Sada je: 19 tra 2024, 08:36.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
Instaliranje Gentoo sam radio prema ovom tutorijalu http://www.tecmint.com/gentoo-linux-ins ... de-part-2/
a koristio sam install-amd64-minimal-20150402.iso. Pri particionisanju sam se koristio sa # cfdisk /dev/sda i napravio sam /,/home i swap particije u Virtual Boxu.
Dakle, problem je sto se sistem ne moze da podize. Prilog slike
http://s16.postimg.org/7mjgpk8lh/snapshot10.png
http://s3.postimg.org/6eycactmb/snapshot9.png

Problem se odnosi na kernel. Kompajliranje sam odradio sa # genkernel all i proslo je sve kako treba, bar po mom misljenju.
Kako resiti problem? Da, ovoga puta nisam imo problema sa instaliranjem gruba koji sam uradio po ovom uputstvu. Napomena, kad god bih pokusao na ovom laptopu da instaliram Fedoru i jos jednu distru , javlja se kao greska i to -kernel panic.
Zadnja izmjena: pribon; 14 tra 2015, 17:22; ukupno mijenjano 1 put/a.
Det hindrar inte att vi säkrar framtiden!
Avatar
Postovi: 393
Postovi: 393
Pridružen/a: 18 lip 2010, 19:37
Lokacija: Priboj
Podijelio/la zahvalu: 15 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Win 7 ,Ubuntu 10.04,OpenS
Taj .iso što si skinio neznam šta je, vjerovatno live Gentoo build, ali tutorial je stage3 instalacija, tako da je .iso nebitan jer se može odraditi preko bilo koje distre. Problem je vjerovatno u konfiguraciji kernela, neznam šta genkernel radi, ali kada bi ručno sve uradio vjerovatno bi skontao gdje je problem. Najlakše ti je pod live distrom uz pomoć lsmod, lspci itd. otkriti šta ti hardware koristi i napraviti prema njima config file za kernel. Sad nisam skontao dali to radiš na živo na laptopu ili unutar Virtual Boxa na laptopu, ako je sve unutar Virtual Boxa onda sam poprilično siguran da je do njega i da bi ti to na živo radilo kako treba.

OT:Tutorial je malo mator, po najnovijem na Gentoo PORTDIR i sve vezano uz njega se definira u /etc/portage/repos.conf/***.conf, zajedno sa svim overlayerima; ovo je uvedeno prije par mjeseci, ako si koristio najnoviji stage3 vjerovatno je samo namješteno po defaultu kako treba, tako da bi samo trebao ignorirati tutorial po pitanju namještanja tih DIRova.
kk
Postovi: 60
Postovi: 60
Pridružen/a: 30 stu 2014, 16:38
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 5 puta
Spol: M
OS: Gentoo
Instalacija Gentoo-a je radjena u Virtual Boxu. Sto se tice tutorijala, primjetio sam da postoje male razlike medju njima, i ovaj mi prilicno odgovara - po mom nekom misljenju. Desavalo mi se, bar sto se tice Arch linuxa, da isti instaliram na laptopu a nisam mogo u Virtual Boxu. Pokusacu da Gentoo i instaliram na laptop. Ranije sam imao problem prilikom instaliranja grub-a koji sam sada uspio da resim.
Det hindrar inte att vi säkrar framtiden!
Avatar
Postovi: 393
Postovi: 393
Pridružen/a: 18 lip 2010, 19:37
Lokacija: Priboj
Podijelio/la zahvalu: 15 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Win 7 ,Ubuntu 10.04,OpenS
To se i meni dešavalo, pročitao sam malo o genkernelu i on bi trebao sam konfiguirati kernel, a pošto se vrti unutar VM-a mora da ga ovaj malo laže :)

Ako nemaš drugi laptop ili disk možes probati shrinkati postojeću particiju, napraviti jednu za Gentoo i za instalaciju Gentoo-a koristiti postojeći sistem (u tutorialima u ovu svrhu koriste live distre). Cijela filozofija Gentoo stage3 instalacije je kreiranje particije, mountanje te particije na neko mjesto, skidanje stage3 tarballa i ekstrakcija na mount point, mountanje /proc /sys /dev na mount point, chrootanje u extraktirani sistem, konfiguiranje fileova, kernel, bootmanager, emerge -DNu @world i doviđorno. Svaki tutorial prilazi instalaciji na svoj način, ali kad počnes stvarno razumjevati šta svaki korak znači onda instalacija postaje jednostavna, a uspit se nauči dosta o samom sistemu. Par puta sam bio žrtva svoje gluposti i breakao sam sistem, te sam ga poravljao tako da sam selektivno kopirao pokvarene stvari iz stage3 tarballa, chrootao se i reinstalirao ih; neznam kako bi se iz tih situacija izvukao na bilo kojoj drugoj distri, bitno je samo negdje imati stick sa live distrom i sve se može popraviti :)
kk
Postovi: 60
Postovi: 60
Pridružen/a: 30 stu 2014, 16:38
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 5 puta
Spol: M
OS: Gentoo
Naucio sam dosta stvari u vezi instaliranja Arch-a a sada i Gentoo-a. Moguce je da mi je preoblem nastao kod Gentoo jer sam napravio /,/home i swap particije a na kraju poslije grub-a kad se radilo kod mount-ovanja sam pokrenuo /boot,/ paricije. Vidjecu da pokrenem instaliranje na PC-iju, ostala mi je integrisana graficka karta i stariji je PC. Malo dok dodjem , do sebe, bio sam u pokretu par dana.
Det hindrar inte att vi säkrar framtiden!
Avatar
Postovi: 393
Postovi: 393
Pridružen/a: 18 lip 2010, 19:37
Lokacija: Priboj
Podijelio/la zahvalu: 15 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Win 7 ,Ubuntu 10.04,OpenS
Instaliranje Gentoo sam uradio prema gore navedenom tutorijalu i sistem se podigao bez problema.
Det hindrar inte att vi säkrar framtiden!
Avatar
Postovi: 393
Postovi: 393
Pridružen/a: 18 lip 2010, 19:37
Lokacija: Priboj
Podijelio/la zahvalu: 15 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Win 7 ,Ubuntu 10.04,OpenS

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.