Sada je: 29 ožu 2024, 11:23.
Diskusije usko vezane uz SUSE i openSUSE distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Stefan, hvala za linkove. Čuj, jedno offtopic pitanje ako se neće moderatori ljutiti : znaš li jednostavan način da bi proradilo internet bankarstvo za poslovne korisnike u pbz a pod opensuse ili nekim drugim linuxom ? Naime, usb smart card reader i aplikacija za au?tentifikaciju su nužne.. Ti si u rijeci ?
Max Bunker
Max Bunker
Navodno samo Zabin smart card reader radi na Linuxu. Ostale se ne moze natjerati da prorade.
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Da. Zaba nam je čak i ponudila pomoć ako zapnemo, al pbz nas ne šljivi pol posto. A ko za inat je dosta firmica na pbz-u.
Max Bunker
Max Bunker
tex.vileer je napisao/la:Da. Zaba nam je čak i ponudila pomoć ako zapnemo, al pbz nas ne šljivi pol posto. A ko za inat je dosta firmica na pbz-u.


PBZ ima identičan usb stick ko zaba a zaba radi bez greške na linuxu. Bankarstvo sam instalirala po uputama na njihovoj stranici na ubuntu (isprobano na verzijama 10.4, 11.10 i 12.04), probaj, pa ak zapne budemo tražili rješenje. Inaće postoje dvije vrste drivera za te smart card čitače pa ak jedan ne radi drugi bude ;) Čak ti mnoge banke preporuče da probaš sa driverom od druge banke i ista stvar vrijedi za e-poreznu. A dobro je znati da i e-porezna radi na linuxu.
Avatar
Site Admin
Postovi: 2074
Site Admin
Postovi: 2074
Pridružen/a: 07 pro 2007, 16:30
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 174 puta
Primio/la zahvalu: 278 puta
Spol: Ž
OS: ubuntu 12.04
@nicky
Nisam shvatio: uspjela si upogoniti da ti pbz net banking za poslovne korisnike radi na linuxu ?
Max Bunker
Max Bunker
tex.vileer je napisao/la:@nicky
Nisam shvatio: uspjela si upogoniti da ti pbz net banking za poslovne korisnike radi na linuxu ?


Ne jer imam zabu, al zaba i pbz koriste istu vrstu usb-a. Ali sam čula od drugih da im i pbz radi. Također, u tom području certifikata i potpisa postoje dvije vrste drivera za cijeli svijet i svi rade sa jednim od dva drivera ili čak sa oba ;) Sad se nemrem sjetit naziva lib paketa za linux preko kojeg rade i e-porezna i zaba. Budem pogledala u utorak kad dođem na posao.
Avatar
Site Admin
Postovi: 2074
Site Admin
Postovi: 2074
Pridružen/a: 07 pro 2007, 16:30
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 174 puta
Primio/la zahvalu: 278 puta
Spol: Ž
OS: ubuntu 12.04
Ok. Javi ako se sjetiš.
Max Bunker
Max Bunker
Evo mene opet na opensuse rodeu...

Da li itko od vas koristi Snapper ? To je neki modul za povrat sistema ako je btrfs datotecni sustav ispod. Zanima me dali je taj program pouzdan, a i općenito koliko je btrfs sazrio za svakodnevno korištenje. ...
Max Bunker
Max Bunker
kao prvo, vjerujem da si, kao i vecina aktivnih na forumu primjetio da bas ne baratam linux terminologijom na Hrvatskom, ili bilo kojem od jezika iz regiona, iz prostog razloga sto je ne koristim u svakodnevnom zivotu,pa eto ako "lupim¨ nesto nerazumljivo neka me isprave.
Bas danas sam,dobio mail u vezi SLES 12 i izmedju ostalog vidim da ce default root i na njemu biti btrfs, sto bi u neku ruku definitivno mogla biti potvrda da se btrfs dokazao i da je u stadijumu da ga implentiraju i u enterprise okruzenje. Eh sad dolazi ono famozno, 100 ljudi-100 razlicitih iskustava i ukusa. Sto se mene tice , testirao sam i koristim vec neko vrijeme na privatnim masinama i do sada nemam nista na sto bih se mogao pozaliti. Obzirom na mail od danas, imam osjecaj da cu u skorijoj buducnosti aktivno biti zauzet sa btrfs-convert. Moj savjet bi u svakom slucaju bio , ako si u mogucnosti napraviti neku test masinu, probaj i vidi sam da li ti odgovara :zamisljen
Sto se snappera tice , ne znam da li ti mogu biti od pomoci. Testirali smo neke stvari( roll-back single files) i ok mi je, a kad uzmes u obzir da on svakako pravi snapshots sam od sebe (ako si / configurisao kao btrfs) dobro dodje kao prva pomoc kod eventualnih problema .
et toliko
People disagree with me. I just ignore them.
Avatar
Postovi: 364
Postovi: 364
Pridružen/a: 30 kol 2014, 18:34
Podijelio/la zahvalu: 17 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: suse, Arch
Hvala. Ja inače kreiram 4 particije : / , home, swap, efi . E sad, opensuse nudi kroz instalaciju da cjeli sistem bude na btrfs, a na njihovom forumu se spominje da bi u tom slučaju trebala i boot particija koja bi bila na ext4. Malo me zbunjuju različite Informacije, pa neznam za opensuse koje mi zapravo sve trebaju particije i mogu li ih ipak sve staviti u btrfs...
Max Bunker
Max Bunker

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.