Sada je: 29 ožu 2024, 09:11.
Igranje pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Evo, naiđoh na ovu peticiju pa odlučih podijeliti s vama:
Linux Users Sign a Petition Requesting Only Native Games in Humble Bundles
Uglavnom, skupina Linuxaša se našla uvrijeđena što je Limbo (igra u najnovijem Humble Bundleu) Windowsow binary upakiran u Wine. Oni su prefini da bi se prljali ne nativnim Linux igrama i pišu peticiju da se zabrani u sljedećim Bundleovima ovakve upakirane igre. Jer, ako neovisni proizvođači nemaju novaca za poseban razvoj Linux igre, već upakiraju taj ogavni Windows kod koji BTW savršeno i bez ijednog štucanja radi na mom kompu, nemaju što tražiti u Bundleovima.
Da li smo stvarno elitistička smeća koja ne žele imati ništa s ljudima koji se trude olakšati nam igranje na omiljenom OS-u, već zahtjevamo da se nama (1% najboljih) piše posebno nativno izdanje?! Baš nas briga koliko ljudi radi u tom Indie studiju i koliko novaca imaju.
Najgore od svega, tu peticiju je potpisalo ohoho Linuxaša i time efektivno poslalo poruku Indie developerima da se mogu j...ti ako igra nije napisana u čisto djevičanskom Linux izdanju. Lijepa slika je bačena na nas Linuxaše. Taman kad smo počeli dobivati malo pozornosti od proizvođača igara javlja se ovakva struja.
Uglavnom, što mislite o ovoj peticiji?
Da li stvarno ne želimo kaljati svoje računalo takvim himerama? I da li je bilo u redu na taj način odreagirati na sasvim pristojno napravljenu igru?

Tekst peticije: (Koga zanima)
Kod: Označi sve
The Petition:

Linux users have been supporting the Humble Indie Bundle from the beginning and a relation of mutual trust has grown between the people behind the Bundle and the Linux community. Unfortunately, I feel this trust has been violated by the inclusion of a non-native Linux game in the latest Bundle.

This is not merely a complaint about one game included in one Bundle, in this case Limbo. It sets a horrible precedent for the future, encouraging developers to merely put out unoptimized Windows binaries of their games running through a WINE or similar layer merely to con Linux users out of their money. We can not allow this to happen, not to the Humble Indie Bundle.

With all of this said, we do not want to boycott the Bundle as many of the developers involved are still very much deserving of our money, as are many of the charities, and even the Bundle guys themselves are still making an effort. But we can not let this go without at least getting our point across.

So we implore:
1. Linux users to sign this petition. Guarantee that the integrity of the Bundle remains and that you get a fair deal for your money.
2. Mac users to sign this petition. The threat of non-native binaries applies to you just as much as to Linux users.
3. Windows users to sign this petition. Ports often lead to optimizations and fixes, making your gaming experience better.
4. Other developers to sign this petition. After all of the effort some of you have put into your native porting, it is just as much a slap in the face to you.

Also remember that you have a choice as to how your money is distributed - if you feel you have not gotten a fair deal from Limbo, please make sure your money is divided as you feel is right.

This is not meant as an outright attack or a smear on the Bundle itself. It is a merely a reflection of our desire to see the high standards that the Bundles have previously adhered to continue. We are doing this because we care. Please accept this in the manner in which it is given.
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
meni je bezveze sto se toliko bune :roll:

bilo bi ljepo da je nativ ali bolje ovako nego da je nema za linux...
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Avatar
Postovi: 9952
Postovi: 9952
Pridružen/a: 12 tra 2008, 22:45
Lokacija: Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
Spol: M
OS: Manjaro/Endevour
Ja sam oduvijek imao dojam da se Linux korisnici nekako osjećaju elitističkima, a tako nas boem često percipiraju windows korisnici. Meni je osobno svejedno da li ej za win, lin, bsd ili mac ako mi radi igra ii program bez problema i bez pada performansi van nekih normalni okvira tipa 1-5%
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Definitivno sam za nativne igre za Linux. Developeri neka uzmu Ubuntu LTS kao platformu, neka samo za Ubuntu razvijaju igre, ako je problem puno distri. Mislim da je vrijeme da imamo free gamerski OS. Meni ne bi nikakav problem bio imati Ubuntu u dual bootu, osim toga vjerujem da bi netko već ispaketirao i prilagodio to za svoju/moju distru. Međutim, čak i kad ne bi, ništa strašno.

Wine je nužno zlo. Ponekad ga koristim, ponekad radi super, ali uvijek sam u iščekivanju nekog kršenja i pozdrava u prozorčiću s kojekakvim errorima.

Istina, ovakve peticije su mi glupave, trebalo bi to konstruktivnije složiti, a ne pisati nekakve zahtjeve, prijetnje između redaka i blebetati o poljuljanom povjerenju.
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Avatar
Moderator
Postovi: 3293
Moderator
Postovi: 3293
Pridružen/a: 01 pro 2010, 23:50
Lokacija: Nova Gradiška
Podijelio/la zahvalu: 122 puta
Primio/la zahvalu: 157 puta
OS: Arch/KDE, Debian/Armbian
Meni sve to miriše na M$-ovu zavjeru... stucise :hmm sbatine
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Iskreno, meni ta peticija i nema tako blesavo značenje. Jasno su se izjasnili da ovo nije napad, nego da žele istaknuti kako je bitno da se igre na Linuxu krenu pisat kao nativne aplikacije zbog viših standarda. Da, Linux igrača je puno manje, i da, to je skupa investicija, ali zašto bi jedan igrač na Linuxu dao isto novaca kao i igrač na Windowsima za prepakiranu verziju? Možda će WINE radit kako spada, ali to ne mora uvijek biti slučaj. Problem je ako se krenu igre radit na ovaj način, developerima se nikad ni neće dati razvijati posebnu verziju za Linux, čak i ako imaju novaca za to. Jednostavno će to zapakirat sa WINE-om, i bacit u prodaju. Iskreno ne igram igre na Linuxu, niti sam ih previše igrao na Windowsima, ali mislim da je pouka peticije dobra, iako sama peticija nije spretno napisana, i teško da će s njom nešto postići...
Test prvoklasne inteligencije sastoji se u sposobnosti istovremenog držanja dviju suprotnih ideja u glavi, a da se pritom zadrži sposobnost funkcioniranja.
Avatar
Postovi: 98
Postovi: 98
Pridružen/a: 10 tra 2012, 13:28
Lokacija: /home/Samobor
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: Arch Linux
@vkrajacic89 u potpunosti se slažem. Treba forsirati native igre ako ih ikada želimo ozbiljnije igrati na Linux platformi, a gdje ćeš bolje prilike od Inde Bundlea - iako su im Linux korisnici darežljiva publika.
To avoid criticism ~ do nothing, say nothing, be nothing.
Avatar
Site Admin
Postovi: 7631
Site Admin
Postovi: 7631
Pridružen/a: 01 pro 2007, 18:12
Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
Podijelio/la zahvalu: 273 puta
Primio/la zahvalu: 167 puta
Spol: M
OS: openSUSE TW
Ova reklamacija je opravdana po mom misljenju. Ne dizu oni prasinu bezveze nego ako pise da je igra za linux neka je onda i naprave!
Intel Core i5 430M 2.27Ghz x 4
ATI Mobility Radeon HD 5470
3 GB Ram - 65 GB Corsair SSD
All Ubuntu Forks...
AMD FX 3.4(3.9) Ghz x 6
GeForce GTX 560 Phantom 1 GB ddr5
8 Gb Ram G Skill Sniper - 120 GB OCZ Agility SSD
All Ubuntu Forks...
Avatar
Postovi: 290
Postovi: 290
Pridružen/a: 22 svi 2012, 16:15
Lokacija: Primorsko-goranska
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: All Ubuntu Forks ;-)
Od tih upakirajmo-u-wine ideja ne može ispasti ništa dobro. Picasu su napravili na taj način, pa znamo kako je to završilo..
To avoid criticism ~ do nothing, say nothing, be nothing.
Avatar
Site Admin
Postovi: 7631
Site Admin
Postovi: 7631
Pridružen/a: 01 pro 2007, 18:12
Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
Podijelio/la zahvalu: 273 puta
Primio/la zahvalu: 167 puta
Spol: M
OS: openSUSE TW
Zaboravljate da neka manja Indie studija nemaju dovoljno resursa za razvoj Linux portova. Ako Wine igra radi dobro i neprimjetno da li dizati prašinu? (Dok nisam pročitao o ovoj peticiji nisam niti znao da Limbo ide preko Wine layera a igrao sam ga dva dana)
Slažem se da dolazimo u opasnost da se sve igre lijepo zapakiraju u Wine, ali isto tako ovakvim akcijama dolazimo u opasnost da nas proglase bahatim razmaženjacima i čistuncima.
Na kraju krajeva, netko se potrudio da napravi dobro zapakiranu Wine igricu. I možda je potrošio jako puno vremena da ispravi sve problematične stvari i da igra neprimjetno radi na Linuxu. I onda tom čovjeku mi kažemo: "Odi ti lijepo pa prodaji za Windowse! Mi ne uzimamo takve stvari."
BTW, za Limbo je bilo nekakvih problema sa zvukom na Linuxu i odustali su od portanja na Linux već su igru zapakirali u Wine.
Neka poraste broj igara prodanih za Linux platformu pa će prirodno doći i Linux portovi.
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.