Sada je: 29 ožu 2024, 06:40.
Diskusije usko vezane uz Debian distribuciju.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Koliko čitam po netu, sve više i više ljudi se žali na LMDE i kako često imaju probleme prilikom update-a. Nije mi jasno da takvo ozbiljna ekipa kao što je Mint može sebi da dopusti da se takav problem vuče već dugo. Ako SolydXK nema takvih problema, a ima istu osnovu, onda je nešto do njih definitivno.
Avatar
Postovi: 551
Postovi: 551
Pridružen/a: 15 stu 2011, 01:03
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Spol: M
OS: Arch KDE / LMDE Cinnamon
Meni se čini da je problem nastao zbog nagle promjene kernela. Prije je dugo bio kernel 3.2-0-2 (pa onda postupno skakao u šestomjesečnim nadogradnjama na verzije 3.2-0.3 i 3.2-0.4), da bi zatim 'odviše naglo' stigao kernel 3.10-2 (koji je sad zadan u LMDE-u, barem je kod mene tako). Ipak velika većina korisnika LMDE-a pripada skupini početnika (i ja među njima!), pa su se ljudi iznenadili kad su ponegdje morali sami intervenirati i ponešto prilagoditi.

Primjer za to su iskustva s namještanjem privremeno zagubljenih sličica (thumbnails) i pokretanje CD/DVD-a, čija se ladica (tray) više nije mogla pokrenuti automatski, nego je trebalo intervenirati uz Brasero. Može biti problema i s hardverskim komponentama, osobito s grafikom. Na stranicama LZS-a bilo je korisnika koji su jako negodovali protiv integrirane Intelove grafike, recimo, a meni radi savršeno.

Na forumu LMDE-a upozorili su, vjerojatno s pravom, da je bilo nekih 'nedorečenosti' u Debianu, odakle izravno preuzimaju svoje sadržaje, no ostaje i ono osnovno pravilo koje je iznio Clem kod prvog pokretanja LMDE-a kao ogranka Minta: ovo je rolling-release, namijenjen spretnijim korisnicima i nešto zahtjevniji u radu od 'običnog' Minta. Pa, eto, nešto katkad zaškripi i treba se malo pomučiti.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Slazem se s rudarstvenikom, sve je odlicno objasnio. :bravo
LMDE je odlican za povremeno ucenje i eksperimente. Medjutim, treba biti i spremam na povremene poteskoce. To zna biti frustrirajuce ako ti hitno treba funkcionalan sustav i nemas vremena za rjesavanje problema, bez obzira kako banalni bili
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
onda si instaliraš debian stable i ne misliš se :)
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
Moram priznati da sam na stotinu muka kad nekome hvalim GNU/Linux, pa se ta osoba ozbiljnije zainteresira i zatraži preporuku neke distre. S današnjim iskustvom htio bih preporučiti baš Debian Stable, ali taj prijedlog ima ozbiljnih nedostataka. Osobno mi je trebalo vremena dok sam shvatio osnovnu razliku između repozitorija Main, Contrib i Non-free, pa među ograncima Oldstable, Stable, Testing, Sid i Experimental, a o grafičkim okruženjima da se i ne govori.

Ponavljam: trebalo mi je vremena dok sam shvatio osnovnu razliku, finese sigurno ne znam još ni sad. Evo tek jednog detalja vezanog samo uz grafičko okruženje: namještajući Xfce uz Testing, nehotice sam izbrisao sve panele i dobio posve prazan ekran. Sreća da je Touchpad na laptopu besprijekorno radio, inače bih došao na ideju ponovne instalacije... Ovako sam dva sata kopao po forumima i Googleu, iz petog ili šestog pokušaja našao rješenje i vratio zadani izgled (default). Dakle, ima nade za mene... Ali, svoj sam 'uspjeh' postigao poslije dvije godine svakodnevnog rada u GNU/Linuxu. Da li bi se nekakvo samopouzdanje, strpljenje i mrvica znanja kako potražiti odgovor mogli očekivati od nekoga tko ovaj sustav vidi prvi put?

Zato sam u nevolji kad me pitaju za preporuku: vjerujem da je Debian pravi put u GNU/Linux (pa i u GNU općenito, ne znam za drugu distru iz Linux svijeta koja razvija drugi kernel, a ne samo Linux), ali traži više znanja (tj. volje i vremena). Budući da se danas rijetko nađe dobre volje i slobodnog vremena (čast izuzecima), onda ostaje nekakav Mint ili, u najboljem slučaju, LMDE kao prijedlog, uz prije iznesenu ogradu u prilog 'tate Debiana'.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Ne kanim baš dizati ovu temu iz mrtvih, ali želim se osvrnuti na njen početak, jer sam zatvorio jedan krug. Zbogom LMDE, eto Debiana. Više micanja nema.

Proteklo je dvadesetak dana otkako sam napokon ostavio LMDE iza sebe, nakon približno tri i po godine svakodnevnog višesatnog druženja. I dalje mislim da je LMDE sjajna distra (ako ne baš samostalna distra, a ono dobra inačica Minta). Bila mi je pouzdana u radu, bogata sadržajem (barem onim što je mene zanimalo i trebalo mi), vrlo jednostavna u pristupu i estetski dosta dopadljiva (DE Mate; Cinnamon me nikad nije privukao, dok mi je Xfce pomalo spartansko okruženje i osobno mi se bolje slaže s Debianom, nego s LMDE-om). Međutim, bio sam uvijek pomalo sumnjičav prema Clemu i društvu jer su bili (i ostali) tako malobrojni. Clem je osobno istaknuo taj problem u intervjuima, a baš zato je pomalo patio LMDE.

Mnogi korisnici su se žalili na prespore cikluse kojima su stizale nove nadogradnje, pa nisu mogli poštivati ni manje-više uobičajene rokove od šest mjeseci, kako je bilo obećano. Razumljivo je da su glavninu resursa posvetili Mintu, glavnoj grani svoga projekta, za koju su najviše i tražili odgovarajuće sponzore. Po mojem mišljenju, priznali su da ne mogu više držati LMDE s ovim zadnjim potezom, kad su zamislili tzv. LMDE 2. Time su napustili osnovnu ideju da se LMDE instalira 'jednom zauvijek' i da vezan uz repozitorije Debian Testinga samo slijedi redovite obnove, pri čemu su Clem i njegov tim brinuli da se sve dodatno izgladi i uljepša. Sad, kad je LMDE 2 vezan uz repozitorije Debian Stablea (trenutno Debian Jessie), više nije bilo nikakvog stvarnog izgovora za mene da ostanem uz LMDE.

Svaki je prijelaz težak. O GNU/Linuxu općenito razmišljao sam i isprobavao ga uživo dvije-tri godine, dok ga nisam instalirao i našao što mi odgovara. Sad sam proveo dvije godine uz Debian Testing na laptopu, gledajući kako se ponaša i što zapinje. Vama još jednom hvala što ste mi pomogli riješiti neke nevolje s tim u vezi, posebno s bežičnom karticom. Otprije tri tjedna, eto, imam samo Debian i sad sam zadovoljan.

Prešao sam na svoju željenu distru i došao tamo kamo sam načelno i težio otkako sam uopće čuo za GNU/Linux, nekada davno. Shvatio sam u međuvremenu da Debian nadilazi okvire Linuxa, sudjelujući u razvoju i drugih kernela. Znam da tome teže i neke druge distre (Gentoo, možda i Arch), ali Debian je za mene poseban. Čisto osobno pitanje, na koje pravog odgovora nema.

U međuvremenu sam prebolio jednu dječju bolest, namjestio neposlušni printer. I to posve samostalno 8-) , jer ekipa na Debianovim forumima ipak radije čita, nego piše i savjetuje... nisu kao vi :thmb-up Još ću se javljati na ovom forumu, tu i tamo, jer sam postigao ono što sam otpočetka htio uvelike uz vašu pomoć. Hvala svima i pozdrav od rudara ;)
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Svakako se javljaj. Tvoje će iskustvo sigurno nekome pomoći. ;)
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2206
Postovi: 2206
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 95 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
A ja opet imam skroz suprotno iskustvo, već sam 2, 3 meseca na LMDE-u sa Cinnamon okruženjem (od kako je prešao na stable) i po prvi put za ovih 8 godina koliko koristim Linux nemam potrebu za testiranjem novih distribucija. Na prvoj particiji Arch, na drugoj ovaj LMDE, dve sušte suprotnosti, ali toliko lepo i stabilno rade da ja nemam želju ništa više probati. Nakon prelaska na stable bazu LMDE radi kao sat. Kada ja koji sam zavistan od svakodnevnog update-a i friških paketa (zato obožavam Arch) mogu da ga koristim, onda mogu svi. :) Tako da od mene topla preporuka.
Avatar
Postovi: 551
Postovi: 551
Pridružen/a: 15 stu 2011, 01:03
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Spol: M
OS: Arch KDE / LMDE Cinnamon
Rudar, baš mi je drago da si napravio tranziciju i da ti se sviđa! Debian je ipak Universal OS i zaista je poseban, ne samo ideološki već i u drugim pogledima. Nadam se da ti sva periferija i printeri radi uredno :thmb-up

Još jednom, čestitke! :thmb-up
Emotion 98.3 je napisao/la:Some people call the radio station and say "Fernando, are you bilingual?" I said I try anything once.
Avatar
Postovi: 308
Postovi: 308
Pridružen/a: 12 lip 2011, 21:52
Lokacija: Slavonski Brod
Podijelio/la zahvalu: 16 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
Spol: M
OS: Debian Xfce
dinosb je napisao/la:Rudar, baš mi je drago da si napravio tranziciju i da ti se sviđa! Debian je ipak Universal OS i zaista je poseban, ne samo ideološki već i u drugim pogledima. Nadam se da ti sva periferija i printeri radi uredno :thmb-up

Još jednom, čestitke! :thmb-up


Hvala ti, @dinosb. Naravno da sve besprijekorno radi. Bilo je malo igranja sa starim printerom, ali to je već davna prošlost. Godinama sam ovo planirao i, eto, napokon ostvario. Pritom sam se, istina, lijepo pozdravio s Mint društvom. U prethodnom razdoblju uvelike su mi olakšali rad i omogućili da relativno solidno upoznam Debian. Sad se više ne vraćam natrag, nego ću kopati dublje, prema Sidu. Taj će prijelaz uslijediti nakon idućih nekoliko godina...
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.