Sada je: 18 tra 2024, 07:59.
Audio, video, codeci...

Moderator/ica: Moderatori/ce

možda je glupo pitanje ali ja nemam iskustva sa tim. Imam lcd televizor sa hdmi i vga ulazom i centralnu jedinicu koja nema hdmi izlaz. Pokušao sam televizor spojiti sa vga kablom al slika ne valja, zanima me kako bi mogao spojiti televizor i centralnu a da nije vga kabal?
Postovi: 72
Postovi: 72
Pridružen/a: 14 sij 2013, 20:36
Lokacija: Sarajevo
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Linux mint 13 mate
Emm.. a što ti ga je to "centralna"? szbunjen
Ako pod tim misliš na grafičku karticu, pogledaj imaš li DVI izlaz. Ako imaš, kupiš DVI to HDMI kabel i svi sretni. ;)
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6757
Moderator
Postovi: 6757
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 351 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
hvala ti na odgovoru evo sad sam zvao kolegu sutra ću ugraditi hdmi izlaz u kućište ;) centralna procesorska jedinica ili centralna skraćeno (eng. CPU)
Postovi: 72
Postovi: 72
Pridružen/a: 14 sij 2013, 20:36
Lokacija: Sarajevo
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Linux mint 13 mate
P1ke je napisao/la:hvala ti na odgovoru evo sad sam zvao kolegu sutra ću ugraditi hdmi izlaz u kućište ;) centralna procesorska jedinica ili centralna skraćeno (eng. CPU)

Dobro, ali kakve veze ima CPU sa prikazom slike na TV-u? To imaš procesor sa grafikom ili? I nisi mi odgovorio na pitanje; imaš li DVI izlaz na kućištu kompa? Ako imaš, DVI je digitalan, baš kao i HDMI, pa nema gubitaka u kvaliteti prikaza. ;)
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6757
Moderator
Postovi: 6757
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 351 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Kuliću, sreo sam se sa sličnim terminima tokom godina. To ti se u narodu tako naziva komp. Dakle, za komp se može čuti da je "procesor" ili "kućište" (često i kučište), kako kad. Istina, ovo "centralna" mi je nešto novo, ali vidim da je P1ke iz Bosne, pa valjda zato :)

Inače, ako je na kompu analogni izlaz (samo VGA), a na TV-u ili monitoru samo digitalni ulaz (HDMI i DVI), onda ništa od spajanja onim adapterčićem što se mogao dobiti uz grafičke. Grafička mora podržavati digitalni izlaz da bi se moglo spojiti na digitalni ulaz na TV-u. DVI postoje i analogni i digitalni i kombinirani (DVI-I, DVI-D, DVI-A, single, dual...)

Dakle, ne trebaš novu grafičku ako već imaš DVI-I ili DVI-D na njoj (ili matičnoj), dovoljan ti je samo DVI - HDMI kabel koji je Cooleech spomenuo. Ne znam što bi drugo značilo "ugraditi hdmi izlaz u kućište" nego ugraditi novu grafičku. Možda adapter samo? Ali to se ne ugrađuje, samo se prišteka. Druga je stvar ako uopće nemaš nikakav digitalni izlaz na kompu, bilo na matičnoj (integrirano), bilo na posebnoj grafičkoj. U tom slučaju moraš nabaviti grafičku koja ima digitalni izlaz (DVI ili HDMI).

http://en.wikipedia.org/wiki/VGA_connector
http://en.wikipedia.org/wiki/Dvi
http://en.wikipedia.org/wiki/Hdmi

BTW CPU, grafička, matična, hard, napajanje, RAM (to ponekad kažu rami ili rame, kao da se radi o nekakvim okvirima), itd. su komponente od kojih se sastoji računalo (kompjuter, kompjutor, računar, komp, kanta...). Sve te komponente se slože u kućište koje je također komponenta.
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Avatar
Moderator
Postovi: 3293
Moderator
Postovi: 3293
Pridružen/a: 01 pro 2010, 23:50
Lokacija: Nova Gradiška
Podijelio/la zahvalu: 122 puta
Primio/la zahvalu: 157 puta
OS: Arch/KDE, Debian/Armbian
podržava mi grafa dvi, računar mi je dell optiplex 380 sa integrisanom grafom, P.S. ja koristim izraz "centralna jedinica" ili "centralna" što mnogi zovu kućište, ali kućište je samo komad lima i plastike koji štiti srce računara :zvizdi
Postovi: 72
Postovi: 72
Pridružen/a: 14 sij 2013, 20:36
Lokacija: Sarajevo
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Linux mint 13 mate
Isto tako i centralna jedinica može označavat svašta. Ali ako govorimo o kompjuterima, kućište ne podrazumjeva samo lim i plastiku, već sve što je u njemu, a centralna jedinica u tom slučaju podrazumjeva samo procesor. ;)
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6757
Moderator
Postovi: 6757
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 351 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
već smo prešli u off topic, ali nema veze ;) uzimam za primjer raspberry pi računar koji primarno nema zaštitu ili ti kućište, zar nije apsurdno nazvati komponentu računara, koja obradjuje podatke po dijelu koji ne mora uopšte biti tu... u praksi možda kada neko kaže kučište, podrazumjevano se misli kučište+sve što je u njemu... o ovim stvarima se može raspravljati do ujutro jer nema standarda u ovim pojmovima "kučište" "cpj" "procesor" nek svako koristi šta mu je lakše... ;))
Postovi: 72
Postovi: 72
Pridružen/a: 14 sij 2013, 20:36
Lokacija: Sarajevo
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Linux mint 13 mate
Cooleech je napisao/la:Ali ako govorimo o kompjuterima, kućište ne podrazumjeva samo lim i plastiku, već sve što je u njemu

Zaboga, ne sad i ti... Netočno!

Baš da bi se izbjegli nesporazumi, potrebno je pravilno govoriti, a oni koji ne znaju trebali bi naučiti. Kućište nije kompjuter nego komponenta u kojoj su sve ostale komponente. To je šasija, lim, plastika i šarafi. Kućište s ostalim komponentama koje su u njemu čine kompjuter (naravno ako su sve komponente na broju) :)

Kad smo već kod toga, da napomenem za one koji možda ne znaju; od komponenti treba razlikovati periferiju. Periferija je miš, tastatura, monitor, zvučnici i slični uređaji i u pravilu ne predstavljaju kompjuter, bar kad su desktopi i serveri u pitanju.

Ako odeš u dućan i tražiš kućište, dobit ćeš prazno kućište, eventualno s već ugrađenim napajanjem i ničim više.

Nije samo kod nas slučaj da se nepravilno govori, evo čak i na wikipediji spominju nepravilnosti:
A computer case is also known as a "computer chassis", "tower", "base unit" or simply "case". Also sometimes incorrectly referred to as the "CPU" or "hard drive", it is the enclosure that contains most of the components of a computer (usually excluding the display, keyboard and mouse).


http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_case
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Avatar
Moderator
Postovi: 3293
Moderator
Postovi: 3293
Pridružen/a: 01 pro 2010, 23:50
Lokacija: Nova Gradiška
Podijelio/la zahvalu: 122 puta
Primio/la zahvalu: 157 puta
OS: Arch/KDE, Debian/Armbian
P1ke je napisao/la:već smo prešli u off topic, ali nema veze ;) uzimam za primjer raspberry pi računar koji primarno nema zaštitu ili ti kućište, zar nije apsurdno nazvati komponentu računara, koja obradjuje podatke po dijelu koji ne mora uopšte biti tu... u praksi možda kada neko kaže kučište, podrazumjevano se misli kučište+sve što je u njemu... o ovim stvarima se može raspravljati do ujutro jer nema standarda u ovim pojmovima "kučište" "cpj" "procesor" nek svako koristi šta mu je lakše... ;))

Ne, CPU je CPU, procesor je CPU, kućište je kućište i u Bosni i ovdje i u cijelom svijetu. Ako brkate to, naravno da će biti nesporazuma. Nemojte onda kriviti trgovce ili servisere kad vam isporuče nešto drugo jer im pričate nebuloze. Sad sam ljut... :x
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Avatar
Moderator
Postovi: 3293
Moderator
Postovi: 3293
Pridružen/a: 01 pro 2010, 23:50
Lokacija: Nova Gradiška
Podijelio/la zahvalu: 122 puta
Primio/la zahvalu: 157 puta
OS: Arch/KDE, Debian/Armbian

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 16 gostiju.