Sada je: 23 ruj 2021, 12:26.
Razne diskusije nevezane za Linux.

Moderator/ica: Moderatori/ce

(kao odgovor na post viewtopic.php?f=26&t=10334&start=10#p183843)
Zaobilaženje standarda ja dugoročno recept za katastrofu i nemoj to raditi. Ako je apsolutno nužno onda ćeš morati napraviti solidnu dokumentaciju.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 176 puta
Primio/la zahvalu: 295 puta
Spol: Y
Prokleti standardi su nas i doveli do katastrofe ;)

Open your mind. Out of the box ;) @Shrike, ne ti konkretno, vec svi :)
... šta god da učiniš ... NISI DOBRO IZRAČUNAO ...
... for good fun and advanced thinking join WS1 ...
... do Boga je put dosta kratak, ne moras dalje od svog srca ...
Podijelio/la zahvalu: 23 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
Molim? Upravo suprotno, sve što se drži standarda je dugoročno preživjelo a ostatak je izumro uz golemu količinu problema. U mom IT iskustvu koje ipak uključuje i sistem sa desetak servera na kojima se svakom vrti po nekoliko virtualki i koji opslužuju tisuće i desetk tisuća korisnika tjedno, a u zadnje vrijeme i sa cisco mrežnom opremom - većina problema dolazi od toga što se ovaj ili onaj nije pridržavao standarda i izmišljao je svoju vodu. Čak ne ni toplu, već hladnu i iskreno mi ide već na kitu to.

Čisto da budemo jasni, out of the box ne znači van standarda. Kada kažem standard, ne mislim na kvalitetu u stilu "standardne kvalitete" i "tipična rješenja", već ovo: ako pišeš C, piši barem ansi C a ne K&R C hibrid koji kompilira na jednom kompajleru i ako koristiš 802.xyz, onda koristi to a ne neku kombinaciju 802.xyz i svojeg smeća. Već mi ozbiljno idu na kitu programi i sustavi koje je netko radio po svojem nahođenju, bez dokumentacije i kršeći sve standarde, te onda to proglasio neprikosnovnom svetinjom - iako je bilo sa više rupa od šviarskog sira.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Moderator
Moderator
Vlada Republike Srbije je potpisala ugovor sa $MCS jer to je "standard", zar ne?

Ko prica o hibridnim kompajlerima, ne govorim o tehnickoj izvodljivosti, vec o stilu programiranja koje daje slobodu van standarda upravo na otvorenim sistemima ...

@Shrike, ocigledno ovaj svet zivi u STANDARDU, STEREOTIPU, KUTIJI ... Kada sam rekao OUT OF THE BOX mislio sam bukvalno. Nisam bio niti metaforican niti duhovit, vec jasan i koncizan u toku svojih misli.

Kaze moras ovo, moras ono ... a ne mozes ovo ili ono ... robuj kutiji, mozes i da ne robujes ... mirror logic i sizofrena premetacina bespotrebnih misli ...

Konkretno kada sam govorio da Gnu/Linux dopusta vanstandardne procedure, mislio sam na raznorazna tweakovanja koja kod zatvorenih sistema prave haos i iz tog aspekta tvrdim da su standardi losi ...

Ne mislim menjati standarde tipa: ftp, tcp/ip, http.... vec nacin njihove upotrebe :) To ti je drushkane izvan kutije ... i jos nesto - ti ljudi koji su "smisljali toplu/hladnu vodu" kao sto kazes - ocigledno si im dao vece privilegije nego sto vanstandardni sistemi dopustaju ;)

Ali ovako, da te moja logika ne bi bacala u zabludu, napravi experiment - postavi isto toliko usera i podataka u neki sistem sa vec testiranim integritetom ... dobices FALSE na tvoj thinking :)

Evo jos jednog primera:
ako je rezultat smesten u kolonu manji od jedan { do this :) }
ako je rezultat smesten u kolonu veci od jedan { do that :) }
ako je rezultat smesten u kolonu jednak "badwords" { do not :) }
....
} else { bla bla

Logika mi govori da je ovo glupi standard, proverava nebuloze, zar ne? Po meni je van standarda sledece:
ako je nesto trulo u drzavi danskoj { die(); }
} else { izvrsi program :) }

... ... ... ... sitni su sati i mozda ovo nekome i nema smisla ... ali ... time ... hm

Bio sam u zabludi misleci da se na fakultetu stvari odvijaju skroz normalno, jedan kolega pre nekog vremena napise neki program, kao simple, ja probam 4, 5 "upita" i pitam ga sta sa ovime? Kao odgovor dobijem jos petlji ... naravno pobrisem sve i pojednostavim i razbijem zabludu standarda u svojoj glavi ...

:) :) :) @Shrike, projekat koj sam jos pre dve, tri godine zapoceo zvao se AntiStereotip, tako se i dalje zove ... ws1?up=antistereotip -> u pitanju je model, ne materija. Nacin razmisljanja. Nije opipljiv ali je primenljiv. Nije u standardu ali je brz :) Nema cache a pitaju da li ima :) Ovo ne pricam napamet vec iskustveno :) :) :)
hightech je napisao/la:Kada sam rekao OUT OF THE BOX mislio sam bukvalno.

Pravilan izraz za ovo što si reko je Outside The Box, gdje na primjer programer razmišlja izvan okvira i nađe inovativno rješenje.
People say nothing is impossible. But I do nothing every day.
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Ovo je zanimljiva diskusija i razdvojit ćemo to u odvojenu temu. On topic ovdje ću samo savjetovati da se ne krše standardi i "best practice" jer će si sjebat mrežu, a pod time mislim da mu gotovo sigurno neće biti proširiva, neće biti redundantna i imat će probleme sa kompatibilnosti sa drugim uređajima zbog čega će popravci i održavanje biti noćna mora.

hightech je napisao/la:Vlada Republike Srbije je potpisala ugovor sa $MCS jer to je "standard", zar ne?

Ne. To nije standard, pobrkao si cijelu galaksiju. Standardi su ti ono što se spada pod ISO/IEEE/RFC/ANSI/POSIX/LSB/... ili ono što se naziva "best practice". Potpisivanje ugovora nije standard. Slobodno krši npr. POSIX, ali to nije razmišljanje izvan kutije nego kršenje standarda i tvoji programi neće biti kompatibilni sa ostatkom svijeta.

hightech je napisao/la:Ko prica o hibridnim kompajlerima, ne govorim o tehnickoj izvodljivosti, vec o stilu programiranja koje daje slobodu van standarda upravo na otvorenim sistemima ...

Nisam spomenuo hibridne kompajlere ni jednom riječju već upravo o stilu programiranja koji uključuje pisanje koda koji nije po satandadu (doduše, to se odnosi na jezike tipa C/C++ koji zapravo imaju ISO stanarde) pa se ne mogu kompilirati nigdje osim na tom jednom računalu na kojem radi više slučajno nego namjerno, ili kada ljudi pišu nedokumentirani kod, a uključuje brdo vlastitih rješenja i modifikacija. Mislim, možeš ti napisati vlastite headere, module i slično, ali se onda potrudi da su dokumentirani. Isto tako, ideja da je OK kršiti standard na način da zamijeniš sve { sa BEGIN i } sa END je vrhunac idiotluka.

Ukratko, sve nestandardne stvari koje su ljudi radili su bile primarni uzrok masivnih problema, a nudile su marginalno malo koristi.

EDIT:

stereoitip !=standard. Primjerice, službeni pravopisni hrvatski je isto de facto standard iako ga tako ne zovemo. Ne trebaš redefinirati riječi hrvatskog jezika ili kršiti pravopis i gramatiku nazivajući to predrasudama da bi napisao revolucionarnu knjigu, priču ili pjesmu.
Moderator
Moderator
@Shrike
Drushkane, izvrnuo si moj koncept iz konteksta :)
U potpunosti. Citao si jedno, zakljucio drugo :) No problemo ...
Nego da pokusam jos jednom:
$mcs=>srb.gov - standardne procedure za nase experte , kontas sada ? Ustvari neeeee, cekaj ... ne dopustaj mislima da ovo tumace :) :) :)

A sada, Nesto sasvim drugacije - Monty Python ? Ne to, interferenca ... :)
A što bih trebao zaključiti ako kažeš da su standardi loši a misliš na nešto deseto? Ili misliš "standard" u smislu "tipično", pa je onda "tipično ponašanje naših eksperata" i "tipična rješanje" i u tom stilu?
Moderator
Moderator
Apsolutno. Niko nije rekao da se standardi trebaju menjati, vec da se drugacije trebaju upotrebljavati za razliku od "tipicnih" resenja (citaj "standarda")
Ako je npr. u web dev-u, konkretno PHP-u [ CI ili ZEND ili SYMPHONY ] standard, ja onda necu da pratim taj standard, jer po mojim ukusima "taj standard" je prespor i neefikasan ... Isti slucaj je i sa svim drugim stvarima ....

Uostalom, mislim da je bolje da se ne upustamo u raspravu oko toga jer je vrlo tesko razbiti navike (citaj "standarde" iliti best practices") programera ...

@Shrike, jedan savet ... ne dozvoli specifikacijama da te uokvire ;) Izadji iz kutije :)
Odakle ti da su to standardi? Pogotovo za PHP web razvoj. Symphony je CMS, a ZEND je framework. To nema veze sa standardima, jer nema veze ni sa samim PHP-om i to je izbor developera sto ce koristit. Ne mogu ja sad proglasit CakePHP standardom, kao sto ni Microsoft ne moze proglasit XML standardom za strukturu web stranica, vec o tome odlucuje W3C.

Shrike govori o precizno definiranim standardima kao skupovima pravila koje je potrebno postivati da bi se izbjegao kaos i ti su standardi jako dobri i proglaseni od organizacija poput ISO/W3C.

standard != stereotip
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 99 puta
Primio/la zahvalu: 208 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.