Sada je: 25 tra 2024, 21:57.
Audio, video, codeci...

Moderator/ica: Moderatori/ce

Argh! Računalo (kompjuter) je komplet sastavljen od CPU(procesor), ulaza-izlaza(tipkovnica, grafa, printer, mrežna k.) te memorije (ROM, RAM, diskovi, flash) i to s kutijom ili bez. Niti CPU niti kućište nije kompjuter. Drone je inače, kao i uvijek, sve lijepo objasnio, ja samo filozofiram jer se u tehnici stvari trebaju nazivati svojim imenom a pojmovi trebaju biti precizno određeni. Toga su pogotovo svjesni ljudi koji programiraju strojeve.
"Hodor bre foobar"
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
:offtopic sbatine
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Suko je napisao/la::offtopic sbatine

Treba raščistiti teren. Ako jedan misli jedno, a drugi drugo, plus obojica u nečemu griješe (više ili manje) i onda se još ne prihvaća objašnjenje, ne vidim kako će se dati ispravan odgovor. I još gore, ako netko naiđe na ovu temu guglajući, kako će mu pomoći takva pitanja i odgovori?

Ok, povlačim se, sve sam napisao, pa tko želi iskoristiti informacije neka iskoristi, tko ne želi neka i dalje misli da je monitor komp koji treba uštekat u smjeru kazaljke na zidu.
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Avatar
Moderator
Postovi: 3293
Moderator
Postovi: 3293
Pridružen/a: 01 pro 2010, 23:50
Lokacija: Nova Gradiška
Podijelio/la zahvalu: 122 puta
Primio/la zahvalu: 157 puta
OS: Arch/KDE, Debian/Armbian
@drone shvatio sam poentu, neću više ne moraš se ljutiti,...ako malo bolje pogledaš šta sam pisao u prethodnim postovima, shvatićeš smisao... btw. evo da i ja tebe nešto naučim računar je uredjaj koji ima mogućnost unosa podataka (ulazne jedinice), njegovu obradu (CPU) i prikaz rezultata (izlazne jedinice), čak i kućište i sve komponente u njemu nisu računar,...svaki računar funkcionira na istom principu ulaz-obrada-izlaz i sve komponente koje učestvuju u ovom procesu nazivamo računar, pc, kompjuter... mada kada pogledaš objektivno sve bitne komponente računara su u kućištu, možda odatle pogrešna interpretacija računara...
Postovi: 72
Postovi: 72
Pridružen/a: 14 sij 2013, 20:36
Lokacija: Sarajevo
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Linux mint 13 mate
Čitam malo prvih par postova i odma moram reći, ne to se neda.
Na CPU ( Central Processor Unit ) ili po naški procesor se ne može nijedan kabel zaštekati pa tako ni svideo, d-sub ni hdmi koji trebaju da se uspješno spoji računalo sa TV-om.
Evo dva primjera procesora

AMD FX 8320 sa prednje strane

slika

sa stražnje strane

slika

Motorola PowerPC 1,8

slika

kao što vidimo nijedan ( ni PC ni PowerPC ) nema ulaz za nijednu vrstu periferije pa tako ni monitor/tv, dok pogledom na grafičku karticu ( u ovome primjeru na nvidia geforce 630 ) uočavamo već nešto što nam treba.
D-sub, DVI i hdmi izlaz

slika

E sad, računalo kao računalo je elektrotehnički stroj koj služi za obavljanje matematičko-logičkih problema čije rezultate prikazuje na izlaznim jedinicama a vrijednosti dobiva putem ulaznih jedinica.

Za spajanje računala na tv uz računalo i tv trebaš adekvatan kabel ( ne preporučam hdmi ). M dio kabla se ušteka na adekvatan izlaz na grafičkoj kartici a Ž dio kabla se ušteka na adekvatan ulaz na tv-u. Zatim se tv prebaci na video način rada te se pali računalo koj sliku prikazuje na zaslonu tv uređaja. Slika ispočetka ne će biti odviše lijepa te stoga treba otići u postavke monitora na računalu i podesiti sliku a ukoliko korisnik koristi vlasničke drivere za gravičku karticu poželjno je pozvati i njihov alat za konfiguraciju te dadatno podesiti i sliku u njima.
Lutherus
Lutherus
Da se nadovežem na ovo što je Luth napisao. Imam spojen komp na Samsungov LCD TV preko DVI/HDMI kabela. Prilikom prvog uključivanja kompa i podignutog OS-a, slika na TV-u je bila preoštra i jako iritantna. Srećom, TV ima nekoliko predefiniranih postavki slike, te sam zahvaljujući tome podesio sliku po svom guštu. Možda i tvoj TV ima istu stvar. Pogledaj malo po postavkama slike. ;)

Razlog: riječ viška
Zadnja izmjena: Cooleech; 30 sij 2013, 09:06; ukupno mijenjano 1 put/a.
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6761
Moderator
Postovi: 6761
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 353 puta
Primio/la zahvalu: 416 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
oj zar i ti lutherus, očito sam pogrešno shvaćen, coolech je nazvao "komponentu" računara u kojoj se nalazi CPU, kućište. ja sam rekao
da mi je to apsurd jer kućište u sebi krije sāmo srce računara ili ti procesor, i sve komponente sklopljene u kućište direktno robuju procesu obrade podataka
koji se naravno odvija u
procesoru...poenta je da taj sklop cpu+ostale komponente je logičnije nazvati CPJ iz razloga
što procesor radi zajedno s tim komponentama, a cilj je obrada podataka... a riječ centralna procesorska jedinica (eng. proccess-obrada) je prikladan za to, a "kućište" ne...nadam se da sam sad shvaćen
Postovi: 72
Postovi: 72
Pridružen/a: 14 sij 2013, 20:36
Lokacija: Sarajevo
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Linux mint 13 mate
Zapravo je ovo krajnje pogrešan pristup. CPU je CPU i on je samo CPU. Ostalpo su komponente koje sa CPU tvore računalo a ono može a i nemora biti unutar kučišta i ono može raditi sa i bez perifernih uređaja.
Lutherus
Lutherus
O, Bože.. :facepalm
Ajmo ovako - računalo ilitiga kompjuter i dosta već o tome. Nikakva centrala ili kućište. Vratimo se na temu i ostavimo palamuđenje. Jesi uspio skužit što trebaš?

@Luth :thumbs
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6761
Moderator
Postovi: 6761
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 353 puta
Primio/la zahvalu: 416 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
oj majko draga :D neću više raspravljat, očito nema svrhe ;)
Postovi: 72
Postovi: 72
Pridružen/a: 14 sij 2013, 20:36
Lokacija: Sarajevo
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Linux mint 13 mate

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.