Sada je: 28 ožu 2024, 09:04.
Diskusije usko vezane uz Debian distribuciju.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Otvaram temu za razgovore oko našeg dragog debiše s metvicom. Vidim da ima poprilično korisnika na forumu (možda čak i više od 5 :lol: ). Postajte pa da vidimo koliko nas zaista ima ;)

Ja, recimo, koristim LMDE jer mislim da ima solidan omjer noviteta i stabilnosti, a najveći je plus što je Debian ispod. Uz to, gotovo da nema lomova (jako su rijetki do sada) i Mint ekipa to sve zajedno jako lijepo pakuje i održava :)
Osim toga, kako stvari teku s Canonicalom, sve češće se može čuti u Mint zajednici kako će LMDE postupno zamjenjivati Ubuntu izdanja. Prema community stranici, od svih mint korisnika, oko 10-15% čine LMDE korisnici (iako je taj broj sigurno i manji u stvarnosti), ali svaki dan raste i sve nas je više. Go LMDE! 8-)

slika

P.S.: Admini, valjda je tema ok :D
Emotion 98.3 je napisao/la:Some people call the radio station and say "Fernando, are you bilingual?" I said I try anything once.
Avatar
Postovi: 308
Postovi: 308
Pridružen/a: 12 lip 2011, 21:52
Lokacija: Slavonski Brod
Podijelio/la zahvalu: 16 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
Spol: M
OS: Debian Xfce
Pozdravljam kolegu korisnika i podupirem ideju o zasebnoj temici LMDE. :thumbs Nevolja je što smo uhvaćeni u raskoraku između dragog mi Minta i neprežaljenog Debiana, pa je teško znati kojem ćemo se carstvu prikloniti... Drugim riječima, ima li mjesta za nas ovdje u Debianu? Neću ponavljati što sam tu i tamo već pisao, koliko mi odgovara LMDE i koje su mu sve prednosti. Pozvao bih zainteresirane da posjete http://linux.ri.eur.hr/ stranicu na kojoj sam naučio osnove o LMDE i zainteresirao se za tu distru. Nije nevažno i to da piše na hrvatskom i da stranica nema previše posjetitelja, pa Riječanin Slim stiže mnogima riješiti probleme.
Međutim, sudeći po službenom forumu LMDE, ima starih korisnika koji napuštaju ovu distru, razočarani što je odviše stabilna (da, i takvih ima, i njihovi su pogledi posve legitimni). Naime, ljudi su nezadovoljni što se, iako službeno 'rolling-release', LMDE 'kotrlja' jako sporo. Htjeli bi imati novije pakete i veći izbor, čak i na štetu stabilnosti koja LMDE zaista karakterizira. Osobno sam sasvim zadovoljan sadašnjim stanjem i politikom koju tvorci i razvijatelji ove distre vode, ali ipak moram primijetiti da je LMDE koji sam instalirao prije točno godinu dana imao oko 35 tisuća paketa ponuđenih u Software Manager, a poslije dviju nadogradnji (UP 5 i UP 6) došao je do ukupno 37 863, kako sada navodi. S druge strane, kad sam nedavno instalirao novu ISO sliku na drugo računalo, tamo me u Software Manageru dočekalo preko 50 tisuća programa. To je ipak razlika, tim više što se pojedini korisnici žale i da su mnogi od postojećih ponuđenih paketa zastarjeli.
Također, volio bih kad bi korisnici LMDE-a na međunarodnoj razini bili aktivniji: prije godinu dana kolega iz Italije napisao je izvrstan vodič za korisnike, koji je preveden i na engleski i lako se skida. Nažalost, na tome se ostalo: predložio sam im da se napravi nova, suvremenija verzija, ali toga još nema. Možda se čeka da Debian Wheezy konačno postane služben, tj. da dođe u stable, pa će onda i s LMDE biti novih pomaka. Konkretno, trebaju riješiti još i problem s UEFI kod dizanja sustava.
Općenito govoreći, LMDE je sjajan izbor, ali treba malo svježe krvi i više angažmana. Možda na ovaj način i mi dajemo jedan poticaj.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Da se u potpunosti riješiš prozora potrebna je stabilna, pouzdana i jednostavna distribucija, to je za mene LMDE. UP6 je riješio sve one sitne nedostatke oko kojih sam se morao mučiti: AiO pisač i ACPI na PC i Broadcom drivere na laptopu tako da... to je to ;)
Avatar
Postovi: 17
Postovi: 17
Pridružen/a: 06 ožu 2012, 21:29
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: LMDE
Mene najvise intrigira ta navodna razlika u brzini. Ako postoji onda je definitivno nevidljiva golom oku, a kompovi su mi ocito prejaki, pa cak i netbook kojeg stalno nosim sa sobom. Pricam o razlici izmedju istih DE naravno odnosno LMDE vs Mint 13 i 14. Sve je*eno leti bez imalo laga, a da ne pricam kako je tek na SSDu gdje se boota za 11 sekundi hehe.

Stabilnost je pohvalna, ali "sporost" razvoja bas i nije. Nazalost vidi se da nedostaje resursa, paznje i vremena koje sve odlazi na main editions. Da onaj trud bude prebacen na LMDE ovo bi bila valjda najdominantnija distribucija ikada.
Avatar
Postovi: 49
Postovi: 49
Pridružen/a: 30 ožu 2013, 15:44
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
RC Da Kookee je napisao/la:Mene najvise intrigira ta navodna razlika u brzini. Ako postoji onda je definitivno nevidljiva golom oku, a kompovi su mi ocito prejaki, pa cak i netbook kojeg stalno nosim sa sobom.

Vjerujem da se tu misli prvenstveno na nedostatak kojekakvih *buntu dodataka u samom kernelu, ali i "čistim" binarnim paketima.
Emotion 98.3 je napisao/la:Some people call the radio station and say "Fernando, are you bilingual?" I said I try anything once.
Avatar
Postovi: 308
Postovi: 308
Pridružen/a: 12 lip 2011, 21:52
Lokacija: Slavonski Brod
Podijelio/la zahvalu: 16 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
Spol: M
OS: Debian Xfce
Da li je metvica dobar prijevod naziva ove distribucije?
Jer mint znači i izmisliti, izumiti. To mi nekako ima dublji smisao...
Zna li netko izvorno značenje? Odnosno zašto Mint i što taj Mint znači?
Like some other animals, the gecko can perform a neat trick when threatened by a predator: it can amputate its own tail. The dropped tail serves to distract the predator, and by losing it, the lizard can run faster.
Avatar
Moderator
Postovi: 4366
Moderator
Postovi: 4366
Pridružen/a: 28 sij 2009, 18:46
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 148 puta
Spol: M
OS: openSUSE Leap KDE
stefan je napisao/la:Da li je metvica dobar prijevod naziva ove distribucije?
Jer mint znači i izmisliti, izumiti. To mi nekako ima dublji smisao...
Zna li netko izvorno značenje? Odnosno zašto Mint i što taj Mint znači?

Zanimljivo pitanje. Kroz proteklih par godina povremenog lutanja po Mint sajtu i čitajući razne blogove, stvorio sam sliku o tom nazivu kao da se objašnjava kako je pridodan "dašak svježine" Ubuntuu i pristup linux distrama općenito, a s obzirom kako često znam naići na pridjev "mintified" u tom kontekstu, kao i činjenica da je kompletna trademark boja distre zelena, stvarno je prva stvar što mi padne na pamet upravo menta iliti metvica. Ne znam, nisam nikako stručan govoriti o tom području, ali kažem, u kontekstu, mislim da su htjeli napraviti nešto "svježe", "mintificirano". Baš sam pretražio rane intervjue s tvorcom Minta, kao i službeni sajt i Wiki, ali nisam našao odgovor. Zanimljivo je, doduše, kako LMDE zapravo zovu "mintified Debian" ili "Debian with minty freshness". Što se tiče paragrafa na koji se refereriraš, njega sam više napisao kao blagi oblik humora, onako, of-the-top of my mind. Ovo je moje mišljenje, ali zaista ne znam.
Emotion 98.3 je napisao/la:Some people call the radio station and say "Fernando, are you bilingual?" I said I try anything once.
Avatar
Postovi: 308
Postovi: 308
Pridružen/a: 12 lip 2011, 21:52
Lokacija: Slavonski Brod
Podijelio/la zahvalu: 16 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
Spol: M
OS: Debian Xfce
Ja sam shvatio izraz 'Mint' kao kovnica, ili kao riznica. Bogata riznica jest, a i svašta se tu kuje... uglavnom dobro!
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
dinosb je napisao/la:
stefan je napisao/la:Da li je metvica dobar prijevod naziva ove distribucije?
Jer mint znači i izmisliti, izumiti. To mi nekako ima dublji smisao...
Zna li netko izvorno značenje? Odnosno zašto Mint i što taj Mint znači?

Zanimljivo pitanje. Kroz proteklih par godina povremenog lutanja po Mint sajtu i čitajući razne blogove, stvorio sam sliku o tom nazivu kao da se objašnjava kako je pridodan "dašak svježine" Ubuntuu i pristup linux distrama općenito, a s obzirom kako često znam naići na pridjev "mintified" u tom kontekstu, kao i činjenica da je kompletna trademark boja distre zelena, stvarno je prva stvar što mi padne na pamet upravo menta iliti metvica. Ne znam, nisam nikako stručan govoriti o tom području, ali kažem, u kontekstu, mislim da su htjeli napraviti nešto "svježe", "mintificirano". Baš sam pretražio rane intervjue s tvorcom Minta, kao i službeni sajt i Wiki, ali nisam našao odgovor. Zanimljivo je, doduše, kako LMDE zapravo zovu "mintified Debian" ili "Debian with minty freshness". Što se tiče paragrafa na koji se refereriraš, njega sam više napisao kao blagi oblik humora, onako, of-the-top of my mind. Ovo je moje mišljenje, ali zaista ne znam.

tako nesto je tocno iako ne kraju krajeva nije ni bitno :)
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Avatar
Postovi: 9952
Postovi: 9952
Pridružen/a: 12 tra 2008, 22:45
Lokacija: Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
Spol: M
OS: Manjaro/Endevour
Mint je nazvan po metvici. I u logu im je list metvice.
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.