Sada je: 18 tra 2024, 16:29.
Diskusije usko vezane uz SUSE i openSUSE distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

exithus lethalis je napisao/la:Upravo se to i dogodilo, dodijelio sam od tih 32 tri particije jedna /root,swap i home od ext4 i boot učitavač na usb i nema gruba niti odabira


A gle, da bi pravilno proveo ovakav nestandardni postupak instalacije ( win na hdd a lin na usb ), preduvjet je da znas bar neke osnove o tome kaj treba kojem sistemu da se učita, te kaj se desi kad stavljas dva loadera ili kad jednim pregazis drugi kako će se to odraziti ns oba sistema ovisno o tome kad je ili nije taj usb umetnut, te kaj se desava kad taj usb puknes u drugi pc gdje mozda ima uefi i secure boot aktivan i sl....

Surfaj pojmove dual boot with uefi i sl

.
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Ne shvaćam zašto to zovete dual boot kad je praktički samo instaliranje na usb stik. Onda se pri instaliranju odabere postavljanje gruba na usb umjesto na hd i gotova priča. Pri podizanju računala, odabere se odgovarajućom tipkom "boot menu" i pokrene boot s usb-a, isto kao da bi pokretao normalni liveusb. Win10 nema veze s time.

Druga je priča, ako sam dobro shvatio, to što nemaš dvd-a a imaš samo jedan usb port pa ne možeš pokrenuti ni dvd ni dva usb-a. U tom slučaju možeš bootati iso sliku direktno sa win10 particije. Recimo, instaliraj u Win unetbootin, skini iso sliku linuxa i u unetbootinu odaberi hard umjesto usb-a. Pri ponovnom pokretanju ćeš dobiti izbornik sa windowsima i unetbootin live linuxom.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Možda pomognem, lega kupi DVD. Ako sam dobro shvatio želiš samo Live. Ako si u financijskom problemu i ako si blizu VK nađemo se i posudim ti pet kn., pa kupi dva DVDa ;D Ili ću ti spržiti Suse, pa ti donesem, he, he.
Nadan se da imaš DVD pržilicu, to bi bila linija lakšeg otpora,da se ne patiš sa USBom. Ali ako želiš naučiti onda se pati.

Nemoj se ljutiti zbog ovog komentar, činilo mi se domišljato.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Sve što treba napraviti je loader roknuti na USB stik, uopće ne dirati HDD a onda tokom boota odabrati sa čega želi da se boota: usb ili HDD. Ako odabere USB loadat će se linux, ako HDD loadat će se windows. U takvom setupu se dakle lokalno ne dira ništa, a stik se može bootati sa svega. Potrebno znanje: isto kao i za običnu instalaciju, samo odabereš usb stick.


EDIT:
Sada sam tek uočio da je jurastublic napisao točan postupak koji sam ja ovdje isto napisao. Ako je problem u jednom usb-u i nedostatku DVD-a (wtf, kakav je to laptop, neka jabuka), ja bi onda jdnostavno kupio USB switch neki da imam još konektora.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Pa imam u planu kupiti taj viseulazni konektor ali nemam dvd a radi se o aceru cloudbooku, 11 inča i jednomm HDD od 32 gb..

Služim se touchpadom ako ga distra podrzava i pukbem taj loader na usb ali opet i ako podesim u biosu da se boota pise no bootabile device
exithus lethalis
exithus lethalis
Da li si na taj laptop ikad uspio instalirati bilo koju distribuciju?
Naime, koliko mi je poznato takvi prijenosnici su dolazili sa UEFI-em koji nije dozvoljavao ništa osim predinstaliranog W10.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11346
Site Admin
Postovi: 11346
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Pa zasad jedino Linux Mint sam uspio pa si mislim da ubuntoidi idu, ako se ne varam Manjaro isto..sad ne sjećam se svega i da ima predinstalirani win 10 ali sam ga ja mjenjao iz professional u home i education verziju uglavnom čudi me da ne mogu distre koje i jesu već nekako namjenjene za uefi da ne mogu..
exithus lethalis
exithus lethalis
Taj Acer bi koliko se sjećam trebao imati jedan USB 2.0 sa desne strane, jedan USB 3.0 sa lijeve i ispred njega (s lijeve) čitač SD kartica pa možda ne bi bilo loše (ako možeš instalirati/pokrenuti Linux) ubaciti jednu SD karticu od barem 16GB i na nju instalirati Linux... samo razmišljam na glas ;)
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11346
Site Admin
Postovi: 11346
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Sa uefiem se druzimo od 2005 ( https://en.m.wikipedia.org/wiki/Unified ... _Interface ) i većina najraširenijih linux distribucija nema probleme sa uefiem ( uz iznimku pokojeg buga bas u dual bootu.

Kako kolega zeli imati dva os-a na istom pc-u, nevidim zasto to nebi zvali dual bootom ( razlika je samo kaj će svaki os biti na drugom mediju ).

Neznam kako ti uspjeva na 32 gb vrtiti win 10, jer meni os i apk nakon par nadogradnji dodju do 27-30 gb.

Opensuse je ok, no mozda nije najidealniji za pocetnika. Tema dogurala do treće stranice a jos ni instalacija nije rijesena.
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
M$ je imao politiku (da li je još ima ne znam) prije godinu, možda dvije, da u suradnji sa proizvođačima hardvera napravi jeftine laptope (do 200€) kao taj Acer ili HP Stream 11"... OS je išao na tih 32 GB flash memorije, a podaci bi se spremali u oblak (korisnici bi plaćali godišnju pretplatu na Office 365 i pripadajući oblak)... kvaka je da je uvjet bio da se na razini firmwarea i UEFI-a MBO onemogući instalacija bilo čega osim predinstaliranog W10... o tome sam govorio i tu je nebitna činjenica što je UEFI s nama od 2005. godine.

PS. Njemu W10 vjerojatno ne zauzima više od 15-ak GB jer ima prilagođenu verziju W10 namijenjenu baš tom hardveru i iz koje su izbačene neke funkcije.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11346
Site Admin
Postovi: 11346
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.