Sada je: 29 ožu 2024, 14:14.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
Znači stvar je ovakva.... Laptop, u njemu dva harda. SSD na kojemu su windowsi 10 i "obični" hard na kojemu je kali 2,0. Do prije koji dan je sve savršeno šljakalo. Kroz windowse sam sa onom recovery opcijom odabiro da kod restarta podiže kali i sve divno i krasno ali danas, (ničim izazvan!!!) kali je počeo dojavljivati

error: unknown filesystem.
grub rescue>

Sad bih volio nekog od iskusnijih kolega da mi pojasne šta se ovdje dogodilo i kako to riješio? Gledao sam tutorijale na internetu ali se bojim išta tu dirati da ne smrdam windowse pošto ni na jednom tutorijalu nisam našao ovakvu situaciju sa hardovima....
Postovi: 112
Postovi: 112
Pridružen/a: 01 kol 2008, 18:25
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Win8.1
Ovako kako si opisao problem... nemam pojma što bi mogao biti problem jer:
  • ne znam što je to windows recovery opcija pomoću koje se odabire koji će se OS podignuti/pokrenuti szbunjen
  • zašto kao i svi drugi odabir OS-a nisi radio kroz GRUB??

***
Kako kažeš da imaš dva diska, izvadi SSD s Windowsima i na taj način ćeš spriječiti bilo kakvo oštećenje Windowsa, pa nakon toga probaj normalno upaliti laptop i vidi da li će se Kali podignuti kad bude jedini OS na laptopu.

1)
Ako sve prođe OK, vrati SSD i u BIOS-u postavi da je prvi disk za boot, bude onaj na kojem je instaliran Kali... potom restartaj laptop, pusti da se Kali digne i potom napravi update GRUB-a kako bi ti GRUB našao SSD s Windowsima.


2)
Ako sve ne prođe OK, i Kali se i dalje ne želi podignuti, onda ćeš morati ponovno instalirati GRUB i potom vidi da li se sad Kali podiže normalno... ako da, nastavi kao pod 1) ... vrati SSD i u BIOS-u postavi da je prvi disk za boot, bude onaj na kojem je instaliran Kali... potom restartaj laptop, pusti da se Kali digne i potom napravi update GRUB-a kako bi ti GRUB našao SSD s Windowsima.

Nakon toga, u GRUB-u ćeš birati koji će se OS pokrenuti.

Ako nije pomoglo ni jedno, ni drugo... napiši što se događa pa idemo dalje...
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.