Sada je: 25 tra 2024, 21:38.
Diskusije usko vezane uz Debian distribuciju.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Dakle, instaliran je Debian Testing kao jedina distra, okruženje je Xfce, laptop Lenovo G500, sve radi savršeno. Dvaput tjedno obnavljam pakete (sudo apt-get update, sudo apt-get upgrade). Stižu uredne nadogradnje, kao i sigurnosni paketi, sve OK. Međutim, sam kernel je 'zamrznut' na 3.13-1. Kernel se ne obnavlja i u ovom trenutku to mi nimalo mi ne smeta. Ipak, možda bi u budućnosti to moglo izazvati probleme, a vjerujem da nije baš ni normalno da se kernel ne obnavlja; ovo je Debian Testing. Zato me zanima treba li nešto poduzeti s tim u vezi. Imam sada ovo:

Kod: Označi sve
System:    Host: debian Kernel: 3.13-1-amd64 x86_64 (64 bit gcc: 4.8.2) Desktop: N/A
           Distro: Debian GNU/Linux jessie/sid


Kod današnje nadogradnje na spomenuti način pojavilo se ovo:

Kod: Označi sve
Setting up linux-headers-3.14-1-common (3.14.9-1) ...
Setting up linux-headers-3.14-1-amd64 (3.14.9-1) ...
Examining /etc/kernel/header_postinst.d.
run-parts: executing /etc/kernel/header_postinst.d/dkms 3.14-1-amd64
Error! Bad return status for module build on kernel: 3.14-1-amd64 (x86_64)
Consult /var/lib/dkms/wireless-bcm43142/6.20.55.19/build/make.log for more information.


Na kraju balade ostaje ovo:

Kod: Označi sve
update-initramfs: Generating /boot/initrd.img-3.13-1-amd64


Pretpostavljam da se blokada pojavila zbog dkms, tj. zbog drivera za bežičnu (wl i ostalo), što sam rješavao ranije i uspio s puno sreće pogoditi pravu stvar. Namjerno nisam htio pokušati s dist upgrade, bojeći se da opet ne izgubim bežičnu. Ali, ne znam što se krije iza svega. Trebam li uopće nadograđivati kernel ako mi svi ostali programi i sigurnosne zakrpe uredno stižu u novijim verzijama kroz nadogradnje sustava?
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
ako ti sve radi nema potrebe....kako wheezy radi na 3.2. kernelu i sve ok....ja imam jessie i uredno se nadogradio na 3.14....
Avatar
Postovi: 708
Postovi: 708
Pridružen/a: 15 stu 2011, 20:41
Lokacija: Bjelovar i okolica
Podijelio/la zahvalu: 48 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
OS: Debian 12
jel imaš odvojenu boot particiju? Meni se jendom nešto sličn odesilo jer nije bil omjesta na boot particiji.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
bikerbj je napisao/la:ako ti sve radi nema potrebe....kako wheezy radi na 3.2. kernelu i sve ok....ja imam jessie i uredno se nadogradio na 3.14....


Instalirao sam Debian Stable (Wheezy) na drugom računalu. Tamo će i ostati još godinama, kako se nadam, ako i Wheezy postane LTS, kao dobri stari Squeeze. To je sve u redu. Međutim, ovdje me zanima Testing, a ne Stable.
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
shrike je napisao/la:jel imaš odvojenu boot particiju? Meni se jendom nešto sličn odesilo jer nije bil omjesta na boot particiji.


Da, kod instalacije napravio sam odvojenu boot particiju. Home particija je zasebna, baš zato da mogu instalirati drugu distru preko Debiana ako jednom tako poželim, a da ne moram ponovo prebacivati sve svoje podatke s vanjskog medija. Kad pogledam preko inxi, prijavi mi da je boot particija ispunjena 65%, odnosno 5.5 GB puno, a 3.6 GB prazno (boot particija ima 9.1 GB, automatski određeno). Mislim da je to prihvatljivo, jer po specifikaciji koju vidim u najavi nadogradnji poslije naredbe sudo apt-get upgrade ovaj novi kernel ima svega nekoliko stotina KB. Ima još puno mjesta.

Ponavljam, uvjeren sam da ga blokira driver za bežičnu, prijavljuje mi dkms. Ja sam savršeno zadovoljan s postojećim, jer mi obnavlja sve drugo što mi doista treba u radu i zabavi. Međutim, iako Testing koristim svega sedam mjeseci, znam da ima posebna pravila igre; pitam se što će biti kad krenu u zamrzavanje za približno godinu, kad Jessie postane novi Stable. Recimo, LMDE vozim već tri i pol godine, svakih šest mjeseci stižu nadogradnje i stvar dobro funkcionira. LMDE se, doduše, formalno temelji na Debian Testing, koriste njihove repozitorije, ali malobrojni i vrijedni Mint tim sve to prethodno dobro ispolira i uredi, pa je taj Debian jako, jako umiven. Zato se baš i ne želim oslanjati na svoja iskustva s LMDE u radu s pravim Debianom.
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
stari, tebi nešto gadno ne štima. 9.1 Gb za boot particiju od kojih je 5.5 puno? boot particije su tipa 100-200 MB.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
A valjda misli root i home.. Debian po defaultu stavlja 10 giga za root, tako da bi to moglo biti to!
"It is not the brains that matter most, but that which guides them—the character, the heart, generous qualities, progressive ideas."
"I'd have to be a warrior, a slave I couldn't be. Soldier and a conqueror, fighting to be free"
Avatar
Postovi: 1253
Postovi: 1253
Pridružen/a: 25 stu 2010, 15:19
Podijelio/la zahvalu: 28 puta
Primio/la zahvalu: 59 puta
Spol: M
OS: Fedora
rudar je napisao/la:
bikerbj je napisao/la:ako ti sve radi nema potrebe....kako wheezy radi na 3.2. kernelu i sve ok....ja imam jessie i uredno se nadogradio na 3.14....


Instalirao sam Debian Stable (Wheezy) na drugom računalu. Tamo će i ostati još godinama, kako se nadam, ako i Wheezy postane LTS, kao dobri stari Squeeze. To je sve u redu. Međutim, ovdje me zanima Testing, a ne Stable.


na Jessie sam i mislio a Wheezy sam naveo kao primjer.....inače ja za /root stavljam 25gb i nisam još imao nikada problema ni sa čim....
osim što bih shebao sam sa raznoraznim prčkanjima ali to je već drugo..... :kava
Avatar
Postovi: 708
Postovi: 708
Pridružen/a: 15 stu 2011, 20:41
Lokacija: Bjelovar i okolica
Podijelio/la zahvalu: 48 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
OS: Debian 12
Yeti je napisao/la:A valjda misli root i home.. Debian po defaultu stavlja 10 giga za root, tako da bi to moglo biti to!


Yeti, u pravu si, hvala! Poslat ću dodatne podatke čim stignem, iako mi stanje zaista nije kritično.
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
shrike je napisao/la:stari, tebi nešto gadno ne štima. 9.1 Gb za boot particiju od kojih je 5.5 puno? boot particije su tipa 100-200 MB.


Krivo sam se izrazio, Yeti je u pravu.
Meni sve štima već mjesecima s tim strojem i s Debianom, sve za 5. Samo me čudi stanje s kernelom i pitam se hoću li kasnije imati zbog toga nekih problema. Uskoro ću poslati podatke kroz inxi s pregledom particije, mislim da je tako najbolje.
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.