Sada je: 29 ožu 2024, 06:53.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
KaOS Linux
25 tra 2014, 21:28
KaOS je nova nezavisna rolling release distra. Inspirisana Arch Linux-om, razvijatelji ove distre su se odlučili izgraditi distru iz izvornog koda ili na eng. rečeno "from scratch". Da im je ovo pošlo za rukom svjedoči izdanje koje je objavljeno prošlog tjedna ali ova distra slijedi drugačiju filozofiju.

Ideja je napraviti čvrsto integriranu i transparentnu rolling release distru za moderni desktop, sa fokusom na jedno grafičko okruženje (KDE), jednim toolkit-om (Qt) jednom arhitekturom (x86_64), kao i fokusom na najprikladnije alate i programe. KaOS je baziran na Linux kernelu (3.13.10) dok je illumos kernel pod konstantnom evaluacijom, pa je želja da se u budućnosti prebace na ovaj kernel (illumos je free i opensource kernel baziran na OpenSolarisu. Koristi ga illumos OS, kao i par drugih distri).
Takodje distra je kao najboljeg upravitelja paketa i najfleksibilnijeg načina gradnje paketa odabrala Pacman/makepkg. Što se tiče grafičkog okruženja, kažu da će biti samo KDE kojeg neće nikad mijenjati, bez obzira bio KaOS baziran na Linux ili illumos. Isto se odnosi i na toolkit Qt.
Distra koristi svoje pakete tj. svaki paket u repozitoriju je napravljen samo za KaOS.

Opširnije u KaOS recenziji
Zadnja izmjena: vision; 23 lis 2014, 08:35; ukupno mijenjano 5 put/a.
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
Mislio sam da je ovo post u Draftu! (Pregledavam s mobitela)
Ubaci par slicica, jos doradi vlastiti dojam (zasto si ju odabrao i po cemu se razlikuje od ostalih) i imas recenziju za naslovnicu. Moderatori ce lako premjestit post
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
calisto053 je napisao/la:Mislio sam da je ovo post u Draftu! (Pregledavam s mobitela)
Ubaci par slicica, jos doradi vlastiti dojam (zasto si ju odabrao i po cemu se razlikuje od ostalih) i imas recenziju za naslovnicu. Moderatori ce lako premjestit post


Evo, potpisujem sve što je calisto napisao. Naravno, ako želiš da to bude recenzija :D, ako ne, nećemo silom objavljivati :hihi
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
Ako ima interesovanja ili potrebe da ide na Naslovnu ok, samo ovo nije prava recenzija već prvi dojmovi.
Neka uredništvo LZS odluči.
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
Prosiri i ubaci slike. Odluceno je :kava
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Toliko se susrećem po netu sa tom distrom, da bi bio red da netko napiše recenziju. Samo naprid, vision. :thmb-up
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2206
Postovi: 2206
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 95 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
Biti će uskoro.
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
Samo da dodam da je ovo Chakra installer koji se zove Tribe. Pošto je ovo distro koji je nastao kada je nezadovoljni član (ili članica) izašla iz tima i počela od nule. E sada da li su dodavali nešto voje u Tribe to već ne znam.
Avatar
Postovi: 551
Postovi: 551
Pridružen/a: 15 stu 2011, 01:03
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Spol: M
OS: Arch KDE / LMDE Cinnamon
:thmbs-up Neznam gdje mi je ovo promaklo? Ipak članica, baš sam tražio malo više o KaOS, ali ne želim to pisati u recenziju, samo ću dodati za instaler. Iako ima mali tim, uspjela je napraviti distru "from scratch", a tu je najviše njen rad. Nadam se da će u skorije vrijeme napraviti vlastiti instaler i povećati broj programa u repozitorije.
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
Na njihovom sajtu piše da ne žele baš veliki broj programa, tako da ne verujem da će na to ići. Ali videćemo. U svakom slučaju napreduje brže od Chakre koja se totalno uspavala. :) Da ne idemo više u off.
Avatar
Postovi: 551
Postovi: 551
Pridružen/a: 15 stu 2011, 01:03
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Spol: M
OS: Arch KDE / LMDE Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.