Sada je: 29 ožu 2024, 06:23.
Igranje pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

htio bi da znam zašto nemožemo da igramo zahtjevne igre na linuxu imaš sada popularne naslove kao što je gta5 ili wach dog itd.. ali sve su za windows ,konto sam nešto u čemu je problem !, dali microsoft drži monopol nad prozvodzaćima igara i grafičkih kartica, zašto ne naprave drajvere koji se mogu nosit sa tim igrama i izdaju podršku za linux :hmm
Avatar
ok
Postovi: 173
Postovi: 173
Pridružen/a: 20 tra 2014, 12:48
Lokacija: Srebrenik, BiH
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: linux ubuntu 16.4.2 64
Zato sto to kosta novaca raditi drivere za Linux, a isto tako kosta novaca prebacivati igre na Linux. Troskovi su veliki a zarada je mala pa se ne isplati.
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Suko je napisao/la:Zato sto to kosta novaca raditi drivere za Linux, a isto tako kosta novaca prebacivati igre na Linux. Troskovi su veliki a zarada je mala pa se ne isplati.


nisi u pravu za igre.
postoji unity framework koji podržava sve platforme(win, linux, mac, playstation, xbox, android, ios,windows phone + tableti +nitendo consola).

recimo za mac imaš dostupne sve popularne naslove.

tako da se to sad mijenja.

kod unity frameworka, kad se napravi igrica može se kompajlirat za bilo koju platformu.

recimo OS playstation-a je prerađeni freebsd pa ima hrpa igrica za playstation.
Postovi: 158
Postovi: 158
Pridružen/a: 06 svi 2012, 11:59
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Fedora, Fedora server
Jorgovane, jasna mi je cijela prica vec odavno. Nemoj zaboraviti da vec godinama pisemo o Linux gamingu. Ono gore je bilo pojednostavljeno
Sve se u biti svodi na: "It doesn't pay off. Linux userbase is too damn small!"
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
ok je napisao/la:htio bi da znam zašto nemožemo da igramo zahtjevne igre na linuxu imaš sada popularne naslove kao što je gta5 ili wach dog itd.. ali sve su za windows ,konto sam nešto u čemu je problem !, dali microsoft drži monopol nad prozvodzaćima igara i grafičkih kartica, zašto ne naprave drajvere koji se mogu nosit sa tim igrama i izdaju podršku za linux :hmm



Ti si gadno krivo shvatio problematiku. To nema veze sa driverima jer driveri za grafičke kartice pa i najjače postoje za linux i što se toga tiče ne posotji nikakav problem. Uopće mi je nejasno zašto misliš da za linux postoje driveri samo za slabe kartice i da se ne mogu koristiti jače?
Problem je što su igrice kao takve rađene za windows na način da koriste tehnologije, frameworke i sve ostalo što nije moguće prenijeti na linux i nije moguće samo rekompilirati kod za linux. Tu ti nikakav driver neće pomoći, a microsoft nema nikakav monopol nad grafičkim karticama.

Jednostavno je stvar što linux drži 1% tržišta i to je pre mali postotak u odnosu na broj ljudi koji će igricu kupiti da bi se cjelokupni razvoj isplatio. Jedini razlog zašto se u zadnje vrijeme stvar poboljšava jer posotje tehnologije koje rade na oba sustava i ne mora se pisati odvojeno praktički 2 igre (jer prije bi ti faktički morao pisati igre a ne jednu).
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Proizvođači igara rade igre za Linux i to sve više i više napreduje jer je MS zeznuo sa Windowima 8, i developeri imaju problema sa razvojem jer ima svakakvih novih gluposti na što treba paziti i raznih gnjavaža, a i sami korisnici se sve više i više zanimaju za Linux pa malo po malo i rade developeri ali još ne ove extra super igre jer se još uvijek ne isplati. A prvotno se igre rade za windowse jer je do nedavno Linux korisnika bilo zanemarivo malo pa se nisu ni trudili. Što se tiče grafičkih drivera, i to se sada razvija za Linux daleko više nego prije pa možda uskoro i dobijemo nešto tipa Watch Dogs ili GTA V na Linuxu.
I don't want to be a human. I want to see gamma rays, I want to hear x-rays and I want to smell dark matter. I want to reach out with something other than this prehensile paws and feel the solar wind of a super nova flowing over me.
Avatar
Postovi: 1975
Postovi: 1975
Pridružen/a: 19 srp 2011, 22:39
Lokacija: wonderland
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: Debian 7 Wheezy
PunkBastard je napisao/la:...jer je MS zeznuo sa Windowima 8, i developeri imaju problema sa razvojem jer ima svakakvih novih gluposti na što treba paziti i raznih gnjavaža...


Ja bih ipak naveo nešto drugo kao razlog.
Do prije 5 godina imali smo PC koji je u 90% slučajeva pokretao neki Windows i punokrvne konzole tipa PS.
Danas imaš mnogo više platformi na kojima možeš instalirati igrice, zbog toga se developeri udaljavaju malo od Microsoft-a i grade igrice koristeći alate koji su multiplatformski.
Samim tim se dosta pojednostavnio proces prenošenja igrice na druge platforme i igrice se onda kompajliraju za Linux dosta lakše. Dakle nema Microsoft-ovisnih alata, a možda se među tih 1,5% korisnika nađe kupaca što donosi neki dodatni profit uz minimalan trud.

Smatram da bi se isto dogodilo bez obzira kakav da je Windows 8.
Blog: https://r3bl.github.io
Twitter: https://twitter.com/r3bl_
Hardcore elementary fan.
Avatar
Postovi: 142
Postovi: 142
Pridružen/a: 20 lip 2013, 00:14
Lokacija: Brčko, BiH
Podijelio/la zahvalu: 13 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
Spol: M
OS: elementary OS
Kao što je rekao @shrike,na tržištu nema dovoljno korisnika linux-a da bi se development takve komercijalne igre isplatio
Ne znam jesi li vidio Oil Rush,Civilzation 5,Star Conflict ili neke bolje igre sa steam-a mislim da su dosta zahtjevne ako si to mislio

I opet nisam siguran na što misliš samo slabe grafičke su podržane,kako onda Blender radi brže i stabilnije na linuxu nego na win.
mislim moja geforce gt 440 nije nešto specijalno jaka a radi savršeno dobro,da ne govorim da ima 5x jačih koje rade na linuxu
Postovi: 858
Postovi: 858
Pridružen/a: 21 lip 2012, 20:36
Podijelio/la zahvalu: 14 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Kako nema zahtjevnih igara na Linux-u??
jesi probo igrat World of Goo?
to je poprilično zahtjevna igra, trebalo mi je više vremena da ju prođem nego GTA i te sheme... :kava
Software is like sex... it's better when it's free :D (Linus Torvalds quote)
:snoozer:
Avatar
Postovi: 773
Postovi: 773
Pridružen/a: 12 vel 2009, 12:12
Lokacija: Lošinj - Ljubljana...
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: ovisi o danu u tjednu...
r3bl je napisao/la:
PunkBastard je napisao/la:...jer je MS zeznuo sa Windowima 8, i developeri imaju problema sa razvojem jer ima svakakvih novih gluposti na što treba paziti i raznih gnjavaža...


Ja bih ipak naveo nešto drugo kao razlog.
Do prije 5 godina imali smo PC koji je u 90% slučajeva pokretao neki Windows i punokrvne konzole tipa PS.
Danas imaš mnogo više platformi na kojima možeš instalirati igrice, zbog toga se developeri udaljavaju malo od Microsoft-a i grade igrice koristeći alate koji su multiplatformski.
Samim tim se dosta pojednostavnio proces prenošenja igrice na druge platforme i igrice se onda kompajliraju za Linux dosta lakše. Dakle nema Microsoft-ovisnih alata, a možda se među tih 1,5% korisnika nađe kupaca što donosi neki dodatni profit uz minimalan trud.

Smatram da bi se isto dogodilo bez obzira kakav da je Windows 8.


Slažem se s ovim. Od velike eksplozije mobitela i tableta, cross-platform tehnologije su u velkom zamahu. Ako takva tehnologija podržava i export na Linux onda to developeru može bit samo dodatna zarada. Međutim PC je i dalje glavno tržište što se tiče publike sa stolnim računalima i laptopima, tu je glavna zarada. Ako se projekt od početka ne krene razvijat da podržava više platformi, kasnije ga je teško i često neisplativno portat. To je osobito istina za igre koje koriste DirectX umjesto OpenGL-a. Srećom stvari su krenule malo najbolje od kada se Valve upetljao sa SteamOS-om. Evo baš sam sad bacio oko na store.

  • PC -> 3706
  • Mac -> 1148
  • Linux -> 664
Test prvoklasne inteligencije sastoji se u sposobnosti istovremenog držanja dviju suprotnih ideja u glavi, a da se pritom zadrži sposobnost funkcioniranja.
Avatar
Postovi: 98
Postovi: 98
Pridružen/a: 10 tra 2012, 13:28
Lokacija: /home/Samobor
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: Arch Linux

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.