Sada je: 18 tra 2024, 22:41.
Diskusije usko vezane uz Fedora i srodne distribucije (RHEL, CentOS...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Prvo, kad guglam o nekom problemu jako često nađem isti problem na Arch forumima. Tako da ne znam. OK, valjda je stabilniji jer sam naštimaš hrpu stvari!?

Drugo, svaka distra/DE vjerojatno ima svoje mušice pa mi se čini da na svakoj moraš zasukati rukave.

inače, mogao sam ugasiti SE linux, ali nisam jer sam negdje vidio da se planira popraviti resolv.conf po nekom sistemu od Debiana koji radi. Nešto sa symlinkovima. Ko zna, možda ga na kraju ipak isključim.
Postovi: 92
Postovi: 92
Pridružen/a: 17 lis 2015, 01:40
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Fedora Gnome
Ja sam prije nekoliko mjeseci imao jedan problem na Fedori pa su ga "riješili" savjetom da se instalira još 4 GB memorije a da se pojedine mape preimenuju kako bi UEFI mislio da ima posla s Windowsima. Debian je isti problem kod istog laptopa riješio s par komandi u naredbenom retku. Po meni, Debian ti je puno bolji izbor od Fedore.

A ako te baš zanima GNOME, onda openSUSE.
Dok radi, ne diraj!
(If it ain't broken, don't fix it)
Postovi: 222
Postovi: 222
Pridružen/a: 01 stu 2009, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
iStop je napisao/la:...Po meni, Debian ti je puno bolji izbor od Fedore.

A ako te baš zanima GNOME, onda openSUSE.

Ako mu već savjetuješ Debiana, zašto ne Debian + Gnome? OpenSUSE mi nikad nije legao niti dobro radio. Čak mi je u nekim stvarima pokaza se gori od Fedore.
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6758
Moderator
Postovi: 6758
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 351 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
I feel your pain.

Ono što će me održati na Fedori je što je to RedHat (koji im se sviđa iz drugih razloga) i što velika frekvencija releaseva daje nadu u brže fikseve. Jasno mi je koliko treba posla i novaca za to.
Postovi: 92
Postovi: 92
Pridružen/a: 17 lis 2015, 01:40
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Fedora Gnome
samo ti vozi Fedoru i ne sekiraj se ;)
Fedora je odlična distribucija i nema razloga da je napuštaš ako ti se već sviđa. Možda da promijeniš DE ako ti GNOME ne odgovara, ali o tom potom.
Pozdrav.
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
Cooleech je napisao/la:
iStop je napisao/la:...Po meni, Debian ti je puno bolji izbor od Fedore.
A ako te baš zanima GNOME, onda openSUSE.


Ako mu već savjetuješ Debiana, zašto ne Debian + Gnome? OpenSUSE mi nikad nije legao niti dobro radio. Čak mi je u nekim stvarima pokaza se gori od Fedore.


Po meni, svakom tko se počne baviti linuxom najbolje bi bilo da prvo isproba nekoliko distribucija i radnih okruženja pa se onda odluči što mu više odgovara.

Inače, meni je kombinacija openSUSE i Gnome dobro radila, pa sam je samo zbog toga i predložio.
Dok radi, ne diraj!
(If it ain't broken, don't fix it)
Postovi: 222
Postovi: 222
Pridružen/a: 01 stu 2009, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
Smola je napisao/la: Ono što će me održati na Fedori je što je to RedHat (koji im se sviđa iz drugih razloga) i što velika frekvencija releaseva daje nadu u brže fikseve. Jasno mi je koliko treba posla i novaca za to.


Pa mislim da bi na ovom forumu jako dobro došao netko tko bi se kontinuirano bavio Fedorom i vijestima oko nje. :thmb-up
Dok radi, ne diraj!
(If it ain't broken, don't fix it)
Postovi: 222
Postovi: 222
Pridružen/a: 01 stu 2009, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
Smola je napisao/la:Pozdrav ekipa. Prešao sam na F21/GNOME3 nakon 20 godina Windowsa. Sad sam na F23 i muči me nekoliko sitnica:
- ne mogu dobiti slovo " ̂o" (altgr+3, o)

To uvelike ovisi o aktivnom rasporedu (layoutu) tipkovnice, pa bi trebalo reći o kojoj se tipkovnici radi i koji je to točno znak? (npr. predlažem za pomoć UTF-8 tablicu znakova)

Smola je napisao/la:- Evolution zove autosave svakih 60s i onda prebaci kursor na dno poruke (novotarija od 3.18)

Čini se da je ispravljeno u najnovijem updateu: http://forums.fedoraforum.org/showthread.php?t=308196

- /etc/resolv.conf nije dostupan zbog SE Linuxa skoro svaki 2. put kad promijenim mrežu

NetworkManager je pretpostavljeni način za povezivanje na mreže, pa time i sređivanje DNS-a, ako se preko njega ne može, onda bi bilo dobro da opišeš konkretan slučaj što želiš postići. Može se u SELinuxu dodati iznimka, ali treba prvo provjeriti je li to uopće potrebno.

- app-switcher (alt+tab/`) ne prkazuje naziv prozora (bitno mi je za Eclipse jer javaw ne grupira prozore)

Ne znam jer ne koristim GNOME; ali probaj možda ponašanje Alt+` (iznad TAB).

- često se aplikacije smrznu (evolution, eclipse, firefox)

Kako točno? Možda neki problem s čitanjem/pisanjem po disku?

- nautilus/files u GNOME 3.18 ne prikazuje NTFS diskove odmah, nego pod Other locations što je banana jer se otvara mreža

Možda se može riješiti i u samom nautilusu, ali ja bih radio stavio te diskove/particije u /etc/fstab na neku trajnu lokaciju (npr. /mnt) i od tamo im pristupao (ili preko symlinka onda). Ovo mountanje u letu iz Nautilusa uvijek nekako usporava rad.

- često se ne mogu logirati jer proces gvfs-smb uzme 100% CPU
- tek s F23 se popravio tcpapi za Thinkpade
- shortcuti za screenshotove ponekad prestanu raditi
- problemi s drugim monitorom na docking stationu - ne odlazi u sleep i ne skuži drugi monitor nakon otvaranja

Ovo mi je nepoznat teren i dosta je neodređeno pa mi ništa ne pada na pamet (za ovo zadnje s monitorom bih vidio što kaže dmesg).

I što god drugi pričali, Fedora je dobra distra - nakon što se ukroti malo :zvizdi Ja je koristim cca 10 godina (mislim da mi je prva bila FC5), probao sam i druge distre, ali uvijek se Fedori vraćam :thmb-up
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE
Hvala na komentarima, ali nećemo sad ulaziti u detalje. Ako budem htio otvorit ću posebnu temu.
Postovi: 92
Postovi: 92
Pridružen/a: 17 lis 2015, 01:40
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Fedora Gnome
Instalirao sam fedoru 23 na laptop. I sad sam htio neke stvari instalirati, otvorim terminal upišem
sudo dnf install vlc
i......

You have enabled checking of packages via GPG keys. This is a good thing.
However, you do not have any GPG public keys installed. You need to download
the keys for packages you wish to install and install them.
You can do that by running the command:
rpm --import public.gpg.key


Alternatively you can specify the url to the key you would like to use
for a repository in the 'gpgkey' option in a repository section and DNF
will install it for you.

For more information contact your distribution or package provider.

Što mi je činiti?
Što god da pokušam instalirati iz terminala dobijem to.
Avatar
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 03 srp 2013, 21:08
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Fedora 23/Mint 17/Win 7.1

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.