Sada je: 16 tra 2024, 05:10.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
Ovu temu pokrećem kao netko tko je više zadovoljan mx linuxom, debian/ubuntu based lts izdanjima kao što je peppermint os, trenutno koristim i kde neon za njega vjerujem da je ubuntoid..no nekako me razočaralo što 8.9.1 xfce verzija debiana u live sesiji ne prepoznaje wireless..a arhaični zgled mi se nimalo ne sviđa dok na primjer sve ove lubuntu/based pa čak i manjaro xfce po defaultu ima lijepu funkcionalnost i prepoznatljivost hardwera..Debian live ne otkriva dakle a opet installer traži da znaš njezino ime, sad ne znam da li se odnosi na output od terminala..njezino logičko ime..?
exithus lethalis
exithus lethalis
osnovna razlika izmedju izvedenica i originala je sto u originalu po defaultu ne dolazi nikakav vlasnicki software, ukljucujuci i firmware za razno razne uredjaje koji inace dolazi u defaultnom linux kernelu. nema firmwarea = nema devicea.

opcije su da ili uzmes nedefaultnu instalaciju kojima ima neprocisceni linux kernel (http://cdimage.debian.org/cdimage/unoff ... -firmware/) ili da to rijesis tijekom ili nakon instalacije instalirajuci paket iz contrib ili non-free repozitorija.

inace mozes ocekivati nesto vise posla sa debianom u odnosu na derivate jer se debian ne trudi biti desktop os, sto opet ima svoje prednosti i mane..
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
Da, zanimljivo, ali kako ću skinuti firmware unofficial, čak kad i u instalaciji prepozna koji mu treba a LAN je jedini izvor na stolnom.

Razumijem da se mogu povezati kablom ali ne bi li uz raznorazne wireless kartice koje ima u live image sesiji mogla biti i moja i kad odaberem da s live medija instalira taj isti firmware koji mi predlaže, on to potegne iz slike..?

Intencija da đođe na desktop,ima Gui te razne flavoure mi je recipročna paradigmi da ne želi biti desktos os.Vjerujem da je bio i članak demistifikacija debiana koja ide u prilog često poruci da debian zaobilazi početnik.

Kad tad u gdebi installeru barem instaliras cheome (ja) ili neki drugi lokalni deb file.
exithus lethalis
exithus lethalis
defaultna instalacija ne sadrzi vlasnicke pakete pa onda nema ni iz cega izabrati.
moras se snaci oko toga, ili da mu podturis taj paket u instalaciju, instaliras ga sa drugog medija prilikom instalacije ili se na kratko snadjes s nekim drugim izvorom internet pristupa, recimo usb teathering uglavnom radi dobro.
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.