Sada je: 19 tra 2024, 03:16.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
http://h20564.www2.hp.com/hpsc/doc/publ ... -c03724171
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11347
Site Admin
Postovi: 11347
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Uvjek neki zaplet oko tog uefi-a i secureboot-a.... :-D

Uefi je u biti naziv za nove verzije biosa i u te nove verzije su uključene značajke poput secureboot-a.
Secureboot je hardverski čip na matičnoj ploči unutar kojeg su pohranjeni napredni algoritmi koji prepoznaju softverske ključeve bootloadera od operativnih sistema .Također secureboot prepoznaje softverske otiske od firmwera raznih hardverskih komponenti.

Ako se radi o hardveru kojeg nije korisnik mjenjao, onda secureboot neradi nikakve probleme.

Ukoliko se radi o operativnim sustavima windows 8-8.1, ubuntu ( neznam napamet od koje verzije ), opensuse ( također neznam napamet od koje verzije ), onda također secureboot neradi nikakve probleme , i nema nikakve potrebe ga isključivati ili bilo što drugo mjenjati u postavkama uefi-a ( biosa ).

Onemogućavanjem secureboot-a i mjenjanjem uefi postavki vezanih za sigurno pokretanje , ste u biti onemogućili ono zbog čega je to i napravljeno, znači nakon toga će se moći pokrenuti i maliciozni bootloaderi i slično. Već možda preko godinu dana nisam naišao na nikakvi problem pri instalaciji Ubunta ( minta ) i opensusea na suvremena računala sa uefi biosom i securebootom.

Korisnike u toj situaciji vjerojatno zeza nešto drugo poput naprednih postavki za instalaciju dva os-a jedan uz drugi, pa onda onemogućavanjem tih nekih postavki u biti zaobiđu problem .

Za windows 8.1 također više nije problem postojanje i drugog ne-windows os-a na disku , jer i win loader ima tu mogućnost da poput grub-a omogući izbor os-a na inicijalizacijskom ekranu....

...............
Max Bunker
Max Bunker
Upalio ili ugasio ja taj secure boot, meni diže win 8.1 ::bravo
Postovi: 112
Postovi: 112
Pridružen/a: 01 kol 2008, 18:25
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Win8.1
Najvjerojatnije zato što grub od linuxa nisi ispravno odradio.

ukoliko je moja teza točna, imaš dva načina za to opraviti:
- popravi grub od linuxa pomoću bilo koje live inux distre
-navedi loader od windowsa da prepozna sve instalirane os-eve


Rezultat bi trebao biti isti a to je da na inicijalizacijskom ekranu dobiješ ponudu koji os želiš bootati...


..........................
Max Bunker
Max Bunker
Pošto se već par dana j**em sa GRUB-om pokušat ću sa ovim od windowsa :thmb-up
Postovi: 112
Postovi: 112
Pridružen/a: 01 kol 2008, 18:25
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Win8.1
Nakon što sam instalirao win10 nadao sam se da će se problem riješiti ali ništa.... Sad sam već stvarno stvarno frustriran i molim pomoć :D

Postupak koji radi...
U windowsima napravim 50gb slobodnog prostora ( ne particiju, ostavim alocirano)
Ubuntu 14.04. na usb stick, dignem sa sticka pokrenem instalaciju, kažem mu da instalira na tih 50gb prostora ( i da si sam napravi particije) kaže da je našao OS i ja kliknem da instalira uz njega... Instalacija prođe u redu, restart, diže widowse bez da me išta pitao???
Postovi: 112
Postovi: 112
Pridružen/a: 01 kol 2008, 18:25
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Win8.1
da nemas ti mozda dva diska unutra tj. SSD i HDD? Po ovome ko da ti nije boot order dobar
Avatar
Postovi: 721
Postovi: 721
Pridružen/a: 16 pro 2013, 22:51
Podijelio/la zahvalu: 31 puta
Primio/la zahvalu: 28 puta
Spol: M
OS: Opet Arch
@ henri_007, ako ne koristiš terminal, skini "EasyBCD2" i pomoću njega napraviš bootloader i koji OS hoćeš dizati prvi.
Avatar
Postovi: 624
Postovi: 624
Pridružen/a: 25 stu 2011, 17:12
Lokacija: vanjski otok
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Manjaro Mate,Mint 17.3
Nemam dva diska... Imam samo jedan od 750gb

@oldman kako misliš ako ne koristim terminal? Da li se to odnosi na windowse ili ubuntu?

Meni se čini da je problem ona "novina" što ima od win 7 pa na dalje, da se windowsi ne gase "do kraja" nego da ostanu u nekom kvazi sleep modu, što omogućava puno brže dizanje sustava.... Ne znam kako se to stručno zove ali sam ja tako shvatio :D
I onda on ni ne dođe do točke gdje bi ponudio bootloader....
Postovi: 112
Postovi: 112
Pridružen/a: 01 kol 2008, 18:25
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Win8.1
Pa to sam ti ja predložio prije 5 mjeseci. Zove se Hybrid Boot ili Fast Startup. Potraži recimo "Win 8 Fast startup turn off" i sl.
"Hodor bre foobar"
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.