Sada je: 29 ožu 2024, 06:21.
Diskusije usko vezane uz SUSE i openSUSE distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav,

dobio sam OpenSUSE virtualku iz koje bih se trebao učiti, no problem je što nakon nekog vremena uopće ne mogu pokrenuti ništa.
Kernel kao da zaključa datoteke, pa ne mogu pokrenuti FireFox, Nautilus, bilo koju aplikaciju.

Zanimljivo, neko kraće vrijeme pri podizanju se aplikacije mogu pokrenuti, no nakon nekog vremena ~cca 5 min, ne mogu.
Nisam siguran što bih vam mogao više dati of informacija, ako treba nešto specifično, samo recite pa ću postati.

Primjer kada pokrenem aplikacije nakon nekog vremena:
http://imgur.com/PKzLGZY
Avatar
Postovi: 84
Postovi: 84
Pridružen/a: 05 stu 2014, 21:31
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: ElementaryOS Luna
Aplikacija ne može zapisivati na disk.
Pokreni mount pa pogledaj je li sustav montiran kao rw ili ro. Također dmesg ili journalctl -b ako možeš.

Meni se jednom desilo nešto slično. Usred rada se datotečni sustav na jednom disku remountao kao read-only i nije dao zapisivati. Uzrok je bio je da je od vibracija oslabio SATA konektor. Dakle, možda nešto s diskom, možda setup hardvera virtualne mašine?

Koji je host sustav, koji tip virtualke?
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Host sustav: win 8
VMware workstation 12 Player

SUSE Linux Enterprise Server 11 (x86_64)

Kod: Označi sve
ghdemo:~ # mount
/dev/sda2 on
 / type reiserfs (rw,acl,user_xattr)
/proc on /proc type proc (rw)
sysfs on /sys type sysfs (rw)
debugfs on /sys/kernel/debug type debugfs (rw)
udev on /dev type tmpfs (rw)
devpts on /dev/pts type devpts (rw,mode=0620,gid=5)
fusectl on /sys/fs/fuse/connections type fusectl (rw)
none on /proc/sys/fs/binfmt_misc type binfmt_misc (rw)
vmware-vmblock on /var/run/vmblock-fuse type fuse.vmware-vmblock (rw,nosuid,nodev,default_permissions,allow_other)
gvfs-fuse-daemon on /root/.gvfs type fuse.gvfs-fuse-daemon (rw,nosuid,nodev)


Kod: Označi sve
ghdemo:~ # journalctl -b
If 'journalctl' is not a typo you can run the following command to lookup the package that contains the binary:
    command-not-found journalctl
bash: journalctl: command not found


dmesg | less:

(prevelik) -> https://pastebin.com/DDna5GAy
Avatar
Postovi: 84
Postovi: 84
Pridružen/a: 05 stu 2014, 21:31
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: ElementaryOS Luna
Aha, SUSE ES 11 nema systemd! Nice.
Evo, nekakva greška na disku i remount u read-only:
Kod: Označi sve
REISERFS warning: reiserfs-5090 is_tree_node: node level 36096 does not match to the expected one 1
REISERFS error (device sda2): vs-5150 search_by_key: invalid format found in block 7340063. Fsck?
REISERFS (device sda2): Remounting filesystem read-only
REISERFS error (device sda2): zam-7001 reiserfs_find_entry: io error
REISERFS warning (device sda2): clm-6006 reiserfs_dirty_inode: writing inode 131671 on readonly FS
...

Prvo napravi backup kopiju tog Suseovog VDI/VDMK fajla.
Obavi u Windowsima chkdsk.
Morat ćeš onda napraviti fsck roota na Suseovom "disku" ali to ne smiješ iz normalno mountanog rootfs-a.
Inače se to radi sa LiveUSB-a i sl. ali u virtualci je drugačije jer moraš napraviti virtualku za Live ISO pa dodati vdmk od susea pa bootati ISO i iz njega pokrenuti fsck.

Ali ima način bez LiveISO - možeš fsckati root ako bootaš u bash shell i remountaš root u readonly. Samo nakon obavljenog fsck-a se mora restartati.
BTW, kako vidim Reiserfs ima posebnu komandu za fsck - zove se reiserfsck pa prouči man. Također imaš ovdje neke upute:
https://www.cyberciti.biz/tips/repairin ... rfsck.html

Boot u shell: Pokreni Suse i u boot meniju u kernel opcijama upiši ro init=/bin/bash (ili ako imaš obični grub meni - stisni tipku 'e' pa u linux liniju dodaj to isto pa ctrl-X za boot)

Kad upadneš, provjeri sa cat /proc/mounts je li / mountan kao ro i koja je oznaka rootove particije (trebala bi biti /dev/sda2).
Ako nije ro, pokreni mount -o remount,ro /
Onda pokreni fsck:
reiserfsck --check /dev/sda2
Onda dalje slijedi upute kako bude tražio, tj. da opet pokreneš reiserfsck sa opcijama ili --fix-fixable ili --rebuild-tree (dugotrajno) ili možda još i --rebuild-sb ako treba.
Kad je gotov, restartaj i nadaj se najboljemu (AlanFord).

I ispričavam se zbog hrpe glupih geekovskih izraza ali tako mi je bilo kraće.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:Aha, SUSE ES 11 nema systemd! Nice.
Evo, nekakva greška na disku i remount u read-only:
Kod: Označi sve
REISERFS warning: reiserfs-5090 is_tree_node: node level 36096 does not match to the expected one 1
REISERFS error (device sda2): vs-5150 search_by_key: invalid format found in block 7340063. Fsck?
REISERFS (device sda2): Remounting filesystem read-only
REISERFS error (device sda2): zam-7001 reiserfs_find_entry: io error
REISERFS warning (device sda2): clm-6006 reiserfs_dirty_inode: writing inode 131671 on readonly FS
...

Prvo napravi backup kopiju tog Suseovog VDI/VDMK fajla.
Obavi u Windowsima chkdsk.
Morat ćeš onda napraviti fsck roota na Suseovom "disku" ali to ne smiješ iz normalno mountanog rootfs-a.
Inače se to radi sa LiveUSB-a i sl. ali u virtualci je drugačije jer moraš napraviti virtualku za Live ISO pa dodati vdmk od susea pa bootati ISO i iz njega pokrenuti fsck.

Ali ima način bez LiveISO - možeš fsckati root ako bootaš u bash shell i remountaš root u readonly. Samo nakon obavljenog fsck-a se mora restartati.
BTW, kako vidim Reiserfs ima posebnu komandu za fsck - zove se reiserfsck pa prouči man. Također imaš ovdje neke upute:
https://www.cyberciti.biz/tips/repairin ... rfsck.html

Boot u shell: Pokreni Suse i u boot meniju u kernel opcijama upiši ro init=/bin/bash (ili ako imaš obični grub meni - stisni tipku 'e' pa u linux liniju dodaj to isto pa ctrl-X za boot)

Kad upadneš, provjeri sa cat /proc/mounts je li / mountan kao ro i koja je oznaka rootove particije (trebala bi biti /dev/sda2).
Ako nije ro, pokreni mount -o remount,ro /
Onda pokreni fsck:
reiserfsck --check /dev/sda2
Onda dalje slijedi upute kako bude tražio, tj. da opet pokreneš reiserfsck sa opcijama ili --fix-fixable ili --rebuild-tree (dugotrajno) ili možda još i --rebuild-sb ako treba.
Kad je gotov, restartaj i nadaj se najboljemu (AlanFord).

I ispričavam se zbog hrpe glupih geekovskih izraza ali tako mi je bilo kraće.


Budem probao, ako zapnem, vikat ću.

slika
Avatar
Postovi: 84
Postovi: 84
Pridružen/a: 05 stu 2014, 21:31
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: ElementaryOS Luna
slika

stisnem "e" izbaci mi->

slika

stisnem ponovo "e" izbaci mi->

slika

Trebam li sada taj gdje piše root editirati i unijeti ro init=/bin/bash ?

---

usput, preko boot optionsa u grafičkom grub-u sam za prvu opciju na listi upisao kernel ro init=/bin/bash i pri podizanju mi je izbacilo ovo:

slika

ali tu nema mounts direktorija u proc dir-u.

Nisam siguran radim li što krivo...
Avatar
Postovi: 84
Postovi: 84
Pridružen/a: 05 stu 2014, 21:31
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: ElementaryOS Luna
Igorirao sam ti i napravio reiserfsck. Čini mi se da je sada u redu, datoteke se ne zaljučavaju. Puno hvala!

slika
Avatar
Postovi: 84
Postovi: 84
Pridružen/a: 05 stu 2014, 21:31
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: ElementaryOS Luna
jurastublic je napisao/la: Obavi u Windowsima chkdsk.

:sokiran :sokiran
A da nema Windowse? :pogled_dolje :hmm
Dok radi, ne diraj!
(If it ain't broken, don't fix it)
Postovi: 222
Postovi: 222
Pridružen/a: 01 stu 2009, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
iStop je napisao/la:
jurastublic je napisao/la: Obavi u Windowsima chkdsk.

:sokiran :sokiran
A da nema Windowse? :pogled_dolje :hmm

Misliš kako u linuxu pokrenuti pojedinačni fsck roota pri slijedećem podizanju?
Ako imaš systemd onda u grub meniju ubaci kernel parametar fsck.mode=force a ovima drugima najlakše je napraviti praznu datoteku forcefsck u root direktoriju (sudo touch /forcefsck), koju fsck automatski obriše nakon pregleda.
Zašto nisam onda jutros Contr0lu predložio forcefsck za reiserfs? Pošto fsck u stvari pozove specifične podprograme za svaki otkriveni fs s nekim generičkim opcijama, mislio sam da nije pametno u ovom slučaju bez kontrole prepustiti odluke automatu.
Ako imaš ext4/3/2 i želiš namjestiti fsck da automatski pokrene pregled pri podizanju nakon recimo svakih 10 bootanja komanda je ova: sudo tune2fs -c 10 /dev/XXX - gdje je XXX naziv root uređaja (npr sda2).
Ali takve stvari ovise o posebnostima tipa datotečnog sustava koji se koristi. A linux ih ima poprilično.

Ako su VDI datoteke na posebnoj particiji onda normalnim fsck - nema potrebe za rebootom - isto kao u Win.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:
iStop je napisao/la:
jurastublic je napisao/la: Obavi u Windowsima chkdsk.

:sokiran :sokiran
A da nema Windowse? :pogled_dolje :hmm

Misliš kako u linuxu pokrenuti pojedinačni fsck roota pri slijedećem podizanju?
Ako imaš systemd onda u grub meniju ubaci kernel parametar fsck.mode=force a ovima drugima najlakše je napraviti praznu datoteku forcefsck u root direktoriju (sudo touch /forcefsck), koju fsck automatski obriše nakon pregleda.
Zašto nisam onda jutros Contr0lu predložio forcefsck za reiserfs? Pošto fsck u stvari pozove specifične podprograme za svaki otkriveni fs s nekim generičkim opcijama, mislio sam da nije pametno u ovom slučaju bez kontrole prepustiti odluke automatu.
Ako imaš ext4/3/2 i želiš namjestiti fsck da automatski pokrene pregled pri podizanju nakon recimo svakih 10 bootanja komanda je ova: sudo tune2fs -c 10 /dev/XXX - gdje je XXX naziv root uređaja (npr sda2).
Ali takve stvari ovise o posebnostima tipa datotečnog sustava koji se koristi. A linux ih ima poprilično.

Ako su VDI datoteke na posebnoj particiji onda normalnim fsck - nema potrebe za rebootom - isto kao u Win.

:thmb-up
Hvala. Budem si to iskopirao i sačuvao za ne daj bože: od 2011. koristim samo linux.
LP
Dok radi, ne diraj!
(If it ain't broken, don't fix it)
Postovi: 222
Postovi: 222
Pridružen/a: 01 stu 2009, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.