Sada je: 18 tra 2024, 03:31.
Diskusije usko vezane uz Debian distribuciju.

Moderator/ica: Moderatori/ce

glaskoncILLa je napisao/la:ali generalno, sve i jedna major dista se okrenula systemdu, malo je nevjerojatno da su svi ti ljudi debili, a pogotovo ovi iz red hata koji zive od servera.
uglavnom, zutilo za uz kokice, fork bi ionako neslavno propao..


Ovaj argument gore nema veze s logikom. pface Kao, "Windowsi su bolji jer ih koristi 95% ljudi".
Jednostavno, kao posvuda u političkim natezanjima, systemd developeri imaju najjači lobi.
"Hodor bre foobar"
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
naravno da ima, osim ako je ovaj dio recenice gdje red hat ljudi koji zive od servera vjerojatno znaju procijeniti sto je dobro ili bolje za serversko okruzenje prekompliciran za shvatiti.

ali pojasnit cu, misljenje vecine windows korisnika o os-u vrijedi i kao moje o bergmanovim filmovima, a to je nista jer nisu ili nisu dovoljno dobro upuceni u tematiku.

s druge strane, iz red hata potice cca 30% linuxa koji danas poznajes (ako pricamo o basic os-u) i definitivno produciraju vrhunski os, sto bi reklo da njihovo misljenje nesto znaci.
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
Orkh je napisao/la: Molio bih da mi neko pojasni ovo oko restartanja servera , jer to izgleda nisam shvatio i nije mi poznato u svakodnevnom radu sa serverima. Gdje su service reload i restart ?

Pa ono.... u produkciji u ozbiljnim ustavima (u biti ioloe ozbiljnijim) service rstart nije prihvatljiv, već samo reload. Što se server restart atiče, pojsavilsa su se pitanja da će sbiti potrebno izvršiti ne samo restart ervisa, već čitavog servera kao da se upgrada kernel.

Orkh je napisao/la:A bez uvrede ovaj term "windowsizacija" mi je u najmanju ruku , cudan. Pid1 je Pid 1 pa cak i on , kako god se svao moze crashati

Windowsizacija je upravo vezana za gornji scenraiji gdje će se postepeno morat restartati čitavi server, ne smao servis da se nki upgrade primjeni.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:
Pa ono.... u produkciji u ozbiljnim ustavima (u biti ioloe ozbiljnijim) service rstart nije prihvatljiv, već samo reload. Što se server restart atiče, pojsavilsa su se pitanja da će sbiti potrebno izvršiti ne samo restart ervisa, već čitavog servera kao da se upgrada kernel.


Svidja mi se ovo iole ozbiljnim fakat

Eh takva iole ozbiljna okruzenja vjerovatno koriste offsite backup server , server mirroring , clustering, virtualna okruzeja... pa zbog toga vjerovatno ovom problemu i ne pridaju toliko paznje. Kexec, je takodje opcija iako je jos work in progress.
Kernel update/mod je bio neminovan i prije systemd i kako takav je uvijek zahtijevao precizno planiranje i sistematsku primjenu. Vjerovatno zbog toga tu i tamo admini par puta godisnje rade 2-3 noci

shrike je napisao/la:service rstart nije prihvatljiv, već samo reload.


Uh?

Ako budes imao vremena i potrebe pogledaj ovde

Ovo sam postao samo zato sto mi se cini da je jako lijepo odradjeno i argumentovano , a i svidja mi se ovo
"Change is constant. Embrace rather than resist."Na kraju ,ne bih mogao potvrditi da je potreba za restartom servera veca nego sto je to bilo prije .
People disagree with me. I just ignore them.
Avatar
Postovi: 364
Postovi: 364
Pridružen/a: 30 kol 2014, 18:34
Podijelio/la zahvalu: 17 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: suse, Arch
Orkh je napisao/la:
Svidja mi se ovo iole ozbiljnim fakat

Eh takva iole ozbiljna okruzenja vjerovatno koriste offsite backup server , server mirroring , clustering, virtualna okruzeja... pa zbog toga vjerovatno ovom problemu i ne pridaju toliko paznje. Kexec, je takodje opcija iako je jos work in progress.


Da, koriste ali i dalje nije OK raditi restart, već samo reload zato jer ti pucaju sesije na restart, a na reload ne što znači da se problemu pridaje oho ho pažnje (pričam ti iz isusktva jer radim u takvoj firmi koju si opisao). Ako su tvoji klijenti (direktno ili ne) oni koji plaćaju za to, prilično je loše da ti pukne sesija jer si ti nešto restartao umjesto reloadao. kexec je isto tako glupost. Ja sam prije bio totalno uvjeren da je to super stvar, ali se ispostavilo da je to jedan od najsmješnijih alan fordovskih projekata koje sam vidio jer je u principu postupak skoro isti kao kada zarpavo restartaš, tako da nisi zapravo dobio ništa.

Orkh je napisao/la:Kernel update/mod je bio neminovan i prije systemd i kako takav je uvijek zahtijevao precizno planiranje i sistematsku primjenu. Vjerovatno zbog toga tu i tamo admini par puta godisnje rade 2-3 noci

Pa, zato imaš noćnu smjenu :D ALi nisam mislio na kernel, nego sam rekao "poput kernela". Znači, ovo je isto smao kritika, jer su se izrazile sumnje da će se uz kernel pojaviti potreba za rebootom sedrvera i zbog još jednog dijela softwarea (znači, reboot bi bio i zbog systemd i zbog kernela).

Orkh je napisao/la:Uh?

Ako budes imao vremena i potrebe pogledaj ovde

Ovo sam postao samo zato sto mi se cini da je jako lijepo odradjeno i argumentovano , a i svidja mi se ovo
"Change is constant. Embrace rather than resist."Na kraju ,ne bih mogao potvrditi da je potreba za restartom servera veca nego sto je to bilo prije .


Ma nije problem u promjeni, problem je u tome kakva je promjena. Zato me recimo isto dosta strah da wayland ne postane gori i sporiji od xorga. Osobno sam 90% uvjeren da će waland biti smeće koje će zahtijevati minimalno 4 jezgrni komp i 512 MB rama samo da se on vrti na minimumu, ali otom potom :)
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:Ma nije problem u promjeni, problem je u tome kakva je promjena. Zato me recimo isto dosta strah da wayland ne postane gori i sporiji od xorga. Osobno sam 90% uvjeren da će waland biti smeće koje će zahtijevati minimalno 4 jezgrni komp i 512 MB rama samo da se on vrti na minimumu, ali otom potom :)


Ne bi baš rekao da će Wayland biti toliko zahtjevan ali problem sa Waylandom, i Ubuntuovim Mirom, je da oni trenutno uopće nemaju podršku u closed source driverima koji su mnogima potrebni, pogotovo za igre, tek nedavno su AMD i Nvidia objavili da planiraju uključiti takav oblik podrške, Wayland i Mir ovise koliko ja znam o EGL driverima. I jedan i drugi su nedovršeni i dok oni budu mogli potpuno zamijeniti X.org proći će najvjerovatnije još nekoliko godina. Ako Wayland i Mir ne budu imali bolje performanse od X.orga to će biti teži fail, ok X.org je već prastar softver i treba ga zamijeniti ali novo bi trebalo biti i efikasnije.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
shrike je napisao/la:Da, koriste ali i dalje nije OK raditi restart, već samo reload zato jer ti pucaju sesije na restart, a na reload ne što znači da se problemu pridaje oho ho pažnje (pričam ti iz isusktva jer radim u takvoj firmi koju si opisao). Ako su tvoji klijenti (direktno ili ne) oni koji plaćaju za to, prilično je loše da ti pukne sesija jer si ti nešto restartao umjesto reloadao.


U vecini slucajeva bi systemctl reload xyz.service ili systemctl force-reload xyz.service trebalo biti dovoljno, recimo ako uzmemo cisto httpd za primjer . A cak i restart bi ,pri dobro uradjenoj konfiguraciji koju smo spominjali (offsite ,mirroring , clustering, virtualna okruzenja i tako dalje) za klijente ostao ne primijecen, ili skoro pa ne primijecen . Ja stvarno do sada nisam imao feedback od strane kolega da su neki pretjerani restarti bili potrebni ,a takodjer ni zalbe klijenata .

Kako god, licno mislim da Debian user base bezpotrebno pravi uzbunu , mozda cak i iz nekih licnih interesa ( jer ne razumijem brigu developera koji je sve zapoceo a trazio da ostane anoniman), a ostajem pri onom da bi podjela Debiana bila tragedija za zajednicu .

Wayland... hmph , koji li ce se distro zbog ovog podijeliti na dvoje ostaje nam da sacekamo :lulz
People disagree with me. I just ignore them.
Avatar
Postovi: 364
Postovi: 364
Pridružen/a: 30 kol 2014, 18:34
Podijelio/la zahvalu: 17 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: suse, Arch
Ne govorimo o restartu servisa, već samog systemd-a nakon upgradea. Čisto da ne bude nejasno, ovo je nešto što sam pročitao kao kritiku ne da je moje osobno mišljenje jer ne koristim systemd.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
systemctl daemon-reexec

Fakat sporo palim, ali skontah te konačno :)


" systemctl has a daemon-reexec command to make systemd serialize its state, re-exec itself, and continue uninterrupted. This could perhaps be used to switch to a new version without rebooting."
People disagree with me. I just ignore them.
Avatar
Postovi: 364
Postovi: 364
Pridružen/a: 30 kol 2014, 18:34
Podijelio/la zahvalu: 17 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: suse, Arch
linux serveri se i danas ponekad moraju restartati, a windows serveri i ne moraju svaki put. zato se okruzenja gdje downtime nije opcija slazu na drugaciji nacin.
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.