Sada je: 19 tra 2024, 21:07.
Diskusije usko vezane uz Debian distribuciju.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Mislim da je proposed samo za stable verziju. Koliko vidim ti koristiš testing.
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2209
Postovi: 2209
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 96 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
https://wiki.debian.org/StableProposedUpdates
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
Da preformuliram, poprilično mi je jasno, al ne bi rado nešto zapetljao pa da mi povuče nešto neželjeno. Sources generator mi je ponudio ovo:

Kod: Označi sve

#------------------------------------------------------------------------------#
#                   OFFICIAL DEBIAN REPOS                   
#------------------------------------------------------------------------------#

###### Debian Main Repos
deb http://ftp.si.debian.org/debian/ stretch main contrib non-free

###### Debian Update Repos
deb http://security.debian.org/ stretch/updates main contrib non-free

#------------------------------------------------------------------------------#
#                      UNOFFICIAL  REPOS                       #
#------------------------------------------------------------------------------#

###### 3rd Party Binary Repos

#### Debian Multimedia - http://deb-multimedia.org/
## Run this command: apt-get update && apt-get install deb-multimedia-keyring && apt-get update
deb http://www.deb-multimedia.org stretch main non-free



Jel to ok, i da li mi nešto fali od repoa? (generator mi je ponudio još samo taj proposed, ali valjda posle proposeda ionako ulazi u onaj main repo kad bude stabilan stretch? I sve sam nazvao stretch umesto testing da mi ne bi zagorčalo život ako ne pratim da je došlo do stabilnog izdanja.

Hvala unapred na pomoći,
"Onaj koji je video kako vaskrsava mrtvac, s tim se privid neće poigrati" Danilo Kiš
Avatar
Postovi: 888
Postovi: 888
Pridružen/a: 21 lis 2012, 01:13
Lokacija: Ljubljana
Podijelio/la zahvalu: 108 puta
Primio/la zahvalu: 45 puta
Spol: M
OS: Debian 9 - Gnome
ako koristis testing, proposed ti ne treba.

isto tako, za hrvatsku su vjerojatno najbolji izbor carnetovi repozitoriji, a pitanje je da li zelis instalirati ovaj unofficial multimedia repozitorij.
s njim dolaze neke stvari ili aplikacije u novijim verzijama u odnosu na one u sluzbenim repozitorijima, ali kvaliteta repozitorija zna biti upitna i moguce je da se ukopas u neki dependency hell za koji ce ti trebati nesto shell skillova da se iskopas.

s druge strane, debian multimedia team je zadnjih nesto godina solidno narastao i uglavnom za prosjecnog korisnika nema potrebe za vanjskim repozitorijima.
ok, to moras odluciti sam..

repozitoriji za testing;

Kod: Označi sve
deb http://security.debian.org/ stretch/updates main
deb http://ftp.carnet.hr/debian stretch main contrib non-free
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
Razmišljam napustiti Debian. Prilično sam već isfrustriran sada.

Koristim ga aktivno od Sarge (3.1) inačice, iako sam prvi imao woody (3.0) u triple bootu sa suse i win98se, ali svaka nova verzija je nekako lošija i lošija. Neke stvari su kompletno imbeciloidne postale. Konkretno:

- optimus (nvidia+intel) nisam ni na jednom laptopu ikada uspio pokrenuti i ne znam nikoga tko jest, niti na testing niti na stable verziji. Do sada sam mislim proveo barem 200-300 sati na to. Da mi je to bitno odavno bi prešao na drugu distru. Ovo je ekstremno frustrirajuće jer na suse i ubuntu je to trivijalno za instalirat. Čak na ubuntu i Nvidia PRIME instalacija (da se čitavi DE može vrtjeti sa nvidie a ne samo specifična aplikacija) radi i instalira se bez ikakvih problema, dok na debianu pokrenuti
Kod: Označi sve
optirun glxgears
da radi se ispostavilo nemoguće. I ne nisam jedini kojem to ne radi. Na jessie je čitavi grafički stack, ali aposlutno svaki element imao neki bug koji je to onemogućavao. To je toliko... jadno. Možda da je bilo na sid/experimental ili nekoj mini districi bi i kužio, ali na stable i testing da je to sve sfušano do balčaka mi je nevjerojatno. I opet, da sam jedini sa tim problemom rekao bih da sam očito nešto zeznuo, ali nisam.

- blacklistanje modula radi parcijalno. Staviš nešto tipa blacklist nouveau u modprobe.d, update initramfsa i jebena budala nakon reboota svejdno loada nouveau. Moraš na grubu na kernel linji drito mu reći da blacklista nouveau (i tako još par modula). Koji kreten je odlučio da je dobra ideja da se neki driveri ne mogu blacklistati standardnom metodom? I to je je još posebno komično jer na debian wiki vele da to uradiš iako ne funkcionira u zadnje 3 debian verzije... i to još forsira loadanje modula koji ni nema podršku za moji chipset. Tko god da je smislio treba biti izbačen iz debian tima...

- iako ne znam jel problem debiana, ali mislim da je nekada kada se instalira ponaša se čudno. Jednostavno, napraviš instalaciju i programi žderu ram abnormalno. U jednom danu da aplikacije pojedu 8 GB memorije i sav swap ne radeći ništa? WTF?! Neki shared library valjda ždere ram ko sumanut i onda sve ima takvo ponašanje. Na stabilnoj inačici? Katastrofa. Diletantizam.

- debian wiki generalno neke stvari ima očajno napisane. Slijediš wiki za svoju verziju i onda... ne radi. Jednostavno što ti vele da uradiš nije moguće jer naredbe ne postoje, nema ih ni u repo jer su depricirane odavno i izbačene. Kardinalni primjer: SElinux članak za wheezy je bio takav.

- brdo sitnica koje nasumce rade, nasumce ne rade. Možda je to zbog toga što je na laptopu, ali svaka verzija je sve očajnije gora i gora. "stabilna" varijanta više nije niti stabilna, niti razumno bug free već je samo repo starog softvera koji parcijalno radi, sa sub standardnim funkcionalnostima.

- wifi.... radi očajno. možda dobijem 1mbit veze dok inače i mobitel dobije barem red više.

- već sam spominjao dd i zapisavanje na disk. 2-5 MB/s stickovi koji bi trebali imati barem 25 MB/s? Očaj.

Previše problema ima sada već za zapravo ništa. Niti je stabilan, niti brz, niti predvidljiv, nti podržava sve, niti mogu iskoristiti hw koji imam. Barem ne na laptopu.

I da, isprike na prostotama ali fakat sam već ljut.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
*A(r)chiha* - uh, što volim proljeće. :zvizdi
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6758
Moderator
Postovi: 6758
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 353 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
slika

And apt, you know you want it.

Ali sada ozbiljno, nisam probao Debian sa Nvidijom, tako loše znači :pogled_dolje 7.0 sam zadnji probao sa Radeonom i bilo je ok.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
JH-IM je napisao/la:slika

And apt, you know you want it.

Ali sada ozbiljno, nisam probao Debian sa Nvidijom, tako loše znači :pogled_dolje 7.0 sam zadnji probao sa Radeonom i bilo je ok.


Optimus specifično. Ako je samo nvidia u kutiji ili ako ima opcija za gašenje intela onda radi, ali optimus je govno. Plus brdo drugih stvari koje su mi se pople na glavu. Evo, recimo, došao je neki update i sada više ne mogu buildati kernel image :( Firefox mi je počeo crashati svakih 2-3 minute. leafpad ima bug, ne mogu raditi search and replace (leafpad koristim još iz lxde dana). Svaka nova verzija debiana postaje sve nestabilnija i sve fušerskija što se desktopa na laptopu tiče (ili bar na laptopima koje ja imam) i više ne kanim gubiti vrijeme. Skidam mint kde sada, a na dodatnu particiju ću od korisnog staviti pcbsd pa da se malo sa tim igram :)
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Ajooj pa kud Mint KDE pface zar se ne sjećaš da je Grof imao grozno iskustvo s tom novom kombinacijom Minta i Plasme 5? A i nije jedini; ima dosta loših reviewa po netu. Meni se openSUSE pokazao odličnim s Plasmom 5. Ako hoćeš Mint, možda bolje da uzmeš neki drugi DE onda, ali dobro, ne želim ti ništa nametati. Samo, možda bi bilo dobro da se pripremiš na razočaranje :D
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
LM KDE 18.1 mi je na laptopu izdržao manje od Ubuntu GNOME-a 16.04, a njega sam trpio 48 sati pface ... sad, kakvi su tvoji živci i koliko imaš slobodnog vremena nemam pojma :-D

Ne znam, po meni je na LM trenutno najbolji DE Cinnamon (što je vjerojatno i logično jer je on ipak njihov proizvod) i Xfce (kad mu posvetiš jedno pola sata i makneš par stvari koje su LM developeri ugurali u njega, i dodaš još xy stvari koje mu fale).

No kako @Abzeenth kaže... ovo su samo naša mišljenja, a ti napravi kako želiš :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11348
Site Admin
Postovi: 11348
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1016 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.