Sada je: 29 ožu 2024, 06:55.
Diskusije usko vezane uz SUSE i openSUSE distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Mislim da openSUSE Factory zaslužuje zasebnu temu.

Što je Factory? Rolling release verzija openSUSEa!
https://news.opensuse.org/2014/07/29/factory-rolling-release/

Evo, već je dosegnut broj od 6000 instalacija Factorya!
https://news.opensuse.org/2014/09/05/factory-over-6000-installations-and-growing/
Like some other animals, the gecko can perform a neat trick when threatened by a predator: it can amputate its own tail. The dropped tail serves to distract the predator, and by losing it, the lizard can run faster.
Avatar
Moderator
Postovi: 4366
Moderator
Postovi: 4366
Pridružen/a: 28 sij 2009, 18:46
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 148 puta
Spol: M
OS: openSUSE Leap KDE
I da li to stvarno znači da samo prvi put instalacija i posle samo nadogradnje ili ipak nije baš tako jednostavno ?
Max Bunker
Max Bunker
Teoretski da. Teoretski zato sto licno nisam probao ali se vec par sedmica spremam. Ideja je klasicna rolling release tako da mozes usporediti sa Arch ;)
Thumleweed je bio semi-roll i nije bas uvijek sve bilo kako treba.Factory je novi projekat, ozivljen koliko se sjecam u julu . U svakom slucaju poznavajuci suse ocekujem da ce biti sasvim okey.


Sent na brzaka sa tapatalk
People disagree with me. I just ignore them.
Avatar
Postovi: 364
Postovi: 364
Pridružen/a: 30 kol 2014, 18:34
Podijelio/la zahvalu: 17 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: suse, Arch
Malo imam iskustva sa opensuse, i čak nisu bila ni dobra, ali nekaj mi se dopalo a ni sam neznam što. I uvjek me kopka da ga opet probam.... Još pustim bradu, zaprem se u podrum i evo pravog linuxaša.... ;-)
Max Bunker
Max Bunker
Klasicni suse fenomen, jednom probas i uvijek se vracas nazad ali niko ne zna reci tacno zasto :) Meni licno je jako drag distro i uvijek, ama bas uvijek, imam jedan dio diska rezerviran za suse instalaciju. Evo dok ovo pisem skidam factory i veceras cu instalirati. Ne zelim raditi dup , to je kod normalnog suse uvijek lutrija :D
javim utiske kad sve sredim
People disagree with me. I just ignore them.
Avatar
Postovi: 364
Postovi: 364
Pridružen/a: 30 kol 2014, 18:34
Podijelio/la zahvalu: 17 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: suse, Arch
Evo kao sto sam obecao kratak feedback na factory. Prvi utisci su vise nego dobri. Installer je preuredjen, ali je jos uvijek , tipicno za suse jasan i brz. Paznju treba obratiti pri pravljenju particija. Factory default pravi btrfs na root i XFS na home, pa u slucaju da to iz nekog razloga ne zelis promijeni na vrijeme.
Poslije instalacije dobijes klasicni suse desktop, sa vec poznatim splash i desktop temom. Yast ima uredno konfigurisane factory repo's. Primjetio sam da koristi "malo vise" resursa i to bi bilo to. Ozbiljno razmisljam o opsirnijem i detaljnijem review,vidjet cemo ;)
factory bih u svakom slucaju preporucio,ako nista drugo,vrijedi probati

Cheers


Sent na brzaka sa tapatalk
People disagree with me. I just ignore them.
Avatar
Postovi: 364
Postovi: 364
Pridružen/a: 30 kol 2014, 18:34
Podijelio/la zahvalu: 17 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: suse, Arch
Aj kad stigneš zaviri da li su defaultno instalirani lm-sensors ili nešto slično što bi pomoglo nadgledanju komponenti...
Max Bunker
Max Bunker
evo kao sto vidis libsensors4 je default instaliran, a sensors package mozes posebno skinuti.

slika

update na prethodnu postu:Instalacija na komp sa switchable graphic moze biti izazov . :hmm

UPDATE2:
ne znam, jeste da zvuci bezveze ali draze mi je javiti na vrijeme , prije nego neko unisti system. Na laptopu sa intel grafikom je system perfektan, sve radi bez problema. Na laptopu sa nvidia kartom je jednostavno uzas. meni dmsg javi nekih 287645657883002 errors sa Nouveau.Bumblebee u svakom slucaju, radi ali ocekuj poprilicno puno zezancije sa bumblebee,dkms,blacklisting Nouveau i tih zezancija.
Pokusat cu se jednom, u narednih par dana malo intenzivnije pozabaviti ovim.
People disagree with me. I just ignore them.
Avatar
Postovi: 364
Postovi: 364
Pridružen/a: 30 kol 2014, 18:34
Podijelio/la zahvalu: 17 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: suse, Arch
Hvala. Vidim da ću neke stvari morati učiti ispočetka. Na mintu je paket lm-sensors defaultno instaliran, a na ubuntu se iz soft centra instalira, i onda software-detect, te zatim komandom sensors sam dobio fini pregled. Na opensuse vidim da je malo drukčiji put za to a i paketi...
Max Bunker
Max Bunker
@ tex.vileer Ne zaboravi da je moja reakcija i foto vezana za kde. Libsensors4 zajedno za kde appletom daju relativno povjerljive podatke. Ako baš želiš lm-sensors nebi trebalo biti problem aktivirati poslije instalacije paketa. Nisam blizu pc momentalno ali je čini mi se negdje u Yast > system > system services . Šteta da zbog sensors odustanes od suse :)

sent na brzaka sa tapatalk
People disagree with me. I just ignore them.
Avatar
Postovi: 364
Postovi: 364
Pridružen/a: 30 kol 2014, 18:34
Podijelio/la zahvalu: 17 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: suse, Arch

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.