Switch to full style
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Pravila foruma

U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
Odgovori

Re: UNIX vs GNU/Linux

12 tra 2014, 14:34

tokom instalacije nije prepoznao, iako je trebao. nema smisla da tokom instalacije moram ručno učitavati ethernet drivere ako je instalacija koa takva bazirana na mreži. Općenito sam ekstremno razočaran bsd-ima. i ovo uopće niej stvar desktopa, već doslovno nećega što sam očekivao da bi trebalo raditi jer je nešto na emu serveri, famozno nešto u čemu je Bsd superioran, također ne radi out of the box. Komp služi tome da radi za mene, a ne obratno. ako se moram mučiti na svkaom koraku sa apsolutno svkaom sitnicom, onda je to smeće od OS-a, koje pretpostavljam ,radi sammo na starijem ili vrlo specifičnom hardveru.

također, fun fact: UNIX je zapravo licenca, i što se toga tiče, BSD i linux nisu UNIX. ali macosx zato jest :)

Re: UNIX vs GNU/Linux

12 tra 2014, 14:44

Istina, ali BSD više ide po onom "zašto jednostavno, ako možemo zakomplicirati" :hihi
Neznam za UNIX, al znam da postoji BSD licenca.

Re: UNIX vs GNU/Linux

27 srp 2014, 18:25

Probao sam PCBSD 9.2 i GhostBSD 3.5 - oba na bazi FreeBSD-a 9.2 i opet iste na bazi FreeBSD-a 10 (PC 10 i Ghost 4), kao i sam FreeBSD 10.

Riječ je o laptopu, a hardver je Intel+nVidia+atherosWLAN i realtek LAN kartice, komplet godište 2011. Zvučna kartica je ponešto egzotična pa nije bilo zvuka ni na jednom od navedenih, ali me nije začudilo s obzirom da samo Ubuntu 14.04 i ini mogu vrtiti tu karticu bez problema. Uglavnom, sav ostali hardver je radio oob i bez problema. Na bazi FBSD 10 se također osjetilo pojačavanje snage signala wirelessa.

Loša strana - skaliranje cpu frekvencije i brzine ventilatora nije radilo kako bi trebalo, što je uzelo danak na bateriju. Još jedna stvar je to što pkg još nije spreman za produkciju. Binarnih paketa ima jako malo i u biti se i dalje treba oslanjati na portove(što nije loša stvar, već uzima vremena, puno je brže složiti binarnu instalaciju neke linux distre). Još jedna mala zamjerka je renderiranje fontova nakon prvog paljenja, ali to se riješi regeneriranjem keša. Na oba derivata linux compat layer radi ok. Naravno, flash jede malo više resursa nego na linuxu, ali to je očekivano.

Bootanje je dugotrajan proces ako ti je acpi radi probleme, što na kraju ispadne 1 sat guglanja+2 minute uređivanja config fajlova (zahvaljujući opskurnim error kodovima). Isto tako, instalacija s usb-a je pomalo čudna; FreeBSD 9.2 i 10 i derivati mi nisu prepoznali niti jedan USB stick osim mushkinovog kao bootabilnog medija. Kingston i slični nisu radili :hmm

Enivej, začudio me GhostBSD, gdje su obadvije verzije vrtile Matu ispod 90 mB rama, i radio je sasvim glatko, čak nije bilo problema s odzivom aplikacija ili opskurnim izbornicima. Mate je fino ispoliran i radi sasvim ok. Ghost je bio iznimno stabilan, imao sam ga tjedan dana, apdejto ga, pukla konekcija pri t-comu pface i kasnije je nastavio apdejt bez problema. PCBSD, s druge strane, je pomalo spor. Ne samo spor u odzivu apliacija, već se kompletan sustav čini bloatanim - Ghost radi puno brže.

Nakon toga je ostao upaljen cca 5 dana u komadu za surfanje i sl bez ikakvih problema. Da sam tada imao čisti intel hardveraj, vjerojatno bi ostao na BSDu, jer je više, manje optimalan za njega. Po meni, za stolnu kantu, nekakav BSD je super izbor, što se ne može reći za laptope zbog grijanja i baterije.

Preporuka je GhostBSD jer si u biti cijelo vrijeme na čistom FreeBSD-u koji je unaprijed složen i sve radi kako bi trebalo. PCBSD je više zvjerka za sebe, Ubuntu u svijetu BSD-a.

OpenIndianu i druge Ilumos OS-ove nisam stigao dugotrajno isprobati. Mac, naravno, ne bih pipnuo štapom :thmbs-up

Zane je napisao/la:Neznam za UNIX, al znam da postoji BSD licenca.

O ovome ti shrike govori http://www.opengroup.org/openbrand/register/
Znači, Mac ti nije Unix-like, on je true Unix, certificiran.

Re: UNIX vs GNU/Linux

27 srp 2014, 22:19

dinosb, puno ti hvala na ovom izvještaju. jako je lijepo znat da netko cijeni BSD sustave. Za PCBSD sam čuo da lagano umire (u mome sjećaaanju :D ) od jednog kontributora, ali lijepo je znat da barem GhostBSD radi dobro!
da je imat čisti intel desktop, instalirat BSD i stavit prst u uvo i pivaaj :)

Re: UNIX vs GNU/Linux

27 srp 2014, 23:53

.. i dobar novi avatar :-D

Re: UNIX vs GNU/Linux

28 srp 2014, 23:03

@shicy Upravo to :) Nadam da ćeš imati sreće s upogonjavanjem nekog BSD-a. Jesi probao koji od njih van virtualke?

@bertone Thanks! Prešlo s potpisa na avatar :-D

Re: UNIX vs GNU/Linux

28 srp 2014, 23:26

probao sam nešto sitno freebsd, ali baš sitno. doć će na red kad jednog dana budem imao normalan komp :)

Re: UNIX vs GNU/Linux

31 srp 2014, 21:09

shicy je napisao/la:probao sam nešto sitno freebsd, ali baš sitno. doć će na red kad jednog dana budem imao normalan komp :)

FreeBSD 10 baza ti je donijela znamenit broj noviteta u kernel. Možda se nađe nešto i za tvoju konfu. Btw, nisam te pitao koji ti komad hardvera stvara probleme kod BSD-a?

Re: UNIX vs GNU/Linux

31 srp 2014, 21:12

nisam previše istraživao, ali radi se o laptopu starije generacije. nijedan bsd se nije htio niti bootati

Re: UNIX vs GNU/Linux

31 srp 2014, 21:25

shicy je napisao/la:nisam previše istraživao, ali radi se o laptopu starije generacije. nijedan bsd se nije htio niti bootati

Heh, da, poznati su po tome :-D
Pa, ako kreneš u malo u to, samo javi. Znaš kako kaže Aragorn: "You have my keyboard" :)

Fino se prebacimo na BSD i osnujemo bsdzasve :bravo
Odgovori