Sada je: 16 tra 2024, 05:10.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
ako vec zelis KDE pruzi sansu opensuseu i mislim da se neces pokajati,a na forumu vec imas dosta dobre tutorijale sto se tice podesavanja i odrzavanja opensusea
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 07 ruj 2012, 16:12
Lokacija: BIH
Podijelio/la zahvalu: 16 puta
Primio/la zahvalu: 12 puta
Spol: M
OS: Debian - Win7
Ja, da imam takav stroj, stavio bi openSuse svakako (KDE oriđiđi), a u dual bootu bi zadržao taj Mint koji ti je od prije poznat. U početku sam uvijek imao najmanje dvije distre na laptopu.
Uvijek možeš experimentirati na jednoj particiji sa raznim distrama, dok ti ne sjedne ona koja ti najviše odgovara.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6153
Moderator
Postovi: 6153
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 225 puta
Primio/la zahvalu: 333 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Da, ako KDE onda definitivna preporuka openSUSE
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Ma nekako mi open suse nije dosad bio sretan. Par puta sam probao live usb i nikad mi wireless nije radio od prve. Neznam ni jel bi skinio onaj od 4,7 gb iso ili mogu instalirati i sa onim manjim live kde usb open suse. Nepoznam ni alate koji dodju uz njega i neznam jel postupak instalacije isti. I to kaj je rolling release me frka da se nakon nekog updatea sve rastroji. I nije out of the box ko mint glede codeca, flesha,jave,drajvera... Nesiguran sam glede njega. A kaj niste za mint kde ? Mate mi je bio jako stabilan. Dan danas na jednom mini laptopu mi je mint mate 13., djeca mi se igraju njime i godinama im odolijeva. Hoće mi kde biti nestabilniji i bagovitiji od gnomea i mate ? Kojim alatom u live kde pretvoriti disk iz gpt u mbr? Trebam li to uopce raditi ? Gparteda nema u live kde mintu.. I zvuk mi je u live kde bio jako jako tih.. Drajver ?
Max Bunker
Max Bunker
Nabacaću ti neke odgovore nasumično. SUSE nije rolling release, makar ne za sada, a možeš skinuti KDE live CD koji je mnogo manji. Mint KDE je po meni dobar, iako ga dugo nisam koristio. Mada verujem da je najbolji izbor OTB distribucije. I Chakra je veoma dobra KDE distribucija. KDE nije bagovitiji, tu se ne moraš brinuti. Što se hard diska tiče, instaliraj gparted pa radi sa njih šta ti je volja. ;) A zvuk samo pojačaš u kmix-u dole desno, verujem da je samo to u pitanju.
I za kraj... To da nešto neće raditi nakon updatea kod rolling release distribucija je samo prazna priča. Možda se nekada nekome desilo, ali ja evo vozim Arch već nekih 4, 5 godina i nisam niakda imao problema da nešto ne radi nakon update-a.
Avatar
Postovi: 551
Postovi: 551
Pridružen/a: 15 stu 2011, 01:03
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Spol: M
OS: Arch KDE / LMDE Cinnamon
A vidio sam u live kde alat kdepartition ali nisam skuzio kako sa njime gpt pretvoriti u mbr hdd. Sve opcije zvuka sam pojačao, i iz traya i iz raznih settingsa u upravljackoj ploči ali mi se zvuk jedva čuje.. Probat cu sutra live mate verziju da vidim ima li razlike..
Max Bunker
Max Bunker
Pokreni alsamixer iz terminala pa vidi da li je sve pojačano.
Avatar
Postovi: 551
Postovi: 551
Pridružen/a: 15 stu 2011, 01:03
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Spol: M
OS: Arch KDE / LMDE Cinnamon
Zasad sam instalirao mint 17 cinamon. Radi glatko i brzo, a nevidim neku razliku prema Mate sučelju. Ima sve alate koji mi trebaju, wifi-sound-mikrofon-printer delaju od prve bez naknadnih instalacija. Instalacija, update, i podešavanje, sve unutar pola sata. Neznamkakav je chromium za ssvakodnevno korištenje. Od kde sam zasad odustao jer sam ga danas vuru čackao u live modu i izbaci mi neke greške, pa onda kao nešto analizira i izbaci prozor za poslati izvijesce o bugu....pa mi se nije dalo zamaratii to pproučavati. Za cinamon mi se ucinilo da mint ekipa ga najvise forsira i radi na njemu pa sam odlučio par dana raditi na njemu pa da vidim kako ce raditi.
Max Bunker
Max Bunker
Kad je mint u pitanju, koje sučelje je zahtjevnije i crpi više resursa, kde, cinnamon ili mate ?
Max Bunker
Max Bunker
tex.vileer je napisao/la:Kad je mint u pitanju, koje sučelje je zahtjevnije i crpi više resursa, kde, cinnamon ili mate ?


KDE najvise, idle ce ti sigurno biti preko 600 mb, Cinnamon je u sredini a idle je 300-400, i mate sa oko 200... Naravno defaultni sistem bez ikakvog diranja, ali tu negdje bi trebali biti...
"It is not the brains that matter most, but that which guides them—the character, the heart, generous qualities, progressive ideas."
"I'd have to be a warrior, a slave I couldn't be. Soldier and a conqueror, fighting to be free"
Avatar
Postovi: 1253
Postovi: 1253
Pridružen/a: 25 stu 2010, 15:19
Podijelio/la zahvalu: 28 puta
Primio/la zahvalu: 59 puta
Spol: M
OS: Fedora

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.