Sada je: 16 tra 2024, 19:23.
Igranje pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

dakle, oduvijek sam želio da mi linux bude glavni os na PC-u, al me ka tome sputavalo igranje, a dual boot ne podnosim, jer volim kad izađem iz igre nastavit koristit pc bez restarta, mnogi mu m preporučili da si u win instaliram VM i stavim neki linux no i to mi je neprihvatljivo, jer rađe bi da je obrnuto, pa me zanima dal je iko probao na Kernel Virtual Machine instalirat win i unutar njega igru i igrat, kolko sam uspio shvatit dosta dobro odrađuje posao (naravno u win pogasit sve nepotrebne servise onako ogolit ih pošteno)
http://www.linux-kvm.org/page/Main_Page
pa me zanima dal je neko od Vas pokušao sa tom solucijom, od linuxa bi koristio xubuntu, manjaro ili debian uglavnom xfice mi jako sviđa i lagan je za sistem. evo jedan link sa yt di čovijek igra asasin creed na KVM-u


moja konfa (nisam još uredio u profilu, al budem)
i5 2500
msi gtx660
8gb ddr3 1333
gigabyte ga-p67x-ud3-b3 mbo

najviše kaj bi igrao je diablo 3jer sam se navuko skroz na skroz i povremeno path of exile

hvala na odgovoru :)

edit: uvidi grešku upostanju yt linka i ispravio, samo da nadodam, več sam probao diablo 3 igrat u winiu i grafika ni bila katastrofa, pa sam išo guglat koju bi verziju winia mogo stavit, pa sam naletio na mnogo nezadovoljnih korisnika koji su dobili ban zbog igranja na winiu.

edit 2 : evo još jedan film sa yt, u opisu se vidi koja konfa se koristila za virtualizaciju, bar da neko nekaj napiše o tome svemu jer radi i koliki su otprilike gubici performansi, ja za sad prikupljam informacije, al bi volio čim prije to isprobat, al logika mi nalaže da ne žurim nego da proučavam još puno.


ako neko i je koristio KVM nemora bit konkretno za igranje, sam da veli jel bolje radi Windows neg u virtualboxu ili vmwaru?

hvala još jednom!
Postovi: 3
Postovi: 3
Pridružen/a: 27 svi 2015, 16:03
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: win 8.1
Ono što je ovdje opisano zove se VGA Passthrough i dobro je opisano ovdje
U tvom slučaju treba ti procesor koji podržava VT-d, a koliko vidim na listi, tvoj bi trebao to podržati. Naravno, i motherboard treba to podržavati.

Sve skupa, ideja je da virtualna mašina koristi sekundarnu grafičku za sebe i to ispucava na odvojeni display port u potpunosti iskorištavajući hardware GPU-a. Zato i jesu performanse tako dobre.

Pročitaj u linku koji sam ti dao... Nije baš jednostavno početnicima, ali i opis videa koji si ti dao opisuje tehnologiju i daje link na Arch forum kako to poštelati.

U svakom slučaju trebaš imati dvije grafe! (Optimus tehmologija se ne računa!)

Dodatno, nema baš neke sulude razlike u brzinama između KVM-a i Virtualboxa (bar kod mene, a isprobah i Linux i Windows guests)
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Samo da upitam.. što ti je to wini? Jel' to govoriš o wineu (wine (vajn, tj. vino))?
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6757
Moderator
Postovi: 6757
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 350 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Cooleech je napisao/la:Samo da upitam.. što ti je to wini? Jel' to govoriš o wineu (wine (vajn, tj. vino))?


da o wineu, krivo se izrazih.
skužil sam da treba dve grafe, kaj je najgore od sveg mogel bi za linux koristit ovu od Intela, al, mbo mi nema izlaz za integriranu.
veliš virtualbox gotovo jednako, jel se mora isto imat dvije grafe il sve prek jedne?
a za kvm mi se sad ne nekupuje još jedna grafa to može i neka slaba nije tolko bitno, sam da bi isprobal i skužil da nemrem narihtat kak se spada....ni ne očekujem da bi isprve upalilo, al opet ko zna kolko bi trebal kemijat.
moram se dobro pripremit za taj poduhvat :)

mnogo lakše bi bilo preko virualboxa, si probao igrat neke igre na widovsima?

Hvala!!!
Postovi: 3
Postovi: 3
Pridružen/a: 27 svi 2015, 16:03
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: win 8.1
Ja nemam dvije grafe na mašini nego samo integriranu Intelovu, pa ne mogu isprobati.
Kod VB-a trba putem naredbi polinkati host i guest grafulju i to onda proradi.
Imaš tu nešto o tome za VB (PCI passthrough):
https://www.virtualbox.org/manual/ch09. ... assthrough
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.