Sada je: 16 tra 2024, 05:58.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
xfce i lxde su lagana grafička okruženja, ne zauzimaju mnogo memorije, možeš ih podesiti kako tebi odgovara ali ne očekuj neki veliki customize.
kde okruženje dosta sliči xp-u, pogotovo sa klasičnim izbornikom, prepun je mogućnosti, nije baš lagano okruženje
cinnamon mi je tu neka sredina - jednostavno za korištenje,
mate fork gnome 2, što znači da ne bi trebalo biti problema namjestiti ga
sva ta okruženja bi ti trebala raditi na tom notebook-u
prije nekoliko sam vidio Linux Lite, ali ima dosta programa predinstaliranih,
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
Daždevnjak je napisao/la:Večer ljudi! Ovako imam pitanje o odabiru distribucije, znam da ovisi o osobnom ukusu, ali ima par specifičnosti, a pošto sam ja nov u svijetu linux trebam pomoc iskusniji linuksaša koji imaju dosta korištenih distribucija iua sebe. Imam u planu uzeti Dellov inspiron 3521 notebook za osobu koja nije previše računalno potkovana, ali ionako ja ću održavati sustav ona će samo koristiti, uglavnom treba za surfanje netom, mail, pisanje spremanje slika i eventualno muziku i filmove. Dakle ciljam na distru bez previše nepotrebnih programa u start paketu, nadalje vizualno bi trebala biti slična Windowsima, laka za korištenje (da ne bude previše panike) i da sistemskim zahtjevima odgovara navedenom stolnom računalu. Hvala


a možda Zorin?
masteroman
masteroman
Abzeenth je napisao/la:
Ma nije ni to dovoljno. Trebalo bi svaki mjesec otvoriti jednu. "Preporuka mjeseca" nek se zove tema. Na kraju godine možemo izdati kalendar sa slikama pobjedničkih distribucija :kava :hihi


Zašto ovo nije zaživjelo? :-D
Those who stand for nothing fall for anything.
Avatar
Postovi: 581
Postovi: 581
Pridružen/a: 16 svi 2013, 17:48
Lokacija: direktorska fotelja
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 31 puta
Spol: Ž
OS: Fedora
Abzeenth je napisao/la:Hm, ako pogledaš sve te teme, ali i slične postove na drugim temama, vidjet ćeš da se uvijek preporučuju iste distre :D po nekom nepisanom receptu: ako je početnik - Mint; ako je početnik i ima slabo računalo - Lubuntu, Mint Xfce/LXDE ili neka od onih mini light distri; ako želi biti kul - Arch :D


Kratak i jezgrovit prikaz 10 najboljih distribucija Linuxa:
http://www.everydaylinuxuser.com/2014/02/analysis-of-top-10-linux-operating.html
Dok radi, ne diraj!
(If it ain't broken, don't fix it)
Postovi: 222
Postovi: 222
Pridružen/a: 01 stu 2009, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
Predrag je napisao/la:Pozdrav i poštovanje.
Imam Intel(R) Celeron (R) CPU 420 1.60 GHz 0.99 GB RAM i instaliran XP Profesional version 2002 SP2 32 bit 148GB. ACPI uniprocessorOd neta koristim Wireles, Networ adapters Atheros L2 Fast Ethernet 10/100 Base-T Controller (ako sam nešto izostavio, molim za ispriku). Dakle, šta bi mi najviše odgovaralo, koji softver? Hvala.


Pozdrav, ja bi ti preporucio xubuntu 12.04 ja radim na njemu vec odavno i jako mi je dobar na pentiumu 4 sa 768 ram, on ti je LTS ima podrsku jos dugo, mislim do 2017 god. nisam imao do sada nekih vecih problema.

Evo link od stranice za skidanje ako se odlucis. Pozdrav

http://cdimage.ubuntu.com/xubuntu/releases/12.04/release/
Avatar
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 02 sij 2014, 02:44
Podijelio/la zahvalu: 47 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: Mint 13 xfce
Zbog cega da instalira stariju verziju 12.04 pored 14.04 koji je takodje LTS
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 07 ruj 2012, 16:12
Lokacija: BIH
Podijelio/la zahvalu: 16 puta
Primio/la zahvalu: 12 puta
Spol: M
OS: Debian - Win7
becho2150 je napisao/la:Zbog cega da instalira stariju verziju 12.04 pored 14.04 koji je takodje LTS


Zato sto sam ga probao par dana i puno je tezi za ram i procesor. Pun je bugova
Podrska za 12.04 je jos 3 godine, mislim da je to dovoljno.
Nemora znaciti ako je noviji da je bolji
:e-necu
Avatar
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 02 sij 2014, 02:44
Podijelio/la zahvalu: 47 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: Mint 13 xfce

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.