radi isti sustav sada na ssdu kao sto je radio prije na hdd-u, tek malo brzi but i chrome se pokrene za sekundu umjesto za 3 nakon svijezeg buta, ostale razlike nisam primjetio
isto je, bitna je fluidnost memorije ne brzina citanja pisanja sa storage jer system radi paralelno, bitnija je latencija paralelnosti od brzine ucitavanja samog sebe sa diska, a ta latencija ovisi o tebi kao os developeru
za svoje potrebe, neko ce uvijek napraviti os 10 puta bolji od najboljeg binarnog osa ali samo za specificne potrebe,
napraviti dobar os za genericne potrebe mogu samo rijetki i to nikad nece biti savrsen os jer ne moze biti
linux nije zamisljen da se distribuira kao os generalno, na to je danas dosao i time izgubio mnoge potencijale...
on je zamisljen kao otvorena jezgra koja ce tisuce otvorenih aplikacija povezati sa hardverom u os
nekadasnje trivijalne distre poput slackware, gentoo, prvih inacica debiana... to su bili brzi sustavi u punom linux potencijalu
danas ove distribucije su bloutani shit nista bolji od windowsa ili maca gdje se korisniku samo prica o nekoj slobodi dok je u njoj ogranicen binarom
neki ne znaju da je binary zatvoren kod jer je iskompajliran, bez obzira sto je iskompajliran iz otvorenog koda.
u source je sloboda, u binary ne.
ove fore, mogu birati kde ili mate ili xfce na debianu ili ovo ono... igranje binaryiem to nije sloboda, mozemo kde instalirati i vrtiti na mac osu ako zelimo
distribucije same svojim postojanjem ogranicuju slobodu korisnika, kernel je dobar primjer... kernel source iz package managera neke distribucije manje je slobodan od vanilla kernela jer je isprckan do te mjere da se ne moze kompajlirati samo za osobne potrebe... tu je i gentoo isti, iako malo bolji, ali isti je... i gentoo kernel izbjegavam iz repozitorija oduvijek jer s njim nemam slobodu kao sa vanilla linux kernelom
inace, za info, oko 70% kernela se tice samog kernela, memorije, schedulanja, koristenja cpua, ciljanog sustava, userlanda i aplikacija, pri cemu biramo system callove i slazemo shemu po kojoj ce ih sustav sa kernelom koristiti. jedino kernel koristi cpu u sustavu, sve ostale aplikacije koriste kernel, na nama je da biramo
aplikacije nemaju ovlasti da koriste realne instrukcije procesora, koristi ih kernel za njih.
on je barijera koja kaze "stop, dalje preuzimam ja (onako kako je moj kompajler htio ;)" svakoj aplikaciji osa ma koliko god ona bila optimizirana, kako ce koristiti hardver ne ovisi o njoj vec o kernelu.
ostalih 30% kernela se odnosi na enblanje diseblanje hardvera

ali u srzi, nista se nije promijenilo jer linux i sve sto distribuciju cini i dalje je otvoreno....samo vecina korisnika danas koristi linux kao zatvoren os i nemam nista protiv toga, da nije tako forum bi nam bio jos mrtviji.
sasvim je lijepo uzeti slobodan kod i sloziti ga za siroke mase.... ne mislim nista lose o niti jednoj distribuciji....
i bloutani zderac resursa poput kubuntu koji sam sebe deoptimizira da bi znao koristiti xyz cpu za zxy korisnika je remek djelo linux svijeta... svakom windowsasu bi ga rado preporucio kao dobar sustav
napravit distru treba umjet, lako je slozit sustav, malo manje lako ali lako napisat package manager ali kako to pustit iz prostora u vrijeme
kako apdejtat binutilse, kompajler, cak i readline i te manje bitne stvari? malo sam guglao, svaka distra to radi na neki svoj nacin koji je svoja znanost za sebe...
naporavit ubuntu moze samo vrhunski mestar sa vrhunskim developerskim sposobnostima
napravit os za sebe moze svako i uvijek ce mu taj os biti bolji od remek djela ubuntu
ne moramo bit mestri da bi zadovoljili svoje potrebe a nikakav mestar ih nece zadovoljiti kao sto mozemo sami
ako razumijemo svoje potrebe, ma ni bog nam ne napravi kvalitetniji, brzi i stabilniji sustav od nas samih, cak i bog bi znacajno zaostao za nama, a ne moramo biti mestri poput canonicala
to je najveci potencijal linuxa, za to je i zamisljen, ostavaren, i napravljen, da nubovima poput mene dadne kod o kom nemam pojma da ga iskoristim kako god zazelim
Zadnja izmjena: abnettaa; 27 lis 2019, 15:07; ukupno mijenjano 1 put/a.
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Ali što čini OS dobrim ovisi o tome što ti trebaš i želiš i ne možeš tvrditi da je univerzalno bolji OS onaj kojeg sam sastaviš od onog kojeg dobiješ na pladnju jer nekome to sastavljanje subjektivno ubije apsolutno svaku dobit koju bi dobio od toga.

Ja prvi nemam vremena ni volje kompajlirati kernel. Koristim Windows kao svoj primarni OS trenutno jer nemam volje uopće baviti se OS-om i sasvim sam zadovoljan jer mi se miče s puta kad trebam nešto obaviti, ne da moram raditi druge stvari kako bih napravio ono što sam želio prvotno.

Mislim da je jako dobar primjer toga da uistinu najviše aplikacije utječu na performanse aplikacija, a ne kernel, ubrzanje Firefoxa nakon Quantum releasea ili PHP-a nakon PHP 7 (gdje se WordPress ubrzao 3 puta između 5.6 i 7.3), a na to nije bilo utjecaja kernela. Ubrzaj WordPress 3 puta kernelom, ajde. Možda i možeš, ali samo kompajliranjem teško.

(Da se razumijemo, imam iskustva u C i Assembly programiranju. U Assemblyju ne puno, ali u C-u jako, jako puno i ondje se najbolje vidi koliko možeš ubrzati svoju aplikaciju mijenjanjem toga kako se ona ponaša, jer to u nekom trenutku prestaje biti pod utjecajem kernela)
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
a u pravu si, ne smijem se ne sloziti, potrebe su nam razlicite
obojici nam treba browser npr, samo ga ja zelim na specifican nacin otvoriti i koristiti, onako kako mojim culima, pokretima i ocima odgovara
radje os prilagodim sebi nego da sebe prilagodim njemu
ali ne koristim ni ja racunalo koliko bi neko pomislio kad procita moje postove....
samo trazi vremena, kad bi pogledao koliko sam zadnjih 15 god posvetio vremena racunalu, to bi bilo punooo,.. ne bi toliko vremena dao nikad
ali drago mi je, jer ovako kad pokojim vikendom zaglavim na racunalu... to je fluidno, ko da ga je svemir stvorio za mene
ali to samo vremenom mozemo dobit ne recimo i novcem jer ne mogu ja platit developera da mi napravi savrsen os dokle ne znam sta zelim, a jednom kad to saznam. znat cu ga i sam napravit i za to ce mi trebat tek koji sat... zanemarivo vrijeme
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
@abnettaa: čitat tvoje postove na mobitelu izgleda otprilike ovako:

Scroll, scroll, scroll, scroll, scroll.. (dvije minute kasnije).. scroll, scroll, scroll i nemam pojma što si napisao jer, kao većina, mrzim preduge postove. :-D
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6758
Moderator
Postovi: 6758
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 351 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Cooleech je napisao/la:@abnettaa: čitat tvoje postove na mobitelu izgleda otprilike ovako:

Scroll, scroll, scroll, scroll, scroll.. (dvije minute kasnije).. scroll, scroll, scroll i nemam pojma što si napisao jer, kao većina, mrzim preduge postove. :-D


Meni dugački postovi ne smetaju, pogotovo kad se autor potrudi pa sve složi u smislene pasuse/odlomke i ne pogubi misli od početka do kraja...

... i jbt telefon i forum, telefon je za nekoga nazvati i to je to, kakvo čitanje foruma, knjiga ili bilo čega drugoga na tom malom ekranu, da se razumijemo trenutno koristim mob od 6,3" i dalje mislim da je ekran (na manjima još i gore) te veličine nužno zlo za pročitati bilo što više od pogledao sam sliku krmenadle na roštilju koju netko pošalje i "lajko sam ti post" :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11347
Site Admin
Postovi: 11347
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
iweb je napisao/la: Ubrzaj WordPress 3 puta kernelom, ajde. Možda i možeš, ali samo kompajliranjem teško.


Ovo je ono što većina ekipe (pogotovo gentooaši) ali čini se ni hrvoje ne razumiju. Samo rekompajliranje kernela baš i neće nešto pomoći, ali mijenjanje postavki u kernelu, njegovih modula itd mogu radikalno ubrzati ili optimizirati stvari. Konkretno recimo scheduleri, disk, network stack promjene, SLAB,... ali sve te stvari mora netko znati što rade, kako i što je bolje za koji use case. Meni je prvi put to bilo korisno kada sam pročitao kako enejblati DMA (na starom P2 sa PATA diskovima), što je zahtjevalo promjenu određenih postavki u kernelu o tome koje module učitava i kako.

iweb je napisao/la:(Da se razumijemo, imam iskustva u C i Assembly programiranju. U Assemblyju ne puno, ali u C-u jako, jako puno i ondje se najbolje vidi koliko možeš ubrzati svoju aplikaciju mijenjanjem toga kako se ona ponaša, jer to u nekom trenutku prestaje biti pod utjecajem kernela)

Ovo isto ekipa ne kuži. Loš algoritam u programu koji ima O(n!) kompleksnost nekog kritičnog dijela ... tu ti ni svecenik neće pomoći a kamoli slijepo rekompajlanje kernela.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
modula ne
oni su tu ili nisu tu, ako je samo jedan isto je kao da ih je 1000 - kernel vise nije fluidan
ovisi sta nam treba, ako nam treba malo modula, ubrzat cemo kernel tako da ih izbacimo sve, ako nam ih treba puno, ubrzat cemo ga tako da ih ubacimo sve, jedan ili sve - isto je.
pojedinacno ni jedan module ne znaci puno
slab vec da ali nigdje nema slab u kernelu, osim da odaberemo njegov allocator
sys callovi su najbitniji koji rade za taj slab, mapiraju, cachiraju, mergaju,.... njihovim cackanjem mozem optimizirati allocator za slab i samim time slab
sam po sebi, slab nema nista u kernelu da se puno konfiguira ali konfiguirajuci sys callove kernela, adersiranja i procesor postavke, mi indirektno konfiguiramo slab.
isto je i sa schedulerima, cpu scheduler nema nigdje u konfiguraciji ali konfiguiramo ga razlicitim kernel postavkama kao i disk schedullere.. samo su 3 u konfiguraciji od kojih je jedan standard kojeg i sam koristim, najbolji i za hdd i za ssd... svi su dobri za oba
svaki od njih moze biti brz i spor ovisi o svemu ostalom, o drugim schedulerima,
ne bi rekao da ikoji gentoo korisnik to ne zna jer gentoo u repozitoriju ne daje kernel za kompajliranje kao ostale distribucije.
gentoo ima kernel kojeg treba konfiguirati u protivnom ne radi... jer je konfiguracija minimal minimala nalik vanilli sa pokojim patchom, switchem gentoo developera.
za korisnike koji ne zele/ nemaju vremena/ ne znaju konfiguirat svoj kernel, gentoo ima skriptu genkernel koja patchira source i korisnik to iskompajlira,
to kompajliranje nista ne ubrzava cak ni na gentoo gdje kompajler cilja za specificni stroj... jer kompajlerove feautures i flagovi za kernel ne rade, cak ni onaj najosnovniji tipa -march=native
sto je svakom gentoo korisniku jasno ako cita use flagove , iz njih se vidi da kompajler tu ne optimizira nist..
march native je trebalo slozit u konfiguraciji manualno ali i to je maknuto u 4 verziji kernela jer nije imalo puno smisla
samo potencionalni bug zbog krivih postavka...
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Koristim aplikacije ne OS. Baš me briga za wallpaper, prozirne menije, taskbare itd. Uopće mi nije bitno koji OS pokreće aplikaciju koja meni treba za rad. Nekad sam mjesečno nekoliko puta brisao disk i instaliravao razno-razne distre. Danas se naježim pomislim da bih morao potrošiti par sati života pa instalaciju i podešavanje Os-a od nule da bude spreman za moj rad. I zato bih uvijek birao Ubuntu, jer bi mi najmanje vremena trebalo od klika na download do vremena kad se može početi raditi. Danas računala ne dolaze ispod valjda 8-16GB RAM-a. Hvaliti se kako OS troši 900MB, a ostalih 6-7 zjapi prazno nema smisla. Neiskorišten RAM je bačen RAM.

Jeiga, starimo, ljudi se mjenjaju. Danas se radije s djecom dodajem loptom u slogodno vrijeme. OS sam po sebi nema smisla. Kao sudac na nogometnoj utakmici. Ako ga ne primjećuješ, znaš da je odličan.

'Fluidno' i 'kompajliranje kernela' kad pročitam :) Fluidno u 2019. mora biti i na laptopu od 1500kn. A kompajliranje kernela valjda 99,99% korisnika Linuxa nikad nije radilo.
Postovi: 286
Postovi: 286
Pridružen/a: 05 stu 2008, 14:40
Podijelio/la zahvalu: 38 puta
Primio/la zahvalu: 32 puta
hrvooje je napisao/la:Koristim aplikacije ne OS.


koristiš jedno i drugo, jer je prvo bez drugog nemoguće.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
konkretno, za zauzece resursa ne znam koliko je i ako je kernel zaduzen, prije ce biti same aplikacije, i dobra optimizacija istih, par flagova kompajleru za hardvare i ciscenje viska kodova poput debug. i par flagova aplikaciji za +/- podrske, takodjer ciscenje ili ekspandanje koda...
ali i to je isto dosta kriticno pitanje jer u ramu su instrukcije, aplikacija kad se starta, kernel je smjesta u mapu virtualne memorije koja je linkana na fizicku memoriju i sprema instrukcije u ram dok linkovi ostaju u cache. - valjda, memory management je dosta kompliciran i za razumjeti danasnje, moderne MM mislim da treba akademsko znanje.
s te strane kernel tehnicki ne moze utjecati na koristenje memorije od aplikacija.
on utjece na drugu memoriju, na cache. Postoje dva cache, systemski i procesorski... systemski je zapravo kernelov cache. Procesorski je jedina realna memorija na racunalu a ujedno i najbrza
Dobrom konfiguracijom kernela, sko ga ubrzamo, sve sto smo napravili ( koliko ja razumijem ) je to da smo postigli najvecu uskladjenost kernel cacha sa cpu cachom,
cistu ne zagusenu, ne prljavu memoriju. Na taj nacin, ako je tocno, mi jesmo ubrzali os i svaku aplikaciju na njemu.
pri cemu se konfiguranjem uvijek kocakamo sys callovima mapiranja, alociranja, izmedju singlethread latencije i multithread mogucnosti.
to je razlog zasto mi je isti gentoo na ssd sada gotovo jednako brz samom sebi na hddu nedugo... buduci da sam stavio sdd koji je ubrzao citanje, slobodno sam frizirao multithreade pod cijenu singlethradova... za razliku od prijasnjeg kernela na hddu gdje sam frizirao singlethead pa je system bio brz gotovo ko sada na ssd.
multithread je i dalje dobro radio, ali nije mi bio niti nesto ekstra potreban... sada sa tri monitora i kad sam se odrekao maca i sve aplikacije koristene tamo, stavio u wine ovdije... sada mi je bitan...
pa imam zapravo mozda i sporiji kernel, ( sporiji - ne zagadjeniji ) 1 sekundu, ali je ucitavanje sa diska brze 3 sekunde, tako da sam u dobitku 2 sekunde + maksimalne multithread mogucnosti svojeg cpu...

Mnogo je stvari, narocito system callova za memory management i cpu u kernelu koje su vrlo vrlo zeznute za shvatit, povrsno i znam sto su ali ako udjem dublje u tematiku samo naucim koliko sam daleko i shvatim da treba bit racunalni znanstvenik kako bi se razumjeli neki dijelovi kernela.
Velik dio kernela razumijem, ali ima tih nekih sitnica koje nikad necu, ali i njihovo povrsno razumjevanje je bilo dovoljno da skupim hrabrosti za eksperimente pa neko vrijeme rada u takvom kernelu da vidim kako se ponasa... i iako ne razumijem neke opcije, znam koji su im rezultati
ali i to je zeznuto cesto jer jedna kernel opcija koja bi trebala ubrzati nesto je ovisna o njih 10 drugih i ako je jedna od njih 10 u drugom kontekstu, ova prva moze ne ubrzati nego usporiti...
sve u svemu stekne se neka logicka slika koja je dovoljna da nakon nekoliko experimenta i podosta proucavanja, u pola sata skonfiguiramo kernel za sta god zelimo..
to kasnije ide samo, a ne treba se u potpunosti razumjet, danas kad otvorim konfiguraciju, milijon stvari. za svaku sitnicu znam di je u njima, 90% ajmo rec i da razumijem... ali onih 10% necu razumjet nikad osim ako se ne vratim u sedamdesetu, uzmem prazan racunar ubacim floppy i pocnem pisat svoj kernel i memory management, a to necu nikad....
niti ne treba, i ovo mi je sasvim dovoljno da si bez puno mozganja po brzom postupku sklepam kernel kakav god zelim.
i uvijek cu jer bitno mi.... kernel smatram nekakvim driverom za procesor
zapravo on to i jest... sta je procesor drugo nego glupa plocica s tranzistorima, sve sto ima od koda na sebi je obican pointer na rom maticne, cist da upali bios.
bios opet glup za sebe, nema pojma o nicem osim povezat uredjaje i uzimat za njih struju is psu, kolko kojem treba...
procesor je i dalje glupan koji nema pojma sta da radi... ceka... ceka svoj driver da ga pokrene
sve stoji i ceka, nema pojma sta da radi
ceka taj kernel koji ce oziviti sve i sve to povezati sa osom i ostat glavno zariste izmedju hardvare i softvare... tocka u kojoj se sve zbiva
mozda cu jednom prestat kompajlirat gentoo i aplikacije, odavno bih jer mi ne igra ulogu to. problem je sto se ne mogu odvojit od portage, jer je najbolji package manager, ne mogu zamislit kako bi apdejtao i odrzavao sustav na bilo kojoj distri - bih al to bi bile komplikacije...
ali mozda cu prestat kompajlirat, trazit gotove binary
ali tu tockicu u koj se desava sve, kernel... na svakom pc, do god sam ziv, kompajlirat cu
ne mogu zamislit rad na genericnom kernelu koji mi uvijek u pozadini genericno vaze neku sredinu izmedju core2 single threada i i7 multithreada... izmedju ide i ahci moda sate, mogu ja stavit ahci u bios, cak i samo njega pustit u kernelu ali sta kad ce mi i dalje neki sys callovi radit cacheve koji mogu ubrzati ide mod
cemu ? i ovako je cache uvijek napunjen, bolje da ga pustim bilo cemu, pa i najmanje potrebnom, drugom
mozda to necu primjetit u normalnom radu, ali ako nabijem cpu na 100%... vec bih mogao vidjeti sitne latency promjene
ili kako bih reko, fluidnost

laptop oid 1500 kn i gore windows 10, ahahaha mora da je fuildno ko kvantno polje... zakuco bih ga odmah u zid, cim bi mi se kuglica zavrtila oko misa
kad se sjetim tih zelenih ms mouse kruzica, mali zeleniii..ko zna kakvi svemirci zaplelli se po cachevima :lulz Hvala ti Linuse !!! ::bravo
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.