Sada je: 29 ožu 2024, 09:01.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
ma gentoo, kakav sabayon...
upravo sam jos jednu independent distru isprobao.... Alpine linux... preeedobra je
busybox je ful brz
bootstrapao sam je, ima 250 aplikacija cijeli sustav sa browserom, playerima... apk package manager brzi od voidovog i archevog zajedno...
fenomenalna distra.. i gore dwm...
sjetio sam se da mogu na drugi disk instalirati multibut pa sa F8 birati disk pri butu.... sad mi nema kraja, isprobat cu sve independent distre i s njima sve dm-e i de-e... :lulz
moram kupit usb (crko mi) da probam gobo i guix... guix je tesko butstrapati, a gobo nemoguce jer ne slijedi hijerarhiju unixa

#
dobar je debian, da... jedan od boljih linuxa.. svidja mi se package manager, samo taj systemd..

@bertone
a neki wm ?
nema veceg uzitka od nekog dwm-a ili awesome wm-a, nije ni i3 los ali...nesposoban je malo
dwm sam danas prvi puta probao i uopce nije tezak... ful je brz, konfiguracija mu je u C i jednostavna je, iskompajlira se u 3 sekunde. Tiling wm i urxvt terminal.... nema bolje kombinacije
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
abnettaa je napisao/la:busybox je ful brz

Vjerujem da je! :lulz
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
abnettaa je napisao/la:@bertone
a neki wm ?
nema veceg uzitka od nekog dwm-a ili awesome wm-a, nije ni i3 los ali...nesposoban je malo
dwm sam danas prvi puta probao i uopce nije tezak... ful je brz, konfiguracija mu je u C i jednostavna je, iskompajlira se u 3 sekunde. Tiling wm i urxvt terminal.... nema bolje kombinacije


Nemam ja trenutno vremena za igranje, ali kad jednog dana odem u penziju potpuno ću se raspustiti i probati ću svašta :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Solus je još jedna independent distra. Mislim da je mogu koristiti i početnici. ;)
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2206
Postovi: 2206
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 95 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
tnx za info
bas gledam, rolling release - to volim
ima i bootstrap arhivu https://github.com/solus-project/solbuild
i to volim
najvise volim distre koje mogu iz minimala bildati, ne volim instalere... ovako mogu birati sta cu, a i najbolji je nacin za upoznavanje sa distrom, uzivancija ziva...svaku distru koju imam sam butstrapao
sad si mi zadao posla :thmb-up

evo jedne lude distre za eksperimente:
https://bedrocklinux.org/
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
abnettaa je napisao/la:najvise volim distre koje mogu iz minimala bildati, ne volim instalere... ovako mogu birati sta cu, a i najbolji je nacin za upoznavanje sa distrom, uzivancija ziva...svaku distru koju imam sam butstrapao

To je ono što ljudi koji pokušavaju napraviti od linuxa windows klon ne vide. To da je linux "Lego OS" i da mu je to ogromna prednost naspram ostatka čopora. Nije bitno što tako može linuxom baratati možda 0.001 promil ljudi, bitno je da baš ti kreativni ljudi, neopterećeni reklamnim i prodajnim problemima, stvaraju važne inovacije u tom području računalstva.

BTW, komplementarni način upoznavanja OS-a može se sprovesti metodom "raskopavanja" normalne instalacije a ne samo "odozdo na gore". Tada ne koristiš posredništvo raznih tuđih build skripti nego si sasvim slobodan odšarafiti dijelove po volji i dešifrirati shemu spajanja, a to ti opet daje pogled na iste stvari iz drugačijeg ugla.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
tesko je to s genericnim distribucijama
hoces odsarafit jedan dio, ona odmah odsarafljuje drugi

jedan debian nikad neces odsarafit onako kako tebi treba osim ako ne ides iz nizeg prema visem.
oces npr obrisati xorg wacom, nvidia drivere, on ti automatski obrise i evedev za tipkovnicu...
instaliras evdev, on ti automatski instalira wacom i nvidia...
jedini nacin je uzeti minimal bez xorga i instalirati paket po paket, ne xorg meta paket
ili obrisati xorg meta i onda opet slagati pa te dodje na isto...
kod binarnih distra uvijek je najefikasnije krenuti iz minimala jer, ako je ides odsarafljivati, moras je opet odsarafiti do minimala kako bi mogao postici ono sto zelis
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
abnettaa je napisao/la:tesko je to s genericnim distribucijama
hoces odsarafit jedan dio, ona odmah odsarafljuje drugi

jedan debian nikad neces odsarafit onako kako tebi treba osim ako ne ides iz nizeg prema visem.
oces npr obrisati xorg wacom, nvidia drivere, on ti automatski obrise i evedev za tipkovnicu...
instaliras evdev, on ti automatski instalira wacom i nvidia...
jedini nacin je uzeti minimal bez xorga i instalirati paket po paket, ne xorg meta paket
ili obrisati xorg meta i onda opet slagati pa te dodje na isto...
kod binarnih distra uvijek je najefikasnije krenuti iz minimala jer, ako je ides odsarafljivati, moras je opet odsarafiti do minimala kako bi mogao postici ono sto zelis

Napravio si, vjerojatno slučajno, slamnatog stvora jer sam gore napisao "upoznavanje OS-a" a ne "kustomizacija OS-a". Normalno da je pri kustomizaciji distru bolje slagati od minimalca i da tu imaš najbrži početni uvid u stvari.

Upravo kad se nešto raspadne bolje vidiš kako je OS pospajan i kako je koja distra zamišljena u originalu i u cjelini. Traje duže, mukotrpnije je, ali daje poseban uvid. Nema tu bolje ili lošije, nego drugačije.

One stvari koje su prejako ovisnostima upletene u distru računam pod karakteristike same distre, u temeljnu politiku developera, makar bilo nešto meni glupo poput plymoutha. O systemd-u bolje da držim jezičinu za zubima. Ah, otelo mi se opet! Ignoriraj to u svakom pogledu! :zvizdi
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
to da...
zato volim linux i gnu..
ljudi kazu linux nema ovo nema ono za razliku od windowsa ili maca
ali linux je nezamijenjiv...
milijarde konfiguracija i ono sto je najzanimljivije, konfiguiras kako ti hoces...nema defaulta koji se mora slijediti.
jednu aplikaciju mozemo konfiguirati na mnogo razlicitih nacina i u razlicitim konfiguracijama da efekt bude isti.
najdraze konfiguracije su mi ~/.xinitrc i ~/.Xdefaults... Zasto bi neki Compton konfiguirao u njegovoj konfiguraciji kad ga mogu direktno u ~/.xinitrc ili zasto bi neki terminal u njegovoj kad ga mogu u ~/.Xdefautls ili u konfiguraciji windows managera...
I puno je kvalitetnije tako... svaki windows manager bolje radi ako wallpaper za desktop stavimo u xinitrc nego u njegovu konfiguraciju i sve ostale dodatke poput widgeta, conkya, docka... (awesome, i3, dwm...) , normalno podrazumjeva se da koristimo startx umjesto login managera.
Jedna te ista stvar u Linuxu se moze postici na milijon razlicitih nacina...
xinitrc, xdefaults i bashrc su mi glavne konfiguracije a sve ostalo, napravim konfiguraciju u direktoriju ~/.config i svakoj aplikaciji kazem da cita konfiguraciju tamo... i sve mi je na jednom mjestu vise manje. Desktop cijeli podesim u ~/xinitrc i ~/.xdefaults a one sitnice u ~/.config. Dok cijeli os vise manje ima konfiguracije u /etc..
Nema veceg gusta nego bootstrapati neku distru, kad dobis minimalnu bazu s package managerom pa pomalo pocet radit konfiguracije u /etc ..fstab, locale, init, serivse, network... pa kernel, module i onda slagati userland
i na kraju kad pokrenes desktop po prvi puta i pocnes ga konfiguirati...to je neki poseban osijecaj...nema granica, stavis panel xfce-a, menu gnome-a i awesome windows manager, terminal kde-a... ili neka savim stota kombinacija, tu dolazi ~/.xinitrc u igru
i onda sve to ukrasimo nekim compton efektima,..
Linux je Moc... nista ga ne zamijeni
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Kod: Označi sve
ljudi kazu linux nema ovo nema ono za razliku od windowsa ili maca
ali linux je nezamijenjiv...
milijarde konfiguracija i ono sto je najzanimljivije, konfiguiras kako ti hoces...nema defaulta koji se mora slijediti.

Većini je ovdje to jasno. A ne zaboravimo i svijet BSD-a kao dodatni izbor.

Kod: Označi sve
najdraze konfiguracije su mi ~/.xinitrc i ~/.Xdefaults... Zasto bi neki Compton konfiguirao u njegovoj konfiguraciji kad ga mogu direktno u ~/.xinitrc ili zasto bi neki terminal u njegovoj kad ga mogu u ~/.Xdefautls ili u konfiguraciji windows managera...
I puno je kvalitetnije tako... svaki windows manager bolje radi ako wallpaper za desktop stavimo u xinitrc nego u njegovu konfiguraciju i sve ostale dodatke poput widgeta, conkya, docka... (awesome, i3, dwm...) , normalno podrazumjeva se da koristimo startx umjesto login managera.

Sve ima svoje prednosti i nedostatke a smještaj konfiguracije je posebna filozofija. Općenito govoreći, ja sam za decentraliziranost, tj. to da svaki program ima svoju sferu utjecaja i da se ne miješa u tuđu koliko je to moguće. Tako je fleksibilnost najveća, vjerujem i preglednost i sigurnost, a mana je veći broj datoteka. Za programe koji upravljaju drugim programima treba dopustiti samo njihov ograničeni nivo apstrakcije bez spuštanja prenisko u detalje "potčinjenih" programa. Dakle, isti sistem kao pri programiranju. Na kraju krajeva, .xinitrc je praktički samo "skripta" i što ćeš staviti u nju je tvoja volja, ja sam recimo znao staviti xmodmap konfiguraciju i skriptu za dodavanje dodatne rezolucije monitora jer mi je odgovarao tajming pokretanja.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.