Sada je: 19 tra 2024, 04:37.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
Pokuso sam sa startx ali nisam uspio da udjem u sistem.
Det hindrar inte att vi säkrar framtiden!
Avatar
Postovi: 393
Postovi: 393
Pridružen/a: 18 lip 2010, 19:37
Lokacija: Priboj
Podijelio/la zahvalu: 15 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Win 7 ,Ubuntu 10.04,OpenS
Probaj startx kao root i pogledaj errore koje baca.
kk
Postovi: 60
Postovi: 60
Pridružen/a: 30 stu 2014, 16:38
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 5 puta
Spol: M
OS: Gentoo
Da nije ovakav problem:
Kod: Označi sve
....
Fatal server error:
(EE) no screens found (EE)
...
xinit: server error

?
Ako je onda treba podesiti u /etc/X11/xorg.conf
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
Upravo je takav problem. Pokusao sam sa # time emerge --ask firefox da instaliram i to je uspjelo. Instalirano je jos 82 paketa i vremenski je trajalo oko 5 h. Vidjecu da sad podesim x11.

Kad sam ukucao komandu
# nano /etc/x11/xorg.conf
nemam nista - ne postoji nikakav tekst. Dakle,server mi nije aktivan po tom pitanju. Pokusao sam opet da aktiviram x11 sa sledecim komandama

# emerge --ask --verbose --pretend x11-base/xorg-drivers
#echo"x11-base/xorg-server udev" >> /etc/portage/package.use
# emerge --ask x11-base/xorg-server
#env-update && source /etc/profile
Det hindrar inte att vi säkrar framtiden!
Avatar
Postovi: 393
Postovi: 393
Pridružen/a: 18 lip 2010, 19:37
Lokacija: Priboj
Podijelio/la zahvalu: 15 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Win 7 ,Ubuntu 10.04,OpenS
:facepalm
ti si to već napisao a ja nisam ni pogledao prethodnu stranu ...
Ništa, provaj ovako dodati/napraviti jer nemaš taj fajl u /etc/X11/xorg.conf.
Dodaj ovo u taj fajl:
Kod: Označi sve
Section "Device"
   Identifier   "Device1"
   Driver       "radeon"
EndSection

spremi/restartuj pa provaj.
Zadnja izmjena: vision; 18 tra 2015, 10:20; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
Misliš "vesa"?

Ovo je Gentoo wiki za F/LOSS driver: https://wiki.gentoo.org/wiki/Radeon#xorg.conf
Ovo je Gentoo wiki za proprietary driver: https://wiki.gentoo.org/wiki/Fglrx#X_-c ... ound_error

Ja sam dobivao sličan error kada sam startao X kao user a kad xorg-server nije imao "suid" flag, bez "suid" flaga X se diže pod root premisijama ili preko display managera (xdm daemon), a ima još i ova fora https://wiki.gentoo.org/wiki/Non_root_Xorg .

"emerge --ask --verbose --pretend x11-base/xorg-drivers" --pretend argument na emergu mu naređuje da glumi da instalira. xorg-drivers je meta-paket koji povlači druge pakete ovisno o postavljenim input_devices i video_card flagovima, a sam xorg-drivers bude povučen kada se instalira xorg-server, nakon xorg-servera treba instalirati driver za grafičku, kod mene je to nvidia-drivers za AMD neznam. Ovisno o redosljedu instaliranja xorg-servera i modula za njega nekad može doći do problema pa je dobro pokrenuti na kraju "emerge @x11-module-rebuild" (pravilnim redosljedom reinstalira sve X module), to bi trebalo pokretati i nakon svakog updatea xorg-servera, a "emerge @module-rebuild" (reinstalira sve kernel module koji su izvan kernela, npr. proprietary driveri) nakon svakog updatea kernela.

Okači ako možes cijeli X log.
kk
Postovi: 60
Postovi: 60
Pridružen/a: 30 stu 2014, 16:38
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 5 puta
Spol: M
OS: Gentoo
kk je napisao/la:Misliš "vesa"?

Nzm, u čemu je razlika između vesa i mesa?

Po onom logu:
Kod: Označi sve
(==) Log file: “/var/log/Xorg.0.log”, Time: Fri Apr 17 10:29:09 2015
(==) Using system config directory “usr/share/X11/xorg.conf.d”
(||) [KMS] drm report modesetting isn't  supported.
(EE)

barem tako msm, da se nije sve instaliralo, jer se vidi da koristi samo "zadnji" fajl → /usr/share/X11/... ako to ima kakve veze (trebalo bi da ima fajl u /etc/X11/xorg.conf.d)?

Meni je problem pravio Device0 , pa kad sam ga zamijenio sa Device1 (driver nisam dirao) onda je podigao X, odnosno LXDE okruženje. Ali ne mora to biti u ovom slučaju.

kk je napisao/la:Okači ako možes cijeli X log.

:thmb-up to je najbolje!
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
vesa je bare bones driver za X bez fancy mogućnosti, mesa je OGL implementacije i mislim da se nemože koristiti kao video driver, ali nisam siguran; ni vesa vjerovatno nece raditi ako nije postavljen vesa flag u video_cards.

On bi po Gentoo wiki trebao staviti ili "radeon" ili "fglrx", ali prije toga bi trebalo sve pravilno konfigurirati i instalirati željeni driver, a kad se to uradi onda netreba niti raditi xorg confige jer u 99% slučajeva sve se samo loada i postavi.

Taj drm error mi je promakao, moguće je da kernel nije dobro konfiguriran ili da fali libdrm koji bi trebao biti sam povučen ukoliko je sve dobro konfigurirano i instalirano libdrm bi trebali koristiti samo in-kernel driveri pa nebi trebao biti potreban za proprietary drivere, tako je kod nvidie.

Problem na Gentoo je taj što je minimalan, pa i neki fallbackovi nisu po defaultu instalirani kao kod drugih distri, a ne povlače se sve moguće stvari neko samo one koje user eksplicitno definira.
kk
Postovi: 60
Postovi: 60
Pridružen/a: 30 stu 2014, 16:38
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 5 puta
Spol: M
OS: Gentoo
Na osnovu slike vidi se da je X11 blokiran. Pokusao sam da
# nano /etc/X11/xorg.conf.d/radeon.conf
da ubacim
Section "Device"
Identifier "radeon"
Driver "radeon"
EndSection
Izbacuje mi gresku, tj. ne mogu da uradim Save.
http://s10.postimg.org/624o2j30p/IMAG0078.jpg

root# emerge --ask radeon-ucode sam uradio
root# emerge --ask linux-firmware pokazuje mi da je blokiran
root# emerge --ask --changed-use --deep @world nije mi prihvatilo

Sada ne mogu da udjem u sistem.
Det hindrar inte att vi säkrar framtiden!
Avatar
Postovi: 393
Postovi: 393
Pridružen/a: 18 lip 2010, 19:37
Lokacija: Priboj
Podijelio/la zahvalu: 15 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Win 7 ,Ubuntu 10.04,OpenS
Tu ti je problem jer jedan paket blokira drugi, znači nemogu oba biti instalirana u isto vrijeme, to piše i u wikiju. ucode je već instaliran a on pokušava da instalira i firmware. Možes obrisati ucode sa: "emerge -C radeon-ucode", pa opet startati prethodnu komandu, možda će proći instalacija linux-firmware bez povlacenja ucodea.

Da bi pisao po /etc folderu moraš imati root premisije, koristi sudo (sudo nano /etc/X11/xorg.conf.d/radeon.conf) ili su.

Pogledaj i onaj dio na wikiu gdje se u kernelu definira koji firmware blob da se koristi, u onoj tablici pronađi svoju grafičku pa se tamo može vidjeti koji je blob za nju. Ovoj korak bi trebao tek na kraju uraditi kada je sve ostalo pravilno installirano, a možda je i genkernel već sve sam postavio.
kk
Postovi: 60
Postovi: 60
Pridružen/a: 30 stu 2014, 16:38
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 5 puta
Spol: M
OS: Gentoo

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 16 gostiju.