Sada je: 29 ožu 2024, 12:18.
Diskusije usko vezane uz Debian distribuciju.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Uglavnom sam na ubuntu i mintu, a sad sam podigao debian jessie u vmware VM (network bridged), sa xfce (iako, isti je problem i pod gnome). Instalirao sam sambu koja radi - mogu browsati mrežu, logirati se na komjutere, otvoriti sherane direktorije, brisati, preimenovati ili kreirati na njima nove fileove. Radi jednostavnosti username i pass na win shaeru i usera u debianu su isti. User je dodan u samba passw file. Na prvi pogled sve 5. Međutim kad recimo u thunaru kliknem file (ili u files pod gnome) ovisno o programu koji onda otvori file nekad se sadržaj prebaci, a nekad se program otvori prazan. Recimo za text fileove u mousepadu se ne prikaže ništa, a gedit pokupi file i mogu editirati njegov sadržaj. VLC takđer ne pokazuje ništa ukoliko mu u postavkama ne upišem username i pass pod smb input opcijom. Bez problema i dodatnih kemijanja slike otvaraju gimp i iceweasel/firefox dok ni jedan "obični" image viewer nisam uspio dobiti da otvori sliku. Xarchiver ne otvara zip file, gnomov archive manager otvara ... i tako milion kombinacija, za svaku vrstu filea.
E sad mi nije jasno u čemu je kvaka jer pod ubuntuoidima nikad nisam imao sličan problem. Kao da program koji otvara file mora obaviti dodatnu autorizaciju smb protokola pri otvaranju, pa to neki programi mogu napraviti, a neki ne?
Ima li tu lijeka? Kako je to riješeno na ubuntu? Jer tamo recimo mousepad, imagemagic i ostali otvaraju fileove preko sambe bez problema.
Planirao sam preći na debian ali ovo kemijanje sa win sheranim fileovima mi je deal breaker...

smb.conf

[global]
workgroup = nekiworkgroup
server string = debianvm
domain master = no
log file = /var/log/samba/log.%m
max log size = 1000
name resolve order = bcast host lmhosts wins
syslog = 0
panic action = /usr/share/samba/panic-action %d
socket options = TCP_NODELAY SO_RCVBUF=8192 SO_SNDBUF=8192
preferred master = No
hosts allow = 192.168.1.
dns proxy = no
security = user
username map = /etc/samba/smbusers
encrypt passwords = true
guest ok = no
guest account = nobody

[nekiuser]
path = /home/nekiuser
writeable = yes
browsable = yes
valid users = nekiuser
read only = no

[printers]
comment = All Printers
browseable = no
path = /var/spool/samba
printable = yes
guest ok = no
read only = yes
create mask = 0700
Postovi: 11
Postovi: 11
Pridružen/a: 23 tra 2012, 17:59
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Ubuntu, Mint, Win7
Makni sambu, stavi NFS, neće biti tih problema, a i brži je prenos podataka.
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Avatar
Postovi: 6781
Postovi: 6781
Pridružen/a: 06 lis 2011, 01:29
Lokacija: ~$
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
Spol: M
OS: Ovisi za sta
Super, još mi samo reci kako da montiram NFS na win7 strojeve i laptope kad mi prijatelji navrate i problem riješen :)
Ali sad stvarno, nitko nema takve probleme?
Postovi: 11
Postovi: 11
Pridružen/a: 23 tra 2012, 17:59
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Ubuntu, Mint, Win7
Varira od korisnika do korisnika ali generalno svi imamo takve probleme.

Windows 7 Ultimate jedini podržava NFS

http://www.3dkraft.com/2010/08/18/how-t ... le-server/
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Avatar
Postovi: 6781
Postovi: 6781
Pridružen/a: 06 lis 2011, 01:29
Lokacija: ~$
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
Spol: M
OS: Ovisi za sta
Nažalost uglavnom mi se doma prošetavaju home i pro verzije pa mi to nije rješenje
Postovi: 11
Postovi: 11
Pridružen/a: 23 tra 2012, 17:59
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Ubuntu, Mint, Win7
Uvijek možeš ostaviti sambu za njih.
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Avatar
Postovi: 6781
Postovi: 6781
Pridružen/a: 06 lis 2011, 01:29
Lokacija: ~$
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
Spol: M
OS: Ovisi za sta
ja sam više puta htio staviti sambu i uvijek su bili masivni problemi, a kako mi je sve tako i tako na linuxu, sam stavio i ostavio NFS.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Ma nekako mi se čini da i nije problem do sambe, nego neki programi znaju "popričati", a nekima to baš i ne ide od ruke...

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Postovi: 11
Postovi: 11
Pridružen/a: 23 tra 2012, 17:59
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Ubuntu, Mint, Win7

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.