Sada je: 19 tra 2024, 11:47.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
ovo je neko generalno uputstvo.
njime sam upgradeao sa 14.0 na 14.1 i radilo je skroz dobro.
na iduću stabilnu verziju ću probati nadograditi na način da sadašnjem -currentu promijenim repozitorije na stable pa ćemo vidjeti kako će završiti ;)
ipak, preporuka je raditi clean install ili, ako je riječ o ozbiljnom poslu, ostati na istoj verziji dok postoji podrška za nju (moja preporuka, ne mora se nitko složiti s istom)
mislim da to što je instalacija unutar VBoxa nema nekog utjecaja ili mi barem ne pada na pamet
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
Pa i ja se slažem sa tom filozofijom-ne čačkaj dok radi. Meni zaista ne smeta ako imam recimo neke programe što su starijog datuma.

Zbog toga što radim u školi, treba mi dostup do neta, netprinting, texlive, kile, gimp i još pokoji program za muziku i film (amarok, vlc). Znači ništa posebno.

Ništa ne dobijam sa bleeding edge OS-om. Furao sam neko vreme i Arch ali uvjek je tu strah, da kad mi treba comp onda pukne sistem. Namam ja vreme, da čitam njihove novosti u vezi s tim.

Pokušat ču još jedanput sa kojim drugim mirrorom. Možda je tu problem.

Samo još jedno pitanja. Ima još koja prednost Slacka naspram Debiana (bar za mene) osim bržeg pokretanja nekih programa zbog vanilla paketa?

Recimo Chromu za pokretanje treba više od 5 sekundi ponekad i 10. Isključio sam neke plugine i nemam extenzija.
#!/bin/ssh
#The Unix Guru's View of Sex
unzip ; strip ; touch ; grep ; finger ; mount ; fsck ; more ; yes ; umount ; sleep
Avatar
Postovi: 19
Postovi: 19
Pridružen/a: 27 ožu 2015, 21:10
Lokacija: Slovenija
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Debian 8.2/KDE 4
Kakvi hardver imaš? Ja bi prvo od toga krenuo, pa odabir okruženja, paketa i ostalo. Slackware je dobar nego je meni je bio sporiji od ostalih distri - dalo bi se to podesiti, ali me nije bilo volja.

Ako ti ne smetaju stariji paketi, instaliraj 14.1 ili sačekaj novu verziju pa nju stavi. Slackware je podržan dok je živ tako da se ne brigaj koju verziju imaš, osim za aplikacije ako ti je potrebno da imaš novije jer je nešto dodato/ispravljeno.

Jedino što malo treba izgubiti vremena na zavisnosti (ako ćemo pratiti filozofiju Slacka) ili koristiti neki od alata koji rješava te zavisnosti, ali sve zavisi šta ti treba.

Jednom u npr. 2 ili 3 godine nije problem napraviti clean install.
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
Imam Toshiba Satellite A300-126D.

Nemam ja problem sa nikakvim podešavanjima ili instalacijom. Najbolja prijateljica mi je konzola. Ne znam zašto-ima neki šarm. Znači ljubav na prvi pogled.

Do sada sve sam probleme sredio sam bez pitanja na forumima ali sa mnogo čitanja manuala, faq ili foruma. To volim. Jedino me sad zeza taj upgrade Slacka i neznam zašto. A trebalo painless.

Do sad sam koristio Debian (ne derivati), Arch (ne derivati) i Slack (isto ne derivati). Sve instaliram iz konzole iako ima Debian Apper ili Synsptic.
#!/bin/ssh
#The Unix Guru's View of Sex
unzip ; strip ; touch ; grep ; finger ; mount ; fsck ; more ; yes ; umount ; sleep
Avatar
Postovi: 19
Postovi: 19
Pridružen/a: 27 ožu 2015, 21:10
Lokacija: Slovenija
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Debian 8.2/KDE 4
konzola je majka :)
heh, nadam se da ćeš otkrit šta pravi problem. sretno ;)
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
Otkrio problem. Izgleda da trebam pronači prvu optičku radnju. Dva dana pokušavam napraviti upgrade. I na kraju bolje pogledam i vidim, da želim nadgraditi 32 bitni slack sa 64bitnim. To ne može (barem nadam se) ni Chuck Norris.

Sada mi je uspela nadgradnja. Sve radi kako treba. :)
#!/bin/ssh
#The Unix Guru's View of Sex
unzip ; strip ; touch ; grep ; finger ; mount ; fsck ; more ; yes ; umount ; sleep
Avatar
Postovi: 19
Postovi: 19
Pridružen/a: 27 ožu 2015, 21:10
Lokacija: Slovenija
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Debian 8.2/KDE 4
bravo. želim ti duuugo slobodno slackerisanje :)
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
puikonen je napisao/la:Samo još jedno pitanja. Ima još koja prednost Slacka naspram Debiana (bar za mene) osim bržeg pokretanja nekih programa zbog vanilla paketa?


Ja sam pre Sleka dugo koristio Debian pa ću da probam da ti odgovorim. Naravno, to je samo moje mišljenje i ne mora da znači da će tebi pasovati. ;)

Debian stable je super ali su paketi previše matori, čak i za nekoga koga to ne zanima. :) Testing je ok i prilčno je stabilan ali kada se desi neki belaj može da prođe dosta vremena dok se problem ne reši i dok ne stigne apdejt. Sid je za one koji znaju šta rade.

Slek je negde između Debiana stable i testing. To je ono što meni najviše odgovara. Niti je mator niti je bleeding edge. Za svakodnevni rad savršen. Možda najbliže Debian stable+backports recimo, ugrubo rečeno.
Zatim, nekako mi je jednostavniji i intuitivniji od Debijana, logičniji..

Prednoste Debijana u odnosu na Slek je svakako broj paketa. Ako neki paket ne postoji za Debijan, vrlo verovatno ne postoji ni za linuks uopšte. Slek sa druge strane nema toliki broj paketa ali ja nisam naišao na nešto što mi treba a da nema. U svakom slučaju uvek možeš i sam da izbildaš ono što ti treba. ;)
Postovi: 57
Postovi: 57
Pridružen/a: 23 srp 2012, 09:45
Lokacija: Beograd
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Slackware/Awesome/i3
alienbob spaketirao KDE 4.14.3 za Slackware 14.1.
više o svemu pročitajte ovdje
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
MLED Microlinux Enterprise Desktop distra bazirana na Slackware stable, od sada dolazi sa Xfce 4.12 okruženjem.
http://www.microlinux.fr/mled.php

P.S
Jel bi to ovako bilo:
Salix → Mint
MLED → LMDE
Slackware → Slackware
? :hihi
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.